Šta je mjehur međuspratna konstrukcija i koje su njene prednosti

Mjehur međuspratna konstrukcija „Bubble deck“ je revolucionarni koncept betonske međuspratne konstrukcije koja u sebi sadrži plastične mjehure. Mjehuri zamjenjuju beton iz sredine ploče koji inače nema značajnu noseću ulogu i na taj način olakšavaju međuspratnu konstrukciju. Na ovaj način se smanjuje sopstvena težina betonske međuspratne konstrukcije i povećava efikasnost kompletne konstrukcije. Ovaj sistem je razvijen i patentiran devedesetih godina u Danskoj, a razvio ga je Jorgen Breuning.

Princip mjehur međuspratne konstrukcije


Beton je dobro poznat kao materijal koji ima veliku nosivost na pritisak ali malu nosivost na zatezanje. Zbog ovoga se u građevinarstvu koristi armirani beton koji sadrži armaturu i može da podnese kako sile pritiska tako i sile zatezanja. Usljed djelovanja opterećenja na međuspratnu konstrukciju dominantno su pritisku ili zatezanju izloženi njen gornji i donji dio. Dio koji je u sredini nema značajnu noseću ulogu, a značajno doprinosi težini sistema. Uvođenjem plastičnih mjehura u okviru srednjeg dijela međuspratna tavanica se oslobađa tereta, a pritom se ne ugrožava njena nosivost. 

Prednosti mjehur međuspratne tavanice


Korišćenjem mjehura, težina međuspratne tavanice se može smanjiti za 25% do 35% što omogućava savladavanje većih raspona sa istom debljinom ploče. Smanjenje sopstvene težine međuspratne tavanice smanjuje opterećenje na stubove i temelje. Ovo može dovesti do smanjenja dimenzija poprečnih presjeka stubova i temelja i učiniti kompletnu konstrukciju efikasnijom. Osim ovoga, mjehur međuspratna konstrukcija ima bolje akustične performanse od klasične betonske međuspratne konstrukcije.

Smatra se da 1 kg plastike utrošen za pravljenje mjehura smanjuje potrošnju betona za 100 kg. Smanjenje potrošnje betona utiče na smanjenje štetnog uticaja koji beton ima na životnu sredinu. Korišćenje reciklirane plastike ovaj sistem čini još prihvatljivijim i pogodnijim za životnu sredinu. 

Izvođenje mjehur međuspratne konstrukcije


Mjehur međuspratna konstrukcija se sastoji od betona, mrežaste armature i plastičnih mjehura. Izvođenje se može raditi na tri načina:


  • Postavljanjem armature i plastičnih mjehura i njihovo zalivanje betonom na licu mjesta.
  • Korišćenjem poluprefabrikovanih elemenata. U ovom slučaju se u fabrici izlije donji sloj betona, postave se mjehuri i gornja armature pa se takav element transportuje na gradilište, postavlja na svoje mjesto i zaliva betonom.
  • Korišćenjem kompletnih prefabrikovanih panela koji se transportuju na gradilište i ugrađuju na licu mjesta.


 Istraživanja i testovi su pokazali da je ovakav sistem međuspratne tavanice efikasan i veoma primjenjiv. Postoje međutim određene prepreke koje stoje na putu širem prihvatanju koncepta. Na prvom mjestu je to što ovakav sistem zahtijeva veću posvećenost detaljima prilikom projektovanja. Drugi problem je to što još uvijek u nekim zemljama ne postoji dovoljno stručnog kadra koji ima iskustva sa ovakvim načinom građenja. 


23.12.2020. Gradnja


# armatura # beton # mjehur međuspratna konstrukcija # plastika

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!