Arhitektura je za žilave i one sa aurom

Razgovor koji je Vladimir Belogolovsky vodio sa poznatim i cijenjem čikaškim arhitektom Stanleyem Tiegermanom, prisjećajući se vremena eksperimentisanja i ironije i kako je povratak arhitekture klasicizmu bio katastrofa, je u sljedećim redcima.

Stanley Tigerman bio je legendarni čikaški arhitekta poznat po svojim buntovnim i ironičnim projektima, sa često eksplicitnim provokacijama. Istaknuo se sredinom 1970-ih kada je hrabro potkopao tada neprikosnoveni autoritet modernizma sredinom 20. stoljeća, posebno misovski (Mies Van der Rohe) univerzalni i mnogo kopirani modernizam, igrajući presudnu ulogu u formiranju prve generacije postmoderne grupe arhitekata u Čikagu koja je ušla u knjige pod imenom Chicago Seven. Arhitekta je preminuo 2019. godine u 88. godini.

Tigerman je projektovao mnoge nezaboravne projekte, realizovao ih je preko 200. Napisao je brojne tekstove i bio je izvanredan učitelj, a bio je i upravnik na Čikaškoj školi za arhitekturu, Univerziteta Illinois, od 1985. do 1993. Prije otvaranja svoje pozne prakse - Tigerman McCurry - sa svojom trećom suprugom Margaret McCurry 1986. godine, služio je kao američki dopisnik L'architecture d'aujourd'hui i jedno desetljeće je radio u Bangladešu. 1994. godine s dizajnerkom Evom Maddox suosnivač je Archeworks-a, nezavisne škole arhitekture s fokusom na progresivno-socijalno orijentisani dizajn.

Vjerovatno nijedan od tih poduhvata ne može se takmičiti u svom značaju s arhitektovim minimalističkim kolažem iz 1978. godine koji je nazvao Titanik. U njemu je Tigerman nagnuo najslavniju i najpoznatiju zgradu Mies van der Rohea, Crown Hall, srce i mozak njegovog kampusa u Illinois Institute of Technology u kojem se propovijedala modernistička arhitektura. Tigermanova nedvosmislena fotomontaža prikazuje Miesov hram modernizma, jer je bez ceremonije torpediran i poslan direktno na dno Mičigenskog jezera. Iako je ranija knjiga Roberta Venturija Složenost i protivrječnost u arhitekturi (1966) koja je konceptualizirala i oslobodila arhitekturu iz uske košulje miesovskog modernizma zagađujući je raznolikošću i pluralizmom nagovijestila dolazak postmoderne ere u arhitekturu, Tigermanov Titanik je ovoj promjeni paradigme dao odgovarajuću vizuelnu manifestaciju. U svom je radu arhitekta istraživao teme poput utopije, alegorije, humora, simbolike, eklekticizma, metafora, a ponajviše - smjelo se borio protiv statusa quo.

Vladimir Belogolovsky: Na vašoj web stranici stoji da je vaš studio predan stvaranju savremene i autentično američke arhitekture koja je svojstvena njenom vremenu i mjestu. Možete li objasniti što mislite pod istinski američkim?

 

Stanley Tigerman: Amerika je hibrid. Ovo nije naš dom, osim ako niste Indijanac. Na primjer, vi ste iz Ukrajine, a moji baba i djed došli su iz Mađarske. Niko nije odavde. Dakle, ovdje ste automatski otuđeni. Na tu sam temu napisao knjigu Arhitektura progonstva.

 

Vladimir Belogolovsky: Zar ne biste rekli da ovdje postoji nešto poput izrazito američke arhitekture?

 

Stanley Tigerman: Nema američkih arhitektonskih simbola; tehnologija - da, naravno, to je ono što je Mies tako dobro razumio. Ali simboliku moramo potražiti negdje drugo. Na primjer, postmodernizam je bio američki pokret jer smo mi hibridi, a postmodernizam je hibridni pokret. Nije autentičan.

 

Vladimir Belogolovsky: Na Yaleu ste studirali kod Paula Rudolpha. Jednom ste rekli kako je bio nevjerovatan učitelj. Što ste najviše naučili od njega?

