Smart Studio: Oaza 2

SMART STUDIO je relativno novo ime na crnogorskoj arhitektonskoj sceni.  Djelokrug rada SMART STUDIO-a obuhvata široku lepezu raznovrsnih, stručno definisanih poslova koji podrazumijevaju posebne uslove za realizaciju i visok stepen znanja i umjeća prilikom inježenjerskog pristupa svakodnevnoj arhitektonskoj i urbanističkoj problematici. Objedinjenjem više arhitektonskih disciplina koje podrazumjevaju projektovanje, prostorno planiranje, uređenje enterijera i konsalting tim SMARTA-a je primarno posvećen podizanju  kvaliteta arhitekture i urbanizma u Crnoj Gori. Poseban akcenat naši sagovornici stavljaju na aktuelizovanu aktivnost koju su uvrstili u djelokrug rada, a to je izrada izvještaja i pratećih izjava u postupku legalizacije bespravno izgrađenih objekata. 

Povod našeg razgovora je predstavljanje njihovog projekta objekta mješovite namjene OAZA 2, čija realizacija je u toku,  internacionalnom žiriju za dodjelu VELUX Bringing light to life nagrade.


Svedoci smo da se u poslednjih par godina gradi mnogo stambenih zgrada. Koju su razlozi, po Vašem mišljenju, za češće projektovanje zgrada sa ravnim krovovima od onih sa kosim krovovima?


Prije svega mislimo da ideja o projektovanju ravnih krovova u Glavnom gradu Podgorici ima svoje neosporno trajanje još od druge polovine XX vijeka kada i nastaje, sa prekidom kontinuiteta početkom XXI vijeka. Svjesno zapostavljanje ravnih krovova kao prostornog potencijala Podgorice, počinje procesom „užurbane“ urbanizacije koja nije praćena artikulisanom planskom dokumentacijom. U trenutku urbanog haosa samoorganizacije nisu razmatrani kvaliteti i prostorni potencijali ravnih krovova, stambena gradnja je uzela maha i okosnica projektnog zadatka je bila da se isprojektuje što više m
² korisnog prostora, što je podrazumjevalo i uvođenje prostornog nonsensa mansardnog krova u sliku grada Podgorice, koji nije svojstven klimi i arhitekturi Podgorice. Danas se situacija mijenja u korist ravnih krovova, dolazi do „osvješćenja“ projektanata i urbanista i svi govorimo o opravdanosti projektovanja ravnih krovova. Razlozi su brojni prilagođenost klimi i bioklimatskim postulatima, racionalnost urbanog prostora, funkcionalnost, kulturološki odgovor na arhitektonska djela i ohrabrenost tržištem koje nudi najsavremeniju opremu i mehanizaciju, kao i primjenu inovacija u tehničkim i estetskim aspektima građevinarstva koje bi mogle doprinjeti uspješnoj izgradnji objekata sa ravnim krovovima. Dakle, danas ne postoje barijere u tom smislu i izvođački su arhitektonski detalji postali izvodljivi, zahvaljujući i VELUX proizvodima u dijelu obezjeđivanja elemenata komfora koje objekat mora da zadovolji, a to je prije svega neophodna količina dnevne svjetlosti u prostorijama i smanjeni toplotni gubici kroz prozore.

Zašto se vaš biro odlučio za zgradu sa ravnim krovom?

Objekat je prije svega prilagođen bioklimatskim postulatima. Ideja vodilja je revitalizacija prostornog potencijala krovne terase. Reaktiviranjem krovne terase kao jednog od pet postulata moderne arhitekture, daje se urbanom životu Podgorice nova dimenzija. Pogled sa krova je uvijek predstavljao poseban ugođaj. S obzirom na to da je riječ o atrkativnoj lokaciji u Podgorici, na kojoj se izvodi objekat Oaza 2, projektovanje krovne terase može zadovoljiti i urbanu funkciju prostora prilagođenog za susrete i druženja u Podgorici.


Kakvi su bili zahtevi investitora?

Zahtjevi investitora su se prije svega odnosili na pružanje komfora i visokog kvaliteta života na atraktivnoj gradskoj lokaciji sa dozom luksuza i posebnih ugodnosti budućim stanarima Oaze. Intencija je unaprjeđenje kvaliteta ponude objekata kolektivnog stanovanja u Glavnom gradu Podgorici. U ovom dijelu smo prepoznali VELUX kompaniju kao našeg partnera u pronalasku najboljih rješenja za obezbjeđivanje svjetlosnog i toplotnog komfora u objektu.

Na koje VELUX proizvode ste se odlučili u projektovanju i zašto?

VELUX proizvodi su zahvalni prilikom projektovanja jer posjeduju sisteme koji su prilagođeni investitorima niže platežne moći (Standard sistemi) i investitorima koji su u mogućnosti da izdvoje finansijska sredstva za potpuni luksuz, dizajn i automatizaciju objekta (Premium). VELUX nudi i besplatnu pomoć pri projektovanju i proračunu odgovarajuće količine dnevnog svjetla putem vizualizacije dnevne svjetlosti u enterijeru, procjenu energetske efikasnosti i brojne olakšice projektantima kako bi bili sigurni da su odabrali najbolje rješenje.

 

Mislite li da će VELUX proizvodi doprineti poboljšanju kvaliteta života, samoj bezbednosti i na koji način?

Naravno, to je i jedan od razloga zbog kojeg smo se odlučili za VELUX proizvode. Osnov kvaliteta života je bezbjednost i osjećaj sigurnosti u životnom prostoru, pored čovjekove potrebe za toplotom, ventilacijom i dnevnom svjetlošću.


Ovakav tip prozora ima mogućnost senzornog otvaranja. Koliko ce ventilacija doprinijeti komforu korisnika stanova?

Automatizacija doma uz komfor, visoki dizajn i osjećaj bezbjednosti je luksuz koji VELUX obezbjeđuje Premium sistemom. Kvalitetan vazduh u životnom prostoru je sine qua non, u to smo se posebno uvjerili u 2020. godini, godini koju će okarakterisati loša epidemiloška situacija, često smo mogli da čujemo da je česta prirodna ventilacija prostora u kojim boravimo neophodna prevencija u borbi sa respiratornim virusnim infekcijama. Ventilacioni sistem kroz mogućnost senzornog otvaranja omogućava kontrolisanu izmjenu vazduha, osigurava udobnost, dobru prostornu klimu i uštedu energije. Bez ovog sistema je nezamisliv fenomen u graditeljstvu poznate pasivne kuće. Dakle, ventilacioni sistemi sa senzornim otvaranjem su jedan je od preduslova energetski efikasnih objekata, imajući u vidu da su energetski efikasni objekti ideal kojem projektanti teže.

Obzirom da ste odlučili da se prijavite na internacionalnu VELUX Bringing light to life nagradu, koji su motivi da svoj projekat predstavite internacionalnom žiriju?

Cijenimo da je riječ o renomiranoj kompaniji, koja je postala prepoznatljiv brend u oblasti građevinarstva na osnovu profesionalnog pristupa u realizaciji projekata. Glavni motiv je da prikažemo naše arhitektonske principe stručnoj javnosti zasnovane na arhitekturi koja se prilagođava njenim korisnicima (lat. Omnium rerum mensura homo- čovjek je mjera svih stvari) i njihovim realnim potrebama. To je nešto što našu arhitekturu čini racionalnom, logičnom i prisnom. VELUX proizvodi prate te principe kroz arhitektonske detalje krovnih prozora koji proizilaze iz trojstva funkcije, konstrukcije i dizajna.

 

Da li biste pozvali i druge kolege da učestvuju?

Naravno. Na kraju zajedno kreiramo arhitektonsku scenu. Internacionalna VELUX Bringing light to life nagrada je ujedno i platforma za razmjenu mišjenja i saznanja sa zajedničkim ciljem obezbjeđivanje visokog kvaliteta života korisnika projektovanih prostora i razvijanje kolektivne svijesti o neophodnosti upotrebe tehničko-tehnoloških inovacija.


02.02.2021. Gradnja


# arhitektonski biro # ravni krov # smart studio # velux # ventilacioni sistem

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!