Popravite stari parket bez majstora

Parket se, kao proizvd od drveta, vremenom troši, haba i oštećuje. Da ga ne bi kompletno mijenjali, potrebno je da ga osvježite, odnosno hoblujete, ofarbate, izvoskate i lakirate. U zavisnosti od kvaliteta i debljine parketa, ovo osvježavanje ćete moći da uradite jednom ili više puta dok se parket „ne istroši“ i dok ne postane spreman za zamjenu.

1. Čišćenje parketa

Popravljanje i osvježavanje parketa uvijek počinje dubokim čišćenjem kojim se temeljno uklanjaju zaostali tragovi masti i voska. Dovoljno je iščetkati pod specijalnim šamponom u koncentraciji 100 gr/l.


Ukoliko je parket bio prekriven itisonom, možete očetkati ostatke ljepila i sintetičke pjene špahtlom ili strugačem s dugom drškom. Ako je parket bio ofarban, upotrijebite razrjeđivač da omekšate i uklonite boju, zatim isperite i ostavite da se suši. Na kraju temeljno pregledajte površinu da biste otkrili i popravili eventualne nedostatke: pukotine, glave eksera koje štrče…

2. Uklanjanje polomljenih i postavljanje novih letvi parketa

Sve naprsle ili polomljene letve treba zamijeniti. Najprije treba ukloniti polomljenu letvu, ne čitavom dužinom, već samo polomljeni dio u razmaku između dvije poprečne gredice. Radite sa ručnom ili električnom probojnom testerom.

Kada budete polagali novu letvu, postarajte se da orendate njene ivice tako da možete lakše da je umetnete među susjedne letve.

Na kraju, kada sve završite, dobro očistite pod da vam se abrazivna ploča ne bi brzo uprljala, zatim hoblujte parket.


Napomena: Kod tradicionalnog parketa, zazori između letvi omogućuju parketu da „radi“, zato ih nemojte ispunjavati kitom za drvo.

3. Hoblovnje parketa

Za hoblovanje parketa neophodno je da nabavite odgovarajuću opremu: snažnu mašinu za hoblovanje, poželjno s valjkom, kojom je lakše rukovati nego rotacionom hoblericom. Obezbijedite hoblericu za rubove – mašinu sa isturenim diskom kojim možete obraditi i lajsne i teško dostupna mjesta. Savjetuje se da nosite masku, zaštitne naočare i naušnice radi zaštite od buke.


Temeljno hoblovanje se sastoji iz tri prolaza, svaki put sa sve finijom abrazivnom površinom: najprije je krupno zrno (36), zatim srednje (56-60) i na kraju vrlo fino zrno (100-120). Da biste montirali abrazivnu traku, polegnite mašinu na stranu, odvijačem skinite zatezni šraf i zamijenite traku novom. Pažljivo vratite hoblericu u radni položaj.


Pri ponovnom pokretanju ona će vam „bježati“ pa je morate držati čvrsto s obje ruke i hodati iza nje sa električnim kablom prebačenim preko ramena. Kada stignete do lajsni, nagnite mašinu unazad prije zaokreta. Čim mašina počne da „šlajfuje“, zamijenite abrazivni valjak koji može urezati žljebove koje je kasnije teško ispraviti.


Ako mašina prestane da valjano usisava strugotinu, zaustavite je. Pometite pod i usisajte ga prije nego što nastavite s radom.pri hoblovanju parketa s ravnim letvama, prvi prolaz obavite po dijagonali, drugi po drugoj dijagonali, a završno hoblovanje obavite u smjeru letvi.

4. Bojenje parketa

Ako, poslije hoblovanja, ne želite da parket zaštitie voskom ili lakom, možete ga obojiti na jedan od sljedećih načina:


Bajc ostavlja vidljivim šare drvenih godova blago ih bojeći u isto vrijeme. Ovo sredstvo se nanosi u dva sloja četkom i mora se na kraju zaštititi lakom.


Olovno belilo: Nanosi se špahtlom pošto se pore drveta dobro očiste metalnom četkom kako bi došle do izraza drvene žile letvi. To bjelