Hoblovanje i lakiranje parketa

Parket je pod od masivnog drveta koji se vremenom troši i nakon određenog perioda ga je potrebno reparirati. Mogućnost repariranja parketa je jedna od najvećih prednosti koje ima u odnosu na druge podove. Repariranje parketa podrazumijeva hoblovanje i lakiranje. 


Hoblovanje parketa

Za hoblovanje ili brušenje parketa koristiti se mašina za hoblovanja ili hoblerica. Parket se hobluje tri puta pri čemu se počinje sa grubljim papirom za poliranje pa se svaki sljedeći put koristi finiji papir. Prije početka hoblovanja parket treba očistiti od nečistoća ili masnoća koristeći blagi deterdžent. 

Kod parketa sa ravnim letvama, prvo hoblovanje bi se trebalo obaviti po dijagonali, drugo po unakrsnoj dijagonali dok bi treće hoblovanje trebalo uraditi u smjeru letvica. Ukoliko je parket postavljen dijagonalno, prvo hoblovanje treba obaviti po širini prostorije, drugo po dužini, a završni u smjeru letvica. 


Hoblovanje bi trebalo izbjegavati ukoliko je temperatura manja od 15 °C ili veća od 20 °C. Vlažnost vazduha bi trebala biti između 50% i 60%. 


Kitovanje parketa

Ukoliko se nakon hoblovanja na parketu i dalje pokazuju nepravislnosti i oštećenja ona se ispunjavaju kitom. Prije nanošenja kita sa podloge je potrebno ukloniti svu prašinu. Ona mora biti u potpunosti suva i čista.Vrijeme sušenja kita je oko 2h. 

Impregnacija parketa

Nakon nanošenja kita vrši se fino brušenje parketa i parket je spreman za nanošenje impregnacije. Impregnacija služi kao osnovna zaštita parketa i doprinosi očuvanju prirodne boje parketa nakon lakiranja. Može se nanositi valjkom ili gleterom. Kada se nanese valjkom suši se 2h dok se nakon nanošenja gleterom suši 1h.


Lakiranje parketa

Na osušenu impregnaciju potrebno je isti dan nanijeti prvi sloj laka. Prije nanošenja drugog sloja laka potrebno je sačekati 2h do 6h. Završni izgled laka može biti sjajni, polumat i mat. Lak dostiže 80% čvrstoće za dva dana nakon čega se može koristiti. Puna čvrstoća se postiže za 8 dana.


Dvije osnovne kategorije lakova za parkete se mogu podijeliti na poliuretanske i akrilne.

  • Poliuretanski lakovi su elastični i veoma otporni na mehanička i hemijska dejstva. Oni se najčešće upotrebljuju za lakiranje parketa.
  • Akrilni lakovi su od skora u upotrebi, nemaju jak miris kao poliuretanski i nisu otrovni. 


Postavljanje lajsni

Sastavni dio repariranja parketa je postavljanje novih lajsni koje imaju praktičnu i estetsku ulogu. One su idealne za prikrivanje nepravilnosti parketa i za smještanje kablova. 


Održavanje parketa

Parket je veoma kvalitetan i dugotrajan pod i nije zahtjevan za održavanje. Dovoljno je da se redovno briše krpom i usisava. 

Crta Pročitajte još

  Popravite stari parket bez majstora

  Najčešći defekti kod poda od masivnog drveta



14.03.2022. Gradnja


# hoblovanje # lakiranje parketa

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!