Kako se postavljaju pločice velikih formata

Postavljanje pločice koja pokriva i do 5m² zahtijeva specijalne ljepkove, odgovarajući alat i naravno vještog majstora.

Do skoro smo smatrali da su pločice veličine 60x60cm velike pločice. Međutim, u poslednjih par godina pojavile su se pločice drastično većeg formata. Tako danas možemo pronaći modele dimenzija 60x120cm, 120x120cm, 120×240 ili čak 160x320cm. Ove pločice teške su i po 80kg i pokrivaju do 5m² površine! Zato klasičan način postavljanja pločica nije opcija jer rizikujete da slomite pločicu koja košta par stotina eura.

Potrebni alat: nazubljena gleterica, deformabilni lijepak i vakumski nosač.

Transport i priprema pločiceTransport i priprema pločice

Za početak je potrebno pločicu velikog formata iz kutije podići vakumskim nosačima na kolica i transportovati je do mjesta lijepljenja. Zatim površinu pločice i površinu na koju se lijepi treba oprati sunđerom uz korišćenje vode i blagog deterdženta kako bi se uklonile sve nečistoće.

Odabir i priprema lijepka

Zatim slijedi priprema lijepka i lijepljenje. Za razliku od pločica standardnog formata, velike pločice lijepe se isključivo deformabilnim ljepkovima klase S1 ili S2. Mapei Ultralite S2 je lijepak čija je potrošnja oko 3,5kg/m² i spravlja se sa 40% vode. On je daleko viskozniji pa se s njim mnogo lakše radi nego sa cementnim lijepkom.

Nanošenje lijepka

Potom slijedi nanošenje lijepka ravnom stranom gleterice u tankom sloju. Na ovaj način se eliminiše preostala prašina. Zatim se ostatak lijepka nanosi nazubljenom stranom gleterice, do pune pokrivenosti, i to pravolinijskim potezima. Da bi se postigla maksimalna pokrivenost, lijepak se nanosi u potezima paralelno s kraćom stranom pločice, i u istom pravcu na pločici i na podlozi.

Veoma je važno da se lijepak nanosi i na pločicu i na površinu na koju se lijepi! Pravilnom pripremom podloge i pravilnim nanošenjem lijepka smanjuje se rizik da ostanu praznine u sloju lijepka što je slaba tačka pločice.

Postavljanje pločice na podlogu

Onda slijedi delikatan posao – postavljanje pločice na podlogu. Prije podizanja pločice, koja može biti teška i 80kg, provjerite da li vakumski nosači dobro dihtuju. Pojedini modeli vakumskih nosača imaju i pokazatelj nivoa prianjanja što može da pomogne u procjeni dihtovanja. Pločica se podiže i postavlja na mjesto vodeći računa da se tragovi lijepka na podlozi i na pločici poklope!

Da bi se obezbedilo potpuno prijanjanje između pločice i podloge i istiskivanje preostalog vazduha, potrebno je dodatno obraditi površinu pločice vibracionom pločom ili pritiskanjem gumiranim gletericama. Pritisak na pločice izvodi se od sredine ka krajevima u pravcu nanošenja lepka, tako da se postigne potpuno istiskivanje vazduha iz formiranog vezivnog sloja.

Fugovanje

Potom slijedi postavka sledeće pločice uz korišćenje distancera (krstića), a onda i fugovanje. Opšte preporučena minimalna širina fuge je 2 mm, a zavisi od vrste podloge, namjene prostora i predviđenih opterećenja. Prije nanošenja mase za fugovanje treba odstraniti ne samo distancere (krstiće), već i višak lijepka u fugama, prašinu i druge nečistoće. Fugovanje može da započne 2 do 3 sata poslije lijepljenja brzovezujućim, odnosno 24 sata posle lijepljenja normalnovezujućim ili reaktivnim ljepkovima.

Siječenje pločice

Siječenje pločica velikog formata je delikatan posao. Potrebno je koristiti velike stolove za siječenje i odgovarajući alat koji dihtuje na pločicu vakumom. Po određivanju mjesta sječenja, potrebno je napraviti prvi prolaz sječivom uz lagani pritisak cijelom dužinom. Potom se se ponovo prolazi sečivom uz jači pritisak vodeći računa da se sječenje izvrši bez zastajkivanja. Specijalnim alatom potrebno je pritisnuti kraj pločice dok se ne čuje zvuk pucanja pločice po celoj širini.

Izvor: gradnja.rs

22.12.2019. Gradnja


Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!