Amfibijska kuća, kuća koja odolijeva poplavama

Amfibijska kuća je kuća koja u suvim uslovima leži fiksno na svojim temeljima ali se prilikom poplave uzdiže i pluta. Potreba za ovakvom kućom se javila u Engleskoj, na jednom malom ostrvu na rijeci Temzi. Kuće na ostrvu su uglavnom sagrađene pedesetih godina prošlog vijeka i obično su podizane 1 m od nivoa tla na drvenim šipovima. One su podizane dovoljno visoko kako bi se zaštitile od standardnih poplava, međutim nedovoljno za zaštitu od ekstremnih poplava. 

Izvor: Baca Architects

Vlasnici koji su planirali da naprave kuću na ovom ostrvu su izračunali da bi morali podići kuću od nivoa tla čak 2,5 m da bi bila otporna na ekstremne poplave. Kako bi ovo izbjegli odlućili su se za amfibijsku kuću kojoj je prilikom poplave omogućeno vertikalno uzdizanje do visine od 2,5 m. Kuću je projektovao studio Baca Architects, a njena izgradnja je koštala 20 - 25 % više od izgradnje klasične kuće na šipovima. 

Izvor: Baca Architects

Amfibijska kuća ima laku čeličnu nosivu konstrukciju koja se usljed poplave podiže uz pomoć potisne sile vode koja djeluje naviše. Plutajuća baza na kojoj leži kuća nije vidljiva od spolja. Kuća ima 3 nivoa i površine je 225 m2. Energetski je efikasna i uspješno je integrisana u postojeće naselje. S obzirom da naselje podliježe određenim konzervatorskim uslovima, arhitekte su imale mnoga ograničenja. 

Izvor: Baca Architects

Izvor: Baca Architects

Princip funkcionisanja amfibijske kuće

Ideja amfibijske kuće počiva na Arhimedovom zakonu: masa i zapremina kuće je manja od mase i zapremine vode. Ovo kući omogućava da se uzdiše sa porastom nivoa vode. Temelji kuće imaju četiri vertikalne „vođice“ koje omogućavaju kući da se pokreće naviše. Instalacije su uvedene u kuću putem fleksibilnih crijeva koji se mogu izdužiti do 3 m što je dovoljno da se kući omogući kretanje jer je njen maksimalan hod 2,5 m. Prilikom poplave sve instalacije ostaju u funkciji i omogućeno je nesmetano korišćenje kuće. 

Izvor: Baca Architects

Održavanje amfibijske kuće

Amfibijska kuća ima samo nekoliko pokretnih djelova međutim zahtijeva periodično održavanje i povremeno testiranje. Kuća može i nekoliko godina ostati nepomična ukoliko nema poplava pa je potrebno odraditi testiranje kako bi se provjerila ispravnost svih djelova i njena funkcionalnost u slučaju poplave. Iz ovih razloga je potrebno izvesti test svakih 5 godina. Test podrazumijeva imitiranje poplave, tj. pumpanje vode u betonsko korito u kojem je smještena kuća i njeno dizanje na visinu od 50 cm. Na ovaj način se provjerava funkcionalnost mehanizma. 

Crta Pročitajte još

  Žitna kuća

  Mala kuća sa velikom terasom

  Kuća za arheologa



22.12.2021. Gradnja


Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!