Poštovati spomenik kulture

Fotografija: Ruedi Walti

Jedan od najsimboličnijih alpskih prevoja je „Sv. Gotthard ”. Vjekovima je to jedna od najvažnijih  veza između italijanskog i njemačkog govornog dijela Švajcarske, a istovremeno je i značajna međuevropska putna veza. Skup zgrada na vrhu prevoja dokaz je ove bogate i raznolike povijesti.

Fotografija: Ruedi Walti

Danas je vrh prevoja obilježen zgradama “Alte Sust” i hotelom “St. Gotthard ”. Stari hospicij (zdravstvena ustanova za palijativnu zdravstvenu njegu), koji je izvorna, zasnivačka zgrada, smješten je malo unazad, ali još uvijek ima značajan vizuelni efekat sa prepoznatljivom zabatnom fasadom. Nakon požara 1905. godine, zgrada je dodana južnoj strani male kapelice iz 16. stoljeća.

Danas se arhitektonski potencijal krije u volumenu: njegov čvrst i ponosan izraz smješten je na vrhu prevoja, izložen oštroj planinskoj klimi i uspravno prema jugu okrenut ka glavnoj fasadi čine da ti elementi imaju snažan vizuelni efekat.

Fotografija: Ruedi Walti

Projektom se nastavlja ovaj impresivni karakter i dodaje se novi savremeni sloj. To se čini uz potrebno poštovanje objekta kao spomenika kulture i primjenom tačnih mjera. S jedne strane, ovim se mjerama uklanjaju dijelovi zgrade koji zavaravaju, a s druge strane nameću se postojeći arhitektonski rezultat i istorijski značaj.

Zgrade, koje su se prije bile nezavisne zgrade, sada su spojene pod velikim krovom, obšivenim linijama olova. Glavna fasada sada je produžena za jedan sprat, a različiti tipovi prozora pokazuju svoju povijest posljednjih stoljeća.

Fotografija: Ruedi Walti

Kroz ovu moćnu glavnu fasadu posjetilac može pristupiti zgradi preko starih drvenih vrata, a zatim se može približiti gornjem spratu starim stepeništem. Ovdje se nalazi velika dnevna soba sa starom pećnicom. Gostinjske sobe nalaze se iznad, poređane duž hodnika koji je odjeven u malteru. Baš kao u rezidencijalnoj kući, posjetilac može ući u svoju sobu koja je osvijetljena malim prozorčićem. U nastavku sobe, jednostavni krevet uvučen je u nišu. Udobna gostinjska soba uokvirena je masivnom drvenom konstrukcijom što joj daje netaknuti karakter. Sobe su opremljene s malo namještaja i stoga su podsjetnici na vrijeme kada je kuća bila jednostavan pansion.

Fotografija: Ruedi Walti

Da bi se omogućilo savremeno hotelijerstvo, južna zabatna fasada izrađena od lomljene kamene cigle produžena je za jedan sprat. Ojačavanje je osigurano betonskom trakom koja takođe prihvata opterećenje nove krovne konstrukcije. Novi dijelovi pročelja prekriveni su istim grubim malterom, koji je otkriven na postojećoj zgradi.

Fotografija: Ruedi Walti

Iznad drugog sprata, unutrašnja struktura potpuno je demontirana. Unutar postojeće fasade uvedena je drvena okvirna konstrukcija koja potiče iz pređašnjeg graditeljstva ove regije. Zahvaljujući ovoj suvoj konstrukciji i postavljanju drvene konstrukcije u radionicama, kratka ljetna sezona bez snijega može se učinkovito koristiti za zgradu. Istovremeno, izolovana drvena konstrukcija predstavlja poboljšanje energetske učinkovitosti zgrade koja se sada može grijati geotermalnom energijom.

Fotografija: Ruedi Walti

Fotografija: Ruedi Walti

Fotografija: Ruedi Walti

Fotografija: Ruedi Walti

Fotografija: Ruedi Walti

Fotografija: Ruedi Walti

Crta Pročitajte još

  Svjetionik za stanovanje

  Sicilijanski dom

  Pekara unutar zakonom zaštićene kuće

  Mislili su da je neponovljiva

  Realistični 3D model Njegoševog Mauzoleja na Lovćenu za promociju kulturnog turizma

  Njegošev Mauzolej na Lovćenu - najviši mauzolej na svijetu

  Kuća sa dva datuma u Bokeškoj ulici

  Kako jednostavnim sredstvima obnoviti staru kuću

  Obnova romaničke isposnice

  Obnova manastira



25.02.2021. Gradnja


# hotel # pasivna kuća # planina # rekonstrukcija # spomenikkulture

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!