Najčešći defekti koji se javljaju kod boja

Osim što doprinosi estetici boja štiti površine na koje je nanešena, usporava koroziju i štiti od spoljašnjih vremenskih uticaja. Boja ima određeni rok trajanja koji zavisi prije svega od njenog kvaliteta i uslovima kojima je izložena. Izbor tipa boje se vrši u odnosu na površinu koja se premazuje, uslove sredine, spoljašnje uticaje itd. Usljed neadekvatnog kvaliteta, nepravilnog nanošenja, spoljašnjih uticaja i drugih faktora, kod boje se mogu javiti lažni defekti. 

Bubrenje boje

Bubrenje boje nastaju usljed formiranja mjehurića vazduha ispod sloja boje zbog postojanja vlage, ulja ili masnoće. Uglavnom je uzrok vodena para koja je zarobljena i izaziva kreiranje mjehurića. Bunrenju boje doprinosi prekomjerna vlažnost, višak slojeva boje, nedovoljno dobra pripremljenost podloge, loš kvalitet boje, visoka temperature itd. 

Blijeđenje boje

Blijeđenje boje predstavlja gubljenje intenziteta boje koje se uglavnom javlja usljed djelovanja UV zraka ili vlage. Kako bi se izbjeglo gubljenje intenziteta boje trebaju se koristiti boje sa pigmentima koji su otporniji na  spoljašnje uticaje. 

Ljušćenje boje

Ljušćenje boje se dešava prilikom lošeg prijanjanja boje na površinu. Da bi se izbjeglo potrebno je prije nanošenja boje površinu dobro očistiti i preći šmirgl papirom.

Bježanje boje

Kada se boja površina koje je veoma glatka može doći do defekta koji se naziva bježanje boje. U ovom slučaju boja “bježi” sa nekih djelova površine i ostavlja ih nepokrivene. Razlog za bježanje boje može biti i niska viskoznost boje. 

Slivanje boje

Kada se boja nanosi u debljim slojevima  na vertikalne površine može se desiti da počne da se sliva prema dolje. Uglavnom se dešava zbog nanošenja sloje velike debljine, loseg majstorluka, lose pripremljene podloge i niske viskoznosti boje. 

Boranje boje

Boranje boje može nastati kada se deblji sloj boje nanosi na horizontalnu površinu. Boranje nastaje usljed skupljanja površinskog sloja boje. 

Pretvaranje boje u prah

Pretvaranje boje u prah nastaje kada se koristi prajmer koji ne sadrži dovoljnu količinu ulja u sebi. Pretvaranju boje u prah doprinosi loš kvalitet boje, izloženost suncu i česte promjene temperature.

Crta Pročitajte još

  Od čega se sastoji boja

  Kako ukloniti fleke od vlage sa zidova i plafona

  Kako bojom učiniti prostor većim

  Kako odabrati boju za 'krečenje'



31.05.2021. Gradnja


# blijeđenje # boja # bubrenje # defekti # ljušćenje

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!