Prva vertikalna bašta Barselone

Prva vertikalna bašta u Barseloni nesumnjivo je bila viseća bašta zgrade Banca Catalana. Zgradu koju je projektovao arhitekata Josep Maria Fargasa i Enric Tous-a, a projekt uređenja izveo je vrsni vrtlar Everest Munne, koji je odabrao vrste biljaka pod kriterijumima stvaranja omotača prirodnog izgleda koji ističe arhitektonsku snagu zgrade.

Zgrada Fargas i Tous, sagrađena 1978. godine, sastoji se od tri osmougaona bloka, svi od devet spratova, i četvrtog bloka, takođe osmougaonog, sa tri sprata. Oko kompleksa postoje dva plantažna pojasa, odvojena od zgrade hodnikom od 65 cm koji na tlu ima metalnu ogradu. Sadilice su izrađene od čelika, sa trapeznim presjekom širine 50 cm i visine 53 cm. Ukupna dužina je 3.800 metara. Spoljnji biljni pojas je 32 cm iznad unutrašnjeg, a razmak između njih je 15 cm. Sadilice su obojene u bijelo da odbijaju svjetlost. Unutar nje su prvobitno postavljene cigle kako bi se olakšala odvodnja i sloj vulkanskog šljunka kao drenažni sloj. Na vulkanskim slojem postavljena je poliesterska tkanina, a na vrhu podloga koja se sastojala od mješavine 30% treseta, 25% ekspandiranog polistirena i 45% vulkanskog šljunka. U sredinu podloge uvedena je plastična mreža kako bi se spriječilo da biljke odnese vjetar, a na podlogu je postavljen sloj vulkanskog šljunka od 10 cm.

Ovih 3,8 kilometara žardinjera zaliva se hidroponskim sistemom koji su razvili biolozi Jordi Aguila i Xavier Martinez. Sistem je pionir i prepoznat u hidroponici i vrtlarstvu širom svijeta. Mašine koje pokreću sistem za navodnjavanje i rezervoari za đubrenje nalaze se ispod 5 biljaka; sve ovo zaliva sistem kap po kap.

Sadnju su izvele baštenske kompanije Munne-Pericall i Pradell. Everest Munne je preuzeo održavanje i jedino presađivanje koje se dogodilo bilo je 1994. godine do njenog penzionisanja prije nekoliko godina, u kojem su sve sadilice ispražnjene kako bi ih hidroizolirali i poboljšali odvodnju. Kada je zasađena 1978. godine, vertikalnu baštu je činilo 76 različitih biljnih vrsta, sa različitim karakteristikama u zavisnosti od orijentacije i koje su cvjetale u različito doba godine. Bilo je veoma zanimljivo vidjeti prilagođavanje vrsta na visinu i svjetlost, pored njihove prilagodbe kvalitetu vode, štetočinama i bolestima. Na zgradi trenutno ima oko 12 000 biljaka koje pripadaju 46 različitim biljnim vrstama.

Fotografija: Gregor Zoyzola

Stoga je Barselona od 1978. godine, sa prvom visećom baštom, ili vertikalnom baštom, pionir novog načina izrade vrtova. Fargas i Tous bili su pioniri u koncepciji zgrade koja se udaljila od tadašnje arhitekture i napredovala u svoje vrijeme kao znak ekološke osjetljivosti i urbane održivosti, kada riječ „održivost“ još nije bila izmišljena.


15.12.2020. Gradnja


# bašta # održivi razvoj # održivost # sadnjajegradnja # vertikalna bašta # životna sredina

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!