Preko svinjca do priznanja

Fotografija: neumann.architektur

U zavisnosti od kulture i sredine u kojoj objekti nastaju njihovo kasnije vrednovanje često ima korelaciju sa autentičnom arhitektonskom vrijednošću više nego sa imovnim potencijalom klijenta. Upravo jedan takav primjer pokazuje orginalnost i dovidljivost u razumjevanju pristupa koji će iznjedriti jedno takvo rješenje. Neumann architektur je, ne tako davne 2005.godine, zavrijedio priznanje AR_EA 2005 transformišući nekadašnji svinjac u izložbeni prostor. Duhovitost i ekonomičnost pristupa problemu doveli su rješenja koje je zavrijedilo pažnju komisije i koja ga je takvim i ocjenila. Arhitekte su misaonu dosjetku u tekstualnom opisu projekta predstavili kao igru riječi što je jezgrovito ilustrovano transformišući pojam svinjac (njem. Saustall) u izložbeni prostor (njem. Schaustall (Šauštal)). Transformacija jednog glasa je u arhitektonskom smisli predstavljala transponovanje više neupotrebljivog svinjca u objekat koji pripada ovom vremenu i potrebi naručioca.

Fotografija: neumann.architektur

Projekat je usmjeren na obnovu štale za svinje, izgrađene 1780. godine i korištene kao sklonište skoro dva stoljeća nakon nastanka. Za vrijeme Drugog svjetskog rata djelomično je uništena i preuređena samo kao ostava za alat. Prvobitna namjera evaluacione komisije i naručioca bila je renovirati strukturu i nadograditi je kao izložbeni prostor. Međutim, njeno fizičko stanje otežavalo je finansiranje cjelovite nadogradnje/rekonstrukcije, a zamjenska zgrada iste veličine nije bila moguća zbog blizine ulice. Želja vlasnika je bila da se objekat pretvori u izložbeni prostor, ali su uslovi zgrade obesmislili konsolidaciju i sanaciju zidova.

Fotografija: neumann.architektur

Za arhitekte je postavljanje “kuće u kuću” bilo generičko rješenje, a takvo rješenje ima dugu prošlost u arhitektonskim pristupima nad osjetljivim ruševinama, bio to čak i svinjac. Pred projektantima se postavilo pitanje način buduće izvedbe – kako je realizovati i koji je odnos ruine i buduće unutarnje strukture kao i da li će dijelovi nove konstrukcije zaštititi staru na način na koji stari zidovi štite novi unutrašnji objekat. 

Fotografija: neumann.architektur

Neumann architektur iz Štutgarta, usljed ekonomičnosti i logistike same izvedbe je postavio drvenu „kuću“, unutar kamenog kućišta, ne dodirujući ga, a koja je kopirala fasadu prvobitnog objekta, dok je novoprojektovani krov izložbenog prostora štitio postojeću konstrukciju.

Fotografija: neumann.architektur

Proizvoljnost prozora na vanjskim zidovima nekadašnjeg svinjca izgleda moderno nakon intervncije, budući da je zasnovana na funkcionalnim zahtjevima nekadašnjeg objekta, a ne na šaljivoj ili podrugljivoj reinterpretaciji. U postojeću zidnu konstrukciju umetnut je novi drveni volumen. Element ne dodiruje fasadu, a prozori su pozicionirani u skladu sa već postojećim u kamenoj ovojnici, stvarajući vizure kroz dva zida. Svjetlost, boja i toplota transformišu objekat noću. Posjetitelji mogu zaviriti u praznine između orginalne i nove strukture i pitati se se kako je sve to realizovano. 

Fotografija: neumann.architektur

Fotografija: neumann.architektur

Crta Pročitajte još

  Rekonstrukcija kamenom zavjesom

  3D skeniranje za monitoring, restauraciju i rekonstrukciju spomenika kulture

  Dom koji odaje počast tradicionalnom identitetu

  Štala zakonom zaštićena

  Kuća sa dva datuma u Bokeškoj ulici

  Poštovati spomenik kulture

  Sicilijanski dom

  Znali su kako s njom

  Pekara unutar zakonom zaštićene kuće

  Beton unutar stare kamene oplate



06.01.2022. Gradnja


# drvo # izložba # kamen # kućište # nagrada # obnova # svinjac

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!