 

Stanley Tigerman: Bio je vrlo tvrd; nemate pojma ... Za vrijeme dok sam studirao, jedan je student izvršio samoubistvo i mnogi su završili na psihijatrijskim kaučima. Bio je brutalan. Ali bio je sjajan učitelj i od svojih učenika nije tražio više nego od sebe. Rudolph je bio sjajan uzor. Kad mi je rekao da nešto učinim, to je i on sam učinio. U jednoj nedjelji zahtijevao je presjeke, perspektive, modele u velikoj, maloj razmjeri ... Radio sam za njega, često do ranog jutra. Ali vidio sam ga u akciji, a on je radio jednako puno ili više nego bilo ko od nas.

 

Arhitektura je vrlo teško zanimanje. Morate biti jaki da biste nešto izgradili. Danas smo imali sastanak ovdje i svi su pokušavali staviti prepreku ispred mene. Zašto? Jer pokušavam učiniti nešto što nikada prije nije bilo. I tome uvijek postoji otpor, inercija. Pokušajte sagraditi čak i malu vikendicu u prašumi i svi će ekolozi ići protiv vas, jer radite nešto što tamo nije bilo namijenjeno. Dakle, izrada nove zgrade zahtijeva veliku snagu, neizmjernu volju, čvrstinu, uvjerenje. Arhitektura je za žilave ljude. Sve stoji na tom putu - klijenti, programeri, inženjeri ... John Hejduk je sve rekao: "Što je gotova zgrada bliža izvornom crtežu, to je zgrada bolja." Ali to je vrlo teško učiniti jer se zgrade napadaju i često gube poetski sadržaj.

 

Vladimir Belogolovsky: Što ste učinili u svom radu, a nikada prije?

 

Stanley Tigerman: Ironične zgrade, zgrade s osjećajem ironije.

 

Vladimir Belogolovsky: Zašto mislite da je važno da arhitektura posjeduje ovaj kvalitet?

 

Stanley Tigerman: Pa, jedna od stvari koju kao arhitekta pokušavate učiniti je pružiti zadovoljstvo ljudima. Dio užitka je humor. A ako sam nešto učinio, vjerovatno će me po tome pamtiti.

Vladimir Belogolovsky: Koji je do sada najuspješniji projekt koji prenosi ovaj pojam?

 

Stanley Tigerman: Sljedeći.

 

Vladimir Belogolovsky: Ne, ozbiljno, osvrćući se unazad, da li biste mogli odabrati jedan projekat i reći mi što je ironično u njemu?

 

Stanley Tigerman: Hejduk je u mojoj knjizi napisao da biste bili dobar arhitekta morate napraviti barem jednu zgradu koja ima auru. Njegove riječi, ne moje. I smatrao je da sam napravio nekoliko zgrada koje imaju taj kvalitet: Crni ambar u Frog Hollowu i moja vlastita kuća u Lakesideu u Mičigenu dvije su od tih zgrada. U mom radu postoji određeni kvalitet koju je John razumio.

 

Vladimir Belogolovsky: Koje su bile njegove tačne riječi?

 

Stanley Tigerman: Ne pamtim ih napamet ... Evo, zašto ih ne pročitate u mojoj knjizi Arhitektura progonstva?

 

Vladimir Belogolovsky: „Privlači me arhitektura koja odaje auru. Aura je atmosfera koju je teško definisati, ali ono rijetko kad se dogodi, znamo kada smo u prisutnosti arhitekture, crteža ili osobe koja zrači taj osjećaj ... Stanley Tigerman je američki arhitekta koji nije u egzilu, već je jako prisutan kod kuće . Crni ambar u Frog Hollowu, s bijelim labudovima koji plutaju nad mutnim ribnjakom punim soma, dok iz ambara dopiru zvuci orgulja, odaje auru antike i tišine po američkom krajoliku ... Da biste barem jednim od svojih djela postali arhitekta morate imati auru. Stanley je arhitekta. "

 

Stanley Tigerman: Ove su mi riječi vrlo dragocjene.

 

Vladimir Belogolovsky: Rekli ste: "Arhitekta oblikuje svoju epohu, umjesto da je odražava." Što ste time htjeli reći?

 

Stanley Tigerman: Mies je rekao, "Arhitektura je volja jedne epohe pretočene u svemir." S druge strane, arhitekta često kaže klijentu ili društvu: "Dođite ovuda - pokazaću vam bolji način!" Tako ponekad arhitektura ogleda društvo, a ponekad vodi. Stoga je jedno uvijek odvojeno od drugog.



April, 2012., Čikago




13.05.2021. Gradnja


# arhitekta # razgovor

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!