O čemu voditi računa pri projektovanju i izgradnji unutrašnjeg bazena
Izgradnja zatvorenog bazena, posebno u privatnim kućama, može predstavljati veoma veliki izazov. Potrebno je posebno dizajnirati ovojnicu kuće kako ne bi došlo do kondenzacije, stvaranja buđi, korozije čeličnih djelova objekta i slično. Obično se ovojnica kuće (zidovi, krov) projektuje tako da bude otporna na uticaje spoljašnje sredine i da spriječi prodor vode u unutrašnjost. Kada imamo unutrašnji bazen stvara se još jedan zahtjev, a to je sprječavanje vlage iz unutrašnjosti da napravi štetu zidovima i potkrovlju. Nedovoljno vođenje računa o svim elementima zidova i potkrovlja može dovesti do nepopravljivih posljedica. U nastavku navodimo ključne stvari o kojima se treba voditi posebna pažnja.
Parna brana i izolacija
Ključna stvar kod pravilnog dizajniranje ovojnice kuće je upotreba parne brane i pravilno pozicioniranje izolacije. Parna brana je folija koja ima veoma malu propustljivost vodene para i služi da spriječi dopiranje vodene pare do termoizolacije i narušavanje njenih karakteristike. Parna brana se postavlja između unutrašnjeg prostora i termoizolacije. Kod nas je najčešći slučaj da imamo drvenu krovnu konstrukciju koja je sa unutrašnje strane obložena gipskartonskim pločama ili drvenom oblogom. U ovim slučajevima bi se parna brane trebala postaviti između gipsane ploče (drvene obloge) i termoizolacije.
Osim što je potrebno spriječiti vodenu paru da dopre do termoizolacije, poželjno je i smanjiti mogućnost pojave kondenzacije vodene pare. Poznato je da se kondenzacije dešava kada topao vlažan vazduh dođe u dodir sa hladnom površinom. Da bi umanjili rizik potrebno je termoizolaciju što više udaljiti od parne brane. U ovom slučaju bi to značilo da termoizolaciju ne stavljamo između rogova krovne konstrukcije već iznad njih. Na ovaj način ne dolazi do nagle promjene temperature između spoljašnjosti i unutrašnjosti i smanjuje se rizik od kondenzacije. Ukoliko bi termoizolacije bila tik do parne brane na tom bi mjestu dolazilo do nagle promjene temperature i povećala bi se vjerovatnoća od pojave kondenzacije.
S obzirom da se kod nas fasadni zidovi rade od tvrdog materijala nije potrebno koristiti parnu branu. Ono što je potrebno je uraditi kvalitetnu fasadnu oblogu. Razlog je isti, spriječiti naglu promjenu temperature od spoljašnjosti ka unutrašnjosti. Ukoliko fasada ne pruža dovoljnu termičku zaštitu, unutrašnja površina zidova će biti hladna i doći će do kondenzacije. Ukoliko obezbijedimo dovoljnu termičku zaštitu, promjena temperature od spoljašnjosti ka unutrašnjosti zida će biti postepena i unutrašnjost zida neće biti toliko hladna što umanjuje rizik pojave kondenzacije. Ukoliko budžet dozvoljava, najefikasnije rješenje je ventilisana fasada.
Održavanje odgovarajuće temperature vode i unutrašnjeg prostora
Da bi ispravno održavali prostoriju u kojoj se nalazi bazen potrebno je pažljivo kontrolisati temperaturu vode i prostora da bi se efikasno trošila energija, spriječila kondenzacija i pojava prekomjerne vodene pare. Ovdje je u suštini najbitniji balans između temperature vode i vazduha. Temperatura vazduha bi uvijek trebala biti nekoliko stepeni veća od temperature vode. Ukoliko je temperatura vode oko 27°C, onda bi temperatura vazduha trebala biti od 28°C -30°C. Ukoliko ovaj odnos između temperature vode i vazduha nije ispravan, dolazi do stvaranja prekomjerne pare, povećane kondenzacije i povećane potrošnje energije. Da bi se temperatura održavala na konstantnom nivou potrebno je imati vještačku ventilaciju.
Pravilan izbor prozora
S obzirom na to da su prozori nezaobilazan dio ovojnice kuće potrebno je pravilno ih izabrati, barem u prostoriji u kojoj se nalazi bazen. U ovoj prostoriji zaboravite na klasične prozore koji bi značili pretjerano gubljenje energije i nemogućnost održavanja konstantne temperature vazduha. Trebalo bi, u skladu sa budžetom, izabrati prozore sa što boljom temrmičkom zaštitom i kvalitetno obraditi spojeve između prozorskog rama i zida. Ovo znači da se spojevi između prozorskog rama i zida obrađuju izolacionom folijom i zaptivnim trakama, a ne samo sa pur pjenom, kako je to najčešće slučaj.
Kako izgraditi betonski bazen
Javni bazen za kupanje koji se održava bez hemikalija
Pogledajte najljepši bazen za djecu na svijetu
Nevjerovatan bazen na vrhu nebodera u Londonu
Najdublji bazen na svijetu ima podvodni tunel i hotelske sobe
04.01.2021. Gradnja
# izolacija # kondenzacija # termoizolacija # unutrašnji bazen # vodena para