Defekti na objektu koji ukazuju na probleme sa temeljima

Temelj je jedan od najbitnijih elemenata konstrukcije pa stoga ima veliki uticaj na njenu stabilnost i sigurnost. Temelji se moraju projektovati i izvesti kvalitetno i prilikom njihove izgradnje treba izbjegavati bilo kakvu vrstu kompromisa. Vrlo je bitno znati prepoznati defekte na konstrukciji zgrade koji su posljedica nekih problema sa temeljima. Poljedice problema sa temeljima mogu biti pukotine u zidovima i pločama, slijeganje konstrukcije, uzdizanje konstrukcije, zaglavljena vrata itd. 

Pukotine u zidovima i pločama

Ukoliko zidovi ili ploče imaju pukotine to može biti indikator problema sa temeljima. U prvih par godina izgradnje objekta pukotine debljine ljudske dlake se tolerišu jer u tom periodu može doći do blagog slijeganja objekta. Međutim, ukoliko se u zidovima pojave veće horizontalne pukotine, veličine veće od nekoliko milimetara, onda je to znak da kod temelja postoji nejednako slijeganje. Horizontalne pukotine su opasnije od vertikalnih i kosih jer one ukazuju na značajno slijeganje.

Slijeganje objekta

Slijeganje temelja, samo po sebi nije toliko opasno ukoliko je sporo i ukoliko se kompletna površina temelja sliježe ravnomjerno. Ukoliko se temelji sliježu neravnomjerno onda dolazi do pojave nepredviđenih napona u konstrukciji koji mogu dovesti do ozbiljnih oštećenja.

Neravnomjerno slijeganje temelja se može desiti usljed neravnomjerne raspodjele opterećenja po površini objekta, varijacije karakteristika tla ispod objekta ili različite raspodjele vlage u tlu. Slijeganje tla se može desiti i usljed ekstremnog isušivanja tla. Kada se ovo desi, tlu se smanjuje zapremina pri čemu se ono skuplja što izaziva propadanje temelja.

Još jedna pojava koja može izazvati slijeganje temelja je formiranje šupljina u temeljnom tlu koje nastaju usljed prirodnog dreniranje vode. Ovo se dešava kada ne postoji vještačka drenaža pa se usljed prekomjerne vode u tlu formira erozija koja stvara propadanje tla i formiranje šupljine. 

Uzdizanje temelja

Uzdizanje temelja se javlja usljed ekspanzije temeljnog tla usljed povećanja sadržaja vlage. Ovome su posebno podložna glinovia tla kojima se usljed povećanja vlage povećava zapremina. Povećanje zapremine stvara silu koja teži da uzdigne objekat. Kada ta sila postane veća od sile kojom objekat pritiska tlo doći će do uzdizanja temelja.

Uzdizanje temelja se uglavnom dešava po obodu temelja jer je tu najmanji pritiska objekta na tlo. Kada se desi, ima slične posljedice kao što ima i slijeganje tla. Metod kojim se može smanjiti rizik od uzdizanja temelja je pravljenje odgovarajuće drenaže koja će omogućiti odvođenje prekomjerne vode.  

Zaglavljena vrata

Ukoliko se vrata ne zatvaraju kako treba to može značiti da je došlo do nepoželjnog slijeganja temelja. Usljed slijeganja temelja je došlo do deformacije otvora za vrata pa se ona ne mogu glatko zatvarati. 

Crta Pročitajte još

  Duboko temeljenje

  Prednosti i mane 3 tipa temelja kod kuća

  Hiperbolički paraboloidni temelji

  Osnovna podjela temeljnih konstrukcija



16.06.2021. Gradnja


Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!