Beton unutar stare kamene oplate
Fotografija: Ruedi Walti
U gradu koji je pod zaštitom UNESCO-ve baštine u Švajcarskoj, studio Buchner Bründler Architekten sa sjedištem u Bazelu renovirao je dvjesta godina staru kamenu kuću.
Smještena u Linesciu, maloj opšini u zabačenoj dolini Rovane u dijelu Švajcarske gdje se govori italijanski, ova kuća je izgrađena od čvrstih zidova od kamena i rustičnog drvenog okvira, koji je prvobitno korišten kao objekat za sušenje kestena. Povijest planinskog sela, koja se prvi put spominje u istorijskim tekstovima 1400-ih, vidljiva je u starim zgradama od tamnog granita koje se nalaze u njegovom srcu. Mnogi su propali, ali projekti poput onog koje je preduzeo Buchner Bründler Architekten imaju za cilj da ožive selo.
Fotografija: Ruedi Walti
Čuvajući orginalne zidove, projekat se sastojao u stvaranju svojevrsne unutrašnje kutije, u potpunosti izvedene od armiranog betona koji se vrlo pažljivo, sloj po sloj, izlivao sa krova, nakon što je uklonjena prvobitna konstrukcija i obloga. Prednost ovog rješenja leži u činjenici da kameni zid služi kao vanjska oplata, i to bez promjene najvrjednijih aspekata slike koju imamo o kući, čiji su drveni okviri u potpunosti zamijenjeni.
Fotografija: Ruedi Walti
Dok izvana kuća izgleda kao da je u 19. vijeku, iznutra je drugačije. Ovom intervencijom arhitekte su smjestile savremenu kuću unutar povijesne ljuske. Beton je ugrađivan sloj po sloj kroz otvoreni krov, pri čemu su postojeći zidovi služili kao okvir za novu kuću.
Fotografija: Ruedi Walti
Rješenje za ovojnicu unutar koje nije korištena toplotna izolacija sem onih koju prirodno sadržavaju njena dva sloja, vanjski od kamena i unutrašnji od betona, bilo je moguće zahvaljujući promjeni funkcije zgrade iz poljoprivredne koja se koristila tokom sva četiri godišnja doba, u kuću za odmor koja je u upotrebi uglavnom ljeti i prazna je veći dio godine. Stoga nije bilo potrebno postavljati sofisticirane izolacijske sisteme, niti uređaje za grijanje osim velikog kamina od armiranog betona, koji podsjeća na vernakularne dimnjake, koji se naglašeno diže do krova prelazeći kroz razne prostorije gornjeg sprata, koji na ovaj način može imati koristi od toplote koja se kroz nj odaje.
Fotografija: Ruedi Walti
Fotografija: Ruedi Walti
Fotografija: Ruedi Walti
Fotografija: Ruedi Walti
Boje ruralnog stanovanja
Povratak selu
Prijatne dimenzije minimalizma
Ima jedna kuća u planini
Kuća čiji su zidovi od maltera i opeke jednake debljine
Uz pomoć helikoptera
04.11.2021. Gradnja
# beton # kamen # oplata # rekonstrukcija