Savjeti za uspješnu sadnju biljaka

Da bi se zadovoljile potrebe za rastom i razvojem biljke važna je pravilna priprema zemljišta i sadnja biljke. U nastavku pročitajte savjete za uspješnu sadnju. 

Prvi korak je kupovina sadnice koja se obavlja u rasadnicima. Od toga kako je sadnica pripremeljena u rasadniku zavisi kada i kako je treba posaditi.


Sadnice lišćarskog drveća u rasadniku mogu biti sa golim korijenom, busenom ili u saksiji. Sadnja lišćara sa golim korijenom i sa busenom obavlja se isključivo kada vegetacija miruje, dok je sadnju sadnice u saksijama moguće izvršiti tokom cijele godine. Sadnice četinara nikada se ne prodaju sa golim korijenom i njihova sadnja je moguća tokom cijele godine.


Nakon kupovine sadnicu je potrebno transportovati. Pri transportu je potrebno obezbijediti prikladno transportno vozilo, izbjegavati transport po kiši, jakom vjetru, visokoj temperaturi i niskoj vlažnosti vazduha. U vozilu sadnicu uvijek postaviti da leži niz vjetar – pravac kretanja vozila. Pri transportu sačuvati biljku od fizičkih oštećenja, udaraca, trešenja i svih radnji koje mogu oštetiti biljku. Ispravan trasport je veoma važan jer u suprotnom biljka može biti izložena stresu što može dovesti do raznih oboljenja.

1.Malč 2.Zemljište 3.Substrat 4.Držač 5.Zaštitni prsten 6.Cijev za zalivanje

Po dolasku na mjesto sadnje i dalje je neophodno pažljivo rukavati sadnicom. Podižite je hvatajuć je za korijen/busen/saksiju, nikako za stablo. Prije sadnje neophodne je ukloniti 1/3 grana stabla za sadnice sa busenom ili u saksiji, a 1/2 za sadnice sa golim korijenom. Na ovaj način uspostavlja se ravnoteža između podzemnog i nadzemnog dijela biljke. Ovaj dio posla treba prepustiti baštovanima, a najčešće ga obave radnici u rasadniku.


Mjesto za sadnju potrebno je obilježiti i iskopati jamu. Dubina jame bi trebala biti ista kao i visina busena, a prečnik bi trebao biti minimum dva put veći od samog busena biljke. Ako je jama dublja od visine busena može doći do obolijevanja korjena. Važno je napomenuti da je kod sadnje na siromašnim zemljištima, slabo dreniranim zemljištima i kod biljaka koje vole kiselo zemljište potrebno napraviti jamu većeg prečnika.


Prije spuštanja biljke u zemlju, sadnice u saksiji je potrebno izvaditi iz saksije i donji dio busenja ručno rastresti a djelove korijenja čiji položaj nagovještava loš razvitak ukloniti baštovanskim makzama. Ukoliko je sadnica sa busenom obmotana nekim zaštitnim materijalom potrebno ga je ukloniti. Sadnicu je potrebno postaviti u vertikalan položaj tako da korjenov vrat bude u visini površine zemlje. Ako je neophodno učvrstiti je držačima.

Ispravan način postavljanja držača.

Za popunjavanje jame koristiti kvalitetan supstrat: treset, prevreli, stajnjak, glistenjak ili neki tip vještačkog đubriva. Suspstrat je neophodno gaženjem dobro sabiti a zatim prekriti malčem, kora četinara, topola ili neki drugi materijal sa dobrim termoizolacionim karakteristikama.


Nakon ovako izvedene sadnje potrebno je zaliti sadnicu velikom količinom vode kako bi se istisnuao sav vazduh iz supstrata. Najbolje je zalivati dok ne prestane pojava mjehurića na površini i dok supstrat ne bude u zabarenom stanju. Preporučena količina vode ne treba da bude manja od 60l/m². Ovu radnju ponavljati u naredna dva dana, a u ljetnjem periodu više. Takođe je u ljetnjem periodu poželjno orošavanje biljke.


Prava godina sadnje je kritična. Biljki je otrebno redovno zalivanje, tada se biljka karakteriše manjom produkcijom lisne mase a listovi su često manjih dimenzija.

1.Malč 2. Zemljište 3.Supstrat

Kod sadnje žbunja potrebna je po dimenzijama manja sadna jama i najčešće nije potrebno učvršćivanje sadnice držačima. Kod sadnje žive ograde moguće je izvesti jednorednu i dvorednu sadnju.

Crta Pročitajte još

  Biljke za kupatilo

  Biljke za kancelariju



25.01.2021. Gradnja


# pejzažna arhitektura # sadnja biljke # sadnjajegradnja # zelena gradnja # zelene površine

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!