Lučni most napravljen od ponovo-upotrijebljenog betona
Grupa istraživača sa EPFL naučnog instituta iz Švajcarske je napravila prototip prednapregnutog mosta koristeću ponovo-upotrijebljeni beton. Oni su koristili armirane betonske blokove koji su nekada činili zidove zgrade. Blokovi su isječeni u obliku kvadra i od njih je napravljen lučni most koji je naknadno prednapregnut. Ovo je prvi projekat u kojem je ponovo-upotrijebljeni beton iskorišćen na ovaj način. Sam projekat je usmjeren na smanjenje emisije ugljen-dioksida i temelji se na principima cirkularne ekonomije.
Foto: EPFL
Corentin Fivet, profesor sa EPFL-a kaže da su ljudi nisu radi koristiti ponovo-upotrijebljeni beton zbog brojnih razloga i da su oni ovim projektom htjeli dokazati da već korišćeni beton može biti pouzdan kao što je to slučaj sa novim betonom.
Tim profesora Fiveta je godinama ispitivao mogućnosti primjene cirkularne ekonomije u građevinskoj industriji. Ranije su mnogo pažnje posvećivali metalu ali su se sada okrenuli prema betonu. Ovaj projekat je podrazumijevao izgradnju lučnog prednapregnutog mosta raspona 10 m. Za izgradnju se uopšte nije spravljao novi beton već je most napravljen od 25 komada armirano-betonskih blokova koji su isječeni iz zidova dotrajale zgrade.
Foto: EPFL
Foto: EPFL
Da bi se koristio ponovo-upotrijebljeni beton mora se napraviti potpuno novi pristup projektovanju. Razlog je to što se karakteristike ponovo-upotrijebljenog betona na mogu znati unaprijed i mogu varirati. Kako bi olakšali korišćenje ponovo-upotrijebljenog betona istraživači su razvili kompjuterski program Phoenix3D koji automatizuje proces odabira iskorišćenog betona.
Graditelji generalno nisu još uvijek spremni da koriste ponovo-upotrijebljeni beton zbog toga što smatraju da bi im to stvorilo dodatni rizik. Da bi dokazali da je moguće bezbjedno koristiti ponovo-upotrijebljeni beton, istraživači su htjeli demonstrirati da je moguće sagraditi most na ekonomičan i efektan način. Dva mjeseca im je trebalo da lociraju zgradu sa koje bi uzeli armirano-betonske blokove. Našli su kompaniju koja je tek ugovorila posao renoviranja zgrade stare 10 godina i vidjeli su to kao odličnu priliku za njihove potrebe. Iskoristili su armirano-betonski zid iz kojeg su isjekli blokove i izbušili rupe u njima koje će se koristiti za provlačenje kablova za prednaprezanje
Foto: EPFL
Nakon postavljanja oplate, blokovi su postavljeni u projektovani položaj i kroz njih su provučeni kablovi za prednaprezanje. Da bi se obezbijedilo dobro prijanjanje između blokova prostor između njih je ispunjen malterom. Lučni oblik mosta je izabran zbog toga što je to statički sistem u kojem su elementi izloženi dominantno silama pritiska, što je posebno pogodno kada se koristi ponovo-upotrijebljeni beton.
Foto: EPFL
Uspješnost ovog projekta je otvorilo novo polje za istraživanje s obzirom na činjenicu da je većina zgrada u Švajcarskoj napravljena od armiranog betona i da beton čini oko 35% građevinskog otpada. Još jedan od načina da se reciklira beton podrazumijeva drobljenje i ponovno korišćenje u formi agregata. Mađutim, ovaj metod zahtijeva utrošak velike količine energije. Ukoliko bi se praksa recikliranje preusmjerila na sječenje betonskih blokova koji bi se koristili kao blokovi za izgradnju značajno bi se doprinijelo količini zagađenje koju proizvodi cementna industrija.
Otkriveno zašto beton iz rimskog perioda traje vjekovima
Reciklirani ugljen-dioksid za njegu betona
Šta je prednapregnuti beton
Tekstilna oplata za najrazličitije oblike betonskih elemenata
Šta je polimer-cementni beton
Šta je samoreparirajući bakterijski beton
Beton sa recikliranom plastikom umjesto agregata
Šta je papir-beton i kako se dobija
18.10.2021. Gradnja
# cirkularna ekonomija # lučni mostovi # ponovo-upotrijebljeni beton