Četiri najmoćnija krana na svijetu

Kranovi su dio bogate inženjerske tradicije koja traje oko 2500 godina. Raniji oblici kranova su se pojavili još u vrijeme Stare Grčke i Starog Rima. Ti kranovi su imali jednostavan sistem remenica i užadi koji je mogao nositi do 3 tone. Ovi kranovi su svjedočanstvo inženjerskog umijeća tadašnjih građevinara. Međutim, današnji kranovi imaju nevjerovatne performanse i sposobni su da nose ogromne terete. U nastavku predstavljamo četiri najmoćnija krana u građevinarstvu.

Liebherr LTM 11200-9.1: Najmoćniji mobilni kran na svijetu

Kroll K10000: Najvisočiji samostojeći kran na svijetu

Taisun: Najmoćniji kran na svijetu

SSCV Sleipner: Najveći plivajući kran na svijetu

Najmoćniji mobilni kran na svijetu: Liebherr LTM 11200-9.1

Mobilni kranovi su potrebni na većini gradilišta zbog njihove pokretljivosti i širokog područja primjene. Lako se rasklapaju, podesivi su i omogućavaju dizanje manjih i većih tereta. Većinom se kranovi koriste za manje poslove i dizanje manjih tereta međutim nekad su potrebni i za podizanje značajnog tereta. Kada nam je potreban moćan kran koji je ujedno i mobilan onda je najbolji izbor Liebherr LTM 11200-9.1, najmoćniji mobilni kran na svijetu. Ima veoma stabilnu osnovu, izuzetne podizačke kapacitete i dostiže veliku visinu.

Maksimalni kapacitet: 1.200 tona

Dužina teleskopske ruke: 100 m

Maksimalna visina dizalice: 187 m

Liebherr LTM 11200-9.1

Najvisočiji samostojeći kran na svijetu: Kroll K10000

Izgradnja velikih objekata ne bi bila moguća bez visokih i moćnih kranova. Međutim, današnji neboderi u velikoj mjeri prevazilaze visinu kranova pa se uglavnom kranovi montiraju na nebodere. Obično su kranovi fiksirani u sredini zgrade, a mogu biti fiksirani sa spoljašnje strane po perimetru. Ukoliko kao parametar uzmemo visinu krana  koji se oslanja samo na svoju osnovu onda je najvisočiji kran na svijetu Kroll K10000.

Maksimalni kapacitet: 240 tona

Visina krana: 143 m

Domet ruke: 79 m do 100 m

Rotacija: 360 °

Kroll K10000

Najmoćniji kran na svijetu: Taisun

Dok se većina kranova pravi tako da bude namontirana, korišćenja i ponovo razmontirana, neki kranovi se prava za specifičnu namjenu. Takvi kranovi se samo koriste na jednoj lokaciji i uglavnom se koriste za podizanje ogromnog tereta. S obzirom na njihovu veličinu i moć, oni često postanu turistička atrakcija. Ovakav kran je Taisun, najmoćniji kran na svijetu, koji se nalazi na Kineskom brodogradilištu Yentai Raffles. Kran je ogroman i ima nevjerovatnu nosivost.

Maksimalni kapacitet: 20.133 tone

Visina krana: 141 m

Domet ruke: 119 m

Taisun

Najveći plivajući kran na svijetu: SSCV Sleipner

Plivajući kranovi se koriste njačešće pri izgradnji naftnih platformi, offsore vjetroelektrana i sličnih građevina. Upotreba plivajućih kranova je ekspandirala u 20. vijeku sa razvojem naftne industije pa su vremenom i njihovi kapaciteti rasli sa potrebom tržišta. SSCV Sleipner je plivajući kran sa najvećim kapacitetom na svijetu.

Maksimalni kapacitet: 20.000 tone

Maksimalna visina dizalice: 134 m

Dužina plovila: 219 m

SSCV Sleipner


26.01.2021. Gradnja


# građevinske mašine # kran # mobilni kran # plivajući kran # samostojeći kran

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!