Autonomno eko-naselje budućnosti

Kao i svako inovativno istraživanje održivost u arhitekturi zahtjeva značajnija ekonomska ulaganja koja u trenutnim okolnostima ne opravdavaju termin održivosti. Cilj je ostvariti dalekosežniji i dugotrajnijij cilj gdje koncept održivosti dobija svoj smisao. Instant rješenja koja ispunjavaju sve parametre purista i dežurnih kritičara u zrelijim društvima se rješava tako što se nastavlja raditi na inovaciji na polju arhitekture a vremenom će se i ekonomske prilike prilagoditi i apsorbovati samu inovaciju. Na tome su istrajno radili na sljedećem primjeru.  

Održivi dizajn sada zauzima središnje mjesto u svijetu dizajna dok se borimo protiv klimatske krize koja pogađa nekoliko industrija. Primjena održivosti u arhitekturi teža je s obzirom na razmjere dizajna, ali ako pronađemo prava rješenja, učinak će biti dovoljno velik da uzrokuje mreškanje pozitivnih promjena. Zabavna činjenica: nije vazdušna već zapravo građevinska industrija ta koja doprinosi globalnim emisijama gasova staklene bašte i razlika među njima je 2% u odnosu na 39%. Zapravo je samo cement odgovoran za 8% globalnih emisija stakleničkih gasova, zbog čega se pojavila potreba za održivije izgrađenim stanovanjem. Mario Cucinella Architects i WASP odlučili su preduzeti nešto po tom pitanju i projektovali su TECLA - potpuno 3D štampano naselje temeljeno na prirodnim materijalima.

Izgradnja TECLA-e započela je kao prototip 2019. godine u blizini Bolonje u Italiji kao odgovor na hitna društvena pitanja eksplozivnog porasta stanovništva što je neizbježno dovelo do nedostatka pristupačnog smještaja. TECLA je stvoren pomoću potpuno obnovljivih materijala koji se mogu reciklirati, a koji su uzeti s lokalnog terena. Naselje su projektovali Mario Cucinella Architects, a oživjeli su ga WASP-ove inženjerske i štamparske tehnologije.

TECLA će biti prva kuća koja će biti u cijelosti 3D štampana pomoću gline lokalnoga izvora koja se stoljećima koristi u zemljama poput Indije kao isplativa i ekološki prihvatljiva alternativa cementu - glina je biorazgradiv materijal koji se može reciklirati i koji će stvoriti zgrada bez otpada. Naziv projekta dolazi iz zamišljenog grada koji je opisao književnik Italo Calvino, a gradit će se pomoću više saradničkih 3D printera koji svi rade istovremeno - što je samo po sebi podvig s obzirom na razmjere.

Naselje je projektovano i izrgađeno kako bi se prilagodilo više okruženju, kao i da bi bilo prikladno za samoproizvodnju pomoću WASP-ovog 'maker ekonomičnog početnog kompleta'. To smanjuje industrijski otpad i potiče nacionalni i lokalni ekonomski razvoj  koristeći održivi model koji uključuje stanovnike koji će ojačati zajednicu zajedno sa razvojem zdravlja okoline. Sve je razvijeno korištenjem opsežnih istraživanja koje je provela škola održivosti SOS, institucija koju je osnovao sam Mario Cucinella.

Ovo vrijedno istraživanje analiziralo je uzrok i posljedice beskućništva na temelju study cases na mjestima s različitom klimom. Kao rezultat toga, dvije su firme osmislile otpornu stambenu zajednicu za bilo koju klimu, jer su energetski učinkovite, za razliku od tradicionalnih modela stanovanja i gradnje. TECLA se posmatra kao primjer koji može postati osnova za autonomne eko-gradove izvan mreže naselja.


Crta Pročitajte još

  Arhitektura „divljaka”

  Budućnost pripada glini (ODRŽIVA GRADNJA)

  Digitalna tehnologija u građevinarstvu

  Digitalna tehnologija u građevinarstvu

  3D štampana kuća izvedena za 12 sati

  Prvo 3D štampano naselje na svijetu



10.02.2021. Gradnja


# 3D štampanje # ekspandirana glina # glina # održiva gradnja # štampana glina

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!