Kompozitni deking podovi, vrste i prednosti
Naziv „deking“ potiče od engleske riječi „deck“ što znači paluba i odnosi se na drvo koje se nekada koristilo za izradu paluba brodova. Danas se ova vrsta poda koristi za izradu podova terasa, bašti, kafića, bezenskih platformi itd. Deking podovi mogu biti drveni i kompozitni.
Kompozitni deking podovi se sastoje od tabli koje se proizvode od reciklirane plastike, drvenog otpada i vezivnih materijala. Ovakva vrsta poda nije zahtjevna za održavanje i pruža mnogo veću fleksibilnost u pogledu dizajna nego li je to slučaj sa drvenim dekingom. Kompozitni deking se još naziva i WPC (wood-plastic composite) deking.
Vrste kompozitnog dekinga
- Puni kompozitni deking
- Šuplji kompozitni deking
- Obloženi kompozitni deking
Puni kompozitni deking
Table punog kompozitnog dekinga su teške i uglavnom se koriste za izradu trajnih podova u kućama, kancelarijama i hotelima. One su jake i trajne pa se stoga često koriste za izradu platformi oko bazena i dvorišnih staza.
Mana punih kompozitnih podova je to što se usljed ekstremnih vremenskih uslova i ekstremnih promjena temperature table mogu izvitoperiti.
Šuplji kompozitni deking
Šuplje kompozitne deking table su dosta lakše od punih i koriste se za provlačenje instalacija i razne vrste oblaganja. Manje su otporne na mehaničke udare od punih i zahtijevaju čepove na krajevima.
Obloženi kompozitni deking
Table se sastoje od jezgra koje sadrži organski drveni materijal i recikliranu plastiku i obloge od sintetičkog materijala. Svrha obloge je obezbjeđivanje veće otpornosti na mrlje i grabanje kao i obezbjeđivanje postojanije boje.
Prednosti kompozitnog dekinga
- U odnosu na drveni deking, lakše ih je održavati
- Trajniji su nego drveni deking podovi
- Pružaju veoma veliki izbor boja
- Nemaju štetan uticaj na životnu sredinu jer se proizvode od recikliranih materijala
Mane kompozitnog dekinga
- Ne mogu pružiti završni izgled i ljepotu kao drveni deking
- Cijena je veća u odnosu na druge materijale
02.05.2022. Gradnja