Morski Kamen, građevinski materijal koji se pravi od morskih školjki
Firma Newtab-22 je iskoristila morske školjke koje su otpad industrije morske hrane kako bi napravila održivi materijal koji podsjeća na beton. Materijal je nazvan Morski Kamen i dobija se drobljenjem morskih školjki kojima se dodaju prirodna veziva. Svojom strukturom i načinom pravljenja materijal podsjeća na teraco.
Firma smatra da bi ovaj materijal mogao postati održiva zamjena za beton na malim projektima jer ima slične karakteristike. Morske školjke su bogate kalcijum karbonatom, poznatijim kao krečnjak, od koga se dobija cement koji je glavni sastojak betona.
Morski Kamen je nastao usljed ambicije firme Newttab-22 da riješi problem otpada u industriji morske hrane. Istraživanja pokazuju da se godišnje odbaci oko 7 miliona tona morskih školjki koje najčešće završe na otpadima ili plažama širom svijeta. Iako se jedan dio školjki reciklira i koristi kao đubrivo, većina postaje otpad.
Proces pravljenja materijala je prilično jednostavan, školjke se drobe i dodaje im se vezivo nakon čega se mješavina postavlja u kalup gdje očvršćava. Kompletan proces se trenutno radi ručno da bi se izbjeglo korišćenje toplote, struje i hemijskih dodataka kako bi postupak bio što održiviji. Ovakav način proizvodnje rezultuje različitim teksturama i bojama što svaki komad napravljen od Morskog Kamena čini jedinstvenim.
U procesu razvoja materijala eksperimentisano je sa nekoliko prirodnih veziva, uključujući šećer i agar. Na kraju su se odlučili za dva veziva koja još nisu otkrivena jer su u procesu dobijanja patenta.
Iako su mehaničke karakteristike ovog materijala slične betonu, da bi se napravio materijal istih karakteristika bilo bi potrebno dodatno korišćenje toplote. Ovo znači da bi utrošak toplote bio sličan kao za proizvodnju betona što je za osnivače paradoksalno jer oni imaju za cilj da smanje štetan uticaj na životnu sredinu, a ne da nastave neodrživu praksu.
Nakon što su projekat počeli u Londonu, Hyein Choi i Jihee Moon su se preselili u Seul gdje je industrija morske hrane mnogo veća i gdje imaju mnogo više resursa na raspolaganju. Oni se nadaju da će stvoriti održivi materijal koji će se moći koristiti za manje projekte kao i za izradu predmeta kao što su: dekorativne pločice, radne ploče, vaze, postolja itd.
Šta je samoreparirajući bakterijski beton
Beton sa recikliranom plastikom umjesto agregata
Šta je papir-beton i kako se dobija
Ferok, ekološki materijal čvršći i fleksibilniji od betona
Ploče od pšenične slame za održivu gradnju (ZELENA GRADNJA)
12.07.2021. Gradnja
# morske školjke # morski kamen # održiva gradnja