Gradjevinske mašine

U građevinarstvu se koriste različite mašine koje zamenjuju ljudski rad. Od primitivnih alata do savremenih mašina koje ispunjavaju zahtjevne građevinske radove, postepeni razvojni put kojim je čovjek usavršavao i nadograđivao postojeća pomagala došlo se do mašina koje mu služe za ostvarivanje zahtjevnih građevinskih radova. Mehanizacija građevinskih radova u skladu je s današnjim potrebama izgradnje s obzirom na brzinu i kvalitet radova, ekonomičnost te složenost i obim građevinske radnje. Prema vrsti rada građevinski mašine se dijele u više skupina. U zavisnosti od namjene i prirode posla koji obavljaju mogu se podijeliti na:

  • građevinske mašine za zemljane radove
  • građevinske mašine i uređaje za dizanje i transport
  • mješalice



Dijelovi koju sačinjavaju bilo koju građevinsku mašinu su: motor, šasija, prenosni mehanizam, sistem za upravljanje, radni organ, uređaj za kretanje.

Građevinske mašine za zemljane radove su samohodna ili vučena mašinerija na točkovima, gusjenicama ili sa mehaničkim postoljima „nogama“, sa opremom ili/i dodatim radnim alatima, koja su konstruisana za obavljanje različitih radnji od iskopavanje, utovara, prevoza, bušenja, nivelisanja pa do sabijanja ili kopanja zemlje, stijena i drugih geoloških materijala. Ove građevinske mašine mogu da budu upravljana od strane rukovaoca, bežično ili žičano sa ili bez direktnog pogleda na radno polje. U ovu grupu mašina spadaju: bager, buldožer, utovarivač, skreper, grejder, ravnjač, valjak, jež, vibracioni nabijač, finišer.

Rad na gradilištu ili eksploataciji materijala iz površinskih i podzemnih kopova podrazumjeva angažovanje mašina za dizanje i transport tereta. Mašine za prenos i dizanje su specijalne mašine namijenjene gradilišnom transportu. Kod ovakvih mašina pažnja se stavlja na bezbjednost i udobnost rukovaoca mašinom, zatim pouzdanost vitalnih dijelova ili mašinskih sistema, a istodobno na smanjenje troškova aktivnosti mašine u vezi sa potrošnjom goriva, maziva i habajućih dijelova. One obuhvataju toranjske kranove, auto dizalice, zatim portalni, mosni, kabel i derik kranovi, specijalni uređaji poput viljuškara, platformi, liftova, pumpi za beton. Tipične vrste građevinskih vozila za transport materijala su damperi i kamioni kiperi. Ostala vozila koja se koriste u građevinskom transportu su traktori sa prikolicama – za gradilišni transport i tegljači sa poluprikolicama – za prevoz profilnih komada i rastresitog materijala na veće daljine. Većina mašina za prenos i transport spadaju u mašine sa cikličnim dejstvom, sem pumpi za beton. Pogon ovih mašina je električni ili pomoću matora sa unutrašnjim sagorjevanjem.

Betonska mješalica (često se u kolokvijalnom nazivu mješalica cementa/ili betona) je uređaj koji homogeno kombinuje cement, agregat poput pijeska ili šljunka i vode da bi se stvorio beton. Tipična miješalica za beton koristi rotirajući bubanj za miješanje komponenata. Za radove manjeg obima često se koriste prenosne miješalice za beton kako bi se beton mogao izraditi na gradilištu, što daje radnicima dovoljno vremena za upotrebu betona prije nego što se stvrdne. U mješalice spadaju: industrijske mješalice, kamioni i prikolice za miješanje,samoutovarne mješalice, mješalice sa prisilnim ciklusom itd.

Crta Pročitajte još

  Četiri najmoćnija krana na svijetu

  Plutajući mostovi, proizvod vojnog inženjerstva

  (Video) 3D štampana kuća od biorazgradivih materijala



29.06.2021. Gradnja


# bager # kran # mješalica # mobilni kran # samostojeći kran

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!