Novi hotelski kompleks na Skočidjevojci
Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma/PrSc
Urbanistička parcela na kojoj je planirana izgradnja hotelskog kompleksa je locirana na krajnjem istočnom dijelu Urbanističkog projekta „Turističko naselje Skočiđevojka“ sa ukupnom površinom od 15 094.00m2 , pri čemu je druga najveća, i ujedno jedna od najatraktivnijih parcela ovog plana. Lokacija hotela sa pet zvjezdica koji će funkcionisati po kondo modelu poslovanja se nalazi na samom ulazu u naselje, uz magistralni put Budva – Petrovac.
Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma/PrSc
Projektant dr. Borja Ferrater, OAB (Office Architecture of Barcelona), se pri definisanju početnog koncepta vodio tradicionalnim elementima lokalne arhitekture kao i zatečenih prirodnih struktura. U neposrednoj blizini se nalaze suvomeđe kojima su žitelji ovog područja korigovali teren, formirajući kaskade tzv. terase pogodne za sadnju maslina. Potaknut terasastom morfologijom, projektant bira isti princip za oblikovanje hotelskog kompleksa koji raste od bočnih strana prema centralnom bloku baš kao i teren na kom se nalazi. Uz to, težnja autora je bila da integriše principe tradicionalne kuće Paštrovića, njen odnos prema unutrašnjem prostoru kao i princip kojom su se štitili od jakih vjetrova. Kao rezultat stvorena je kompozicija od dva objekta, većeg na istočnoj i manjeg na zapadnoj strani između kojih su javne površine poput bašti, terasa, staza, bazena.
Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma/PrSc
Ističe se od strane obrađivača projekta, studio aim, da je vođeno računa da manji objekat visinom i gabaritom ne ometa vizure iz većeg objekta i sa javnih površina, a preostali dio zahvata će zadržati karakteristike koje lokacija ima i u trenutnom stanju, čime se teži minimizaciji uticaja na okruženje. Dodatno se ističe da je izvršena taksacija kompletnog zelenila na lokaciji kojom je utvrđeno stanje pojedinačnih stabala, pri čemu se posebno vodilo računa o fondu maslina koje su zakonski zaštićene. Odlukom za ozelenjavanjem velikih krovnih površina i nenametljivom fasadnom materijalizacijom težilo se integrisanju već značajno ostvrarenih visina u krajolik.
Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma/PrSc
Prostorna organizacija kompleksa se sastoji iz dva dijela - centralnog objekta hotela, i drugog manjeg na zapadnoj strani. Objekat hotela je i vizuelno i prostorno podijeljen na dvije cjeline, formirajući strukturu nalik kanjonu kao odgovor na planinski masiv u pozadini. Oba objekta imaju izduženu formu, kako bi svim posjetiocima ponudili izuzetne poglede na more i na trećem nivou su međusobno povezani. Na centralnom objektu, spratnosti Po+2S+P+8 postoji nekoliko ulaza. Kolski pristup je riješen rampom na istočnoj strani objekta, a istim putem vrši se i dostava namirnica i robe. Kada je u pitanju tipologija smještajnih jedinica objekat sadrži 35 hotelskih soba, 71 studio apartman, 49 jednosobnih apartmana, i 17 trosobnih penthaus apartmana. U podrumskoj etaži projektovane su garaža i tehničke prostorije. Garaža ima ukupno 101 parking mjesto. Manji objekat, spratnosti 3S+P+3 je smješten u zapadnom dijelu parcele. Struktura manjeg objekta je takva da sadrži smejštajne jedinice na 7 nivoa, i manji broj tehničkih prostorija neophodnih za funkcionisanje hotela.
Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma/PrSc
Predložena materijalizacija na objektima je od betonskih panela ojačanih staklenim vlaknima. Bijeli paneli su blago rebrasti kako bi se naglasila horizontalnost traka.
Što se tiče parternog uređenja, projektant ističe da će nove topografije biti ključni element budućeg kompleksa koji ima za cilj ne samo održivost, već i stvaranje posebne atmosfere, pozivajući na otkrivanje pejzaža dok se uživa u novim vrtovima i pješačkim stazama. Centralno područje će biti jezgro novog krajolika s nizom platformi koje se, prilagođavajući se topografiji, polako spuštaju prema moru, stvarajući vidikovce i otvarajući se različitim vizurama.
Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma/PrSc
Projektom se promoviše vrijednost lokalne vegetacije, karakteristične po svom bogatstvu i raznolikosti. Staze, bašte i platforme u najvećoj mogućoj mjeri prate postojeću morfologiju i prirodno okruženje, stvarajući vidikovce i reperne tačke širom lokacije. Raznovrsna paleta je ključna za novi predio gdje će se posvuda širiti sve vrste vrtova, sa šarenom i umirujućom notom, upotrebom voćaka, kao i snažna slika niza čempresa i zelenih padina koji se prilagođavaju topografiji. Upotreba zelenih zidova takođe doprinosi stvaranju prirodnog osjećaja. Sloj vegetacije će se širiti preko krovova, integrišući objekat sa prirodom. Ova strategija ne samo da će stvoriti jedinstvenu sliku, već će doprinijeti održivosti i očuvanju energije. Smanjiće se protok toplote kroz krov, što će dovesti do manje potrebe za energijom za hlađenje ili grijanje unutrašnjih prostora. Osim energetskog aspekta, zeleni krovovi posjeduju niz prednosti koji se uzimaju u obzir prilikom projektovanja, kao što su zvučna izolacija, regulacija temperature, poboljšanje kvaliteta vazduha, zadržavanje kišnice ili biodiverzitet.
Turistički kompleks SKD u Budvi – u planu izgradnja hotela i vila visoke kategorije
Turističko naselje Motički Gaj
Rekonstrukcija hotela Teuta u Risnu
Hotelski kompleks visoke kategorije u Kotoru
Budući izgled hotela Mimoza u Tivtu
Apart hotel u blizini Svetog Stefana
11.03.2022. Gradnja
# hotel # kondo hotel # lokalni projekti # turistički kompleks