Principi pasivnog solarnog dizajna

Pasivni solarni dizajn se odnosi na korišćenje sunčeve energije za grijanje i hlađenje unutrašnjeg prostora. Materijali od kojih je sagrađen objekat mogu reflektovati, provoditi ili absorbovati sunčevu energiju. Pametnim pozicioniranjem objekta, izborom materijala i njihovim pravilnim rasporedom, sunčeva energija se može maksimalno iskoristiti za grijanje i hlađenje objekta. Primjena principa pasivnog solarnog dizajna može povećati energetsku efikasnost objekta, često bez povećanja troškova izgradnje. 

Principi pasivnog solarnog dizajna:


  • Lokacija i orjentacija parcele
  • Lokacija i orjentacija objekta
  • Kompaktna osnova objekta
  • Termalna mase
  • Izolacija svih fasadnih površina
  • Staklene površine
  • Pasivna ventilacija 

Lokacija i orjentacija parcele


Pozicija i orjentacija parcele je ključna. Idealna parcela bi trebala biti izložena suncu tokom čitave godine. Ono što se treba razmotriti kod lokacije je putanja sunca u toku ljeta i zime, nagib pod kojim se nalazi parcela, zaklonjenost brdima, drugim zgradama ili visokim drvećem.


Lokacija i orjentacija objekta


Ništa manje bitna je i lokacija i orjentacija objekta u okviru date parcele. Ne postoji idelno pozicioniranje objekta već to zavisi od regiona u kojem se objekat nalazi. Za potrebe pasivnog grijanja objekta, dnevna zona objekta i terasa bi trebale biti usmjerene u pravcu od -20° do +20° u odnosu na jug. Da bi se omogućilo pasivno hlađenje objekta, dnevna zona objekta bi trebala biti pozicionirana tako da bude što manje izložena podnevnom suncu. 

Kompaktna osnova objekta


Kompaktna osnova objekta je osnova pasivnog solarnog dizajna. Odnos neto površine osnove objekta u odnosu na obim bi trebao biti što veći. Drugim riječima, jednostavna pravougaona osnova objekta je veoma pogodna za postizanje optimalnog odnosa između površine objekta i njegovog obima.


Termalna masa  


Termalna masa predstavlja sposobnost materijala da skladište toplotu tokom dana, a kada temperatura padne da je polako oslobađa. Materijali kao što su beton, opeka i kamen su pogodni za formiranje termalne mase. Najjednostavniji oblik termalne mase su betonski podovi koji su tokom dana izloženi sunčevom zračenju putem prozorskih otvora. 

Izolacija fasadnih površina


Izolacija svih fasadnih površina objekta je neophodna. Ukoliko uložimo veliki napor da generišemo solarnu toplotu tokom zimskih mjeseci onda je logično da moramo usporiti gubitak te toplote. Dobra izolacija će značiti smanjenje potrebe za aktivnim grijanjem i hlađenjem. Ona mora biti kontinualna, bez postojanja termičkih mostova.


Staklene površina


Stakleni otvori, bilo da su prozori ili vrata, su najslabija tačka fasada kada se radi o energetskoj efikasnosti. Oni imaju najmanji otpor prolasku toplote (R vrijednost). Danas postoje specijalne vrste stakala koje povećavaju otpor prolasku toplote, a kako tehnologija napreduje, sve su ekonomičnija. Osim tipa stakla, potrebno je pravilno odrediti dimenzije prozora i njihovo orjentaciju kao i odgovarajuće roletne, škure ili brisoleje. 


Pasivna ventilacija


Pasivna ventilacija predstavlja zamjenu , odvođenje ili dovođenje vazduha u objekat koristeći prirodno kretanje vazduha i kretanje vazduha usljed razlike u temperaturama između različitih djelova objekta. Pravilnim izborom veličine otvora i njihove pozicije može se ostvariti i efekat unakrsne ventilacije.


Da bi pravilno inkorporirali principe pasivnog solarnog dizajna potrebno je odabrati arhitektu koji ima iskustva u ovoj oblasti. Uvijek je bolje uložiti više sredstava i vremena u izradu kvalitetnog projekta nego se baviti naknadnim i često skupim rekonstrukcijama. 

Crta Pročitajte još

  Šta je unakrsna ventilacija i kako se ostvaruje

  9 načina održive arhitekture za izgradnju solarnog doma

  Napravljen prvi potpuno transparentni solarni panel

  Šta je solarni dimnjak i kako funkcioniše



07.12.2020. Gradnja


# pasivni solarni dizajn # prirodna ventilacija # termalna masa # unakrsna ventilacija

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!