5 uzroka pukotina kod temelja

Dom je jedno od najvažnijih finansijskih ulaganja. Stoga je potrebno biti svjestan mogućih deformacije uzrokovane različitim uticajima. Slijede uzroci mogućih pukotina na temeljima koje treba primijetiti, riješiti i korigovati što je prije moguće nakon njihovog nastanka.

Suša

Nedostatak vode u bilo kojem području može predstavljati veliki problem. Ljudi možda nemaju pristup dovoljnoj količini vode za piće i druge aktivnosti, ali jedan od manje poznatih učinaka problema s nedostatkom vode je taj što može stvoriti probleme temeljima kuće. Tlo zavisi o vlažnosti da bi pravilno funkcioniralo. Ukoliko geografsko područje “pati” od dužeg nedostatka vode, to uzrokuje odvajanje tla od temelja i dovodi do pukotina.

Obilne padavine

Iako nedostatak vode može uzrokovati probleme, previše vode je jednak problem. Usljed obilnih padavina tlo koje nosi temelje može biti natopljeno veliko količinom vode. Upijajući je, tlo se može proširiti. Pritom “otežalo” tlo može kliziti od temelja kuće. Zbog toga previše padavina postaje glavni uzrok pucanja temelja.

Zemljotres

Vlasnici kuća u područjima sklonim potresima trebali bi posebno voditi računa o njihovim uticajima. Čak i relativno mali potres može nanijeti ogromnu štetu lokalnom terenu. Udar može doslovno pomaknuti tlo. Može pomicati kamenje i druge materijale uzrokujući naprsline i deformacije kod temelja. Veći, snažniji potres može uzrokovati još veću štetu. Zbog toga trebate pregledati kuću nakon minulog zemljotresa. Šteta je često vidljiva nakon što je potres desio. 

Mržnjenje tla

U pojedinim regijama zamrzavanja su uobičajnja tokom zimskih mjeseci. Kako led ima manju gustinu od vode, njegova zapremina je veća pa se voda usljed zamrzavanja širi. Dodatni led na tlu može doći iznenada, a ujedno može okružiti temelj kuće. Tlo koje ima sloj leda na vrhu ima tendenciju reagovati na vanjske uslove širenjem u blizini kuće. To može uzrokovati pukotine jer temelj ne može odgovoriti na pritisak koji stvara led.

Previše toplote

Baš kao i previše leda, previše toplote može uzrokovati problem s temeljom kuće. Izloženost toploti može deformisati površine u kratkom vremenskom periodu. Ovo uključuje beton koji se koristi u temeljima. Vrućina može značiti da je temelj sklon širenju usljed izraženog dejstva toplote, a ”radeći” mogu nastati deformacije i pukotine. Visoka temperatura je problem. Isto važi i za višak vlage. Previše vlage može imati jednako negativan uticaj na temelje kuće.

Crta Pročitajte još

  Prednosti i mane 3 tipa temelja kod kuća

  Hiperbolički paraboloidni temelji

  Defekti na objektu koji ukazuju na probleme sa temeljima

  Faktori koji utiču na izbor temelja

  Osnovna podjela temeljnih konstrukcija



05.10.2021. Gradnja


Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!