Najčešći defekti kod poda od masivnog drveta

Pod od masivnog drveta daje poseban izgled unutrašnjem prostoru ali je i prilično zahtjevan za održavanje. Osjetljiv je na uslove koji vladaju u unutrašnjem prostoru i mijenja svoje fizičko-mehaničke karakteristike pri promjeni temperature i vlažnosti. Uglavnom se oštećenja nastala u masivnom podu mogu riješiti manjim intervencijama bez potpune promjene poda. Potrebno je samo otkriti ih u ranijoj fazi i preduzeti odgovarajuće mjere.


U nastavku su opisani najčešći defekti kod masivnog poda. 

„Podizanje“ poda

Podizanje poda podrazumijeva odvajanje elemenata poda od podloge. Ovo je jedno od najozbiljnijih oštećenja koja se mogu javiti kod poda od masivnog drveta. Uglavnom se dešava usljed prekomjerne i dugotrajne vlage. Vlaga može doći iz okolnog vazduha ili može biti posljedica poplave u objektu.


Do podizanja dolazi usljed povećanja zapremine masivnog drveta nakon apsorpcije vode iz okolnog prostora. Prilikom povećanja zapremine tj. širenja drveta dolazi do pojave sila koje istiskuju drvene elemente iz svog žlijeba.


Da bi trajno riješili problem potrebno je ukloniti izvor vlage, dopustiti drvetu da se oslobodi vlage i ponovo postaviti elemente u svoj položaj. Nakon ponovnog vraćanja u položaj poželjno je elemente pritisnuti teretom kako bi povratili prvobitan oblik. 

Škripanje poda

Škripanje je česta pojava kod poda od masivnog drveta i nastaje kao posljedica trenja između nefiksiranih elemenata poda. Škripanje se može javiti i kao posljedica trenja između elemenata poda i eksera ili cijevi. Uzrok nefiksiranih elemenata je najčešće nepravilna ugradnja ili previše suv vazduh u unutrašnjem prostoru usljed kojeg se drveni elementi skupljaju.


Rješenje ovog problema je prilično jednostavno, elemente je potrebno naknadno fiksirati koristeći šrafove. Dodatno se može koristiti i lijepak kao spojno sredstvo. Da bi se spriječilo ponovno oslobađanje elemenata usljed suvog vazduha poželjno je koristiti aparat za vlaženje vazduha kako bi se održavala optimalna vlaga u prostoru. 

Ogrebotine

Većina ogrebotina koje se javljaju na drvenom podu su plitke i moguće ih je ukloniti laganim čišćenjem čeličnim sunđerom. Nakon čišćenja potrebno je površinu preći kitom za drvo, ošmirglati i zaštititi. Kada su u pitanju dublje ogrebotine, površinu je potrebno hoblovati i nakon toga lakirati. 

Dilatacije u podu

Manje dilatacije tj. razmaci između elemenata daju posebnu draž podu od masivnog drveta. Međutim, ukoliko su te dilatacije veće od par milimetara onda se mogu smatrati defektom. One se javljaju usljed nepažljive ugradnje, a vremenom se šire usljed skupljanja i širenja poda. Najveći utiaj na njihovo širenje ima vlaga. Ukoliko je nivo vlage visok, pod se širi dok se usljed male koncentracije vlage skuplja. 

Oksidacija poda

Konstantna izloženost poda od masivnog drveta sunčevoj svjetlosti dovodi do oksidacije drveta. Usljed oksidacije drvo vremenom dobija tamne mrlje koje nisu estetski poželjne. Najbolji način za sprečavanje oksidacije je korišćenje određeni sistem zaštite od sunca (roletne, zavjese, brisoleji itd). 

Crta Pročitajte još

  Popravite stari parket bez majstora

  Koji su podovi najpogodniji za vlasnike kućnih ljubimaca

  Sve što treba da znate o podnom grijanju

  Vrste podova i njihove glavne karakteristike

  Podne konstrukcije

  Kako napraviti rustični pod od drvenih paleta



01.09.2021. Gradnja


# brodski pod # defekti # drveni pod # parket

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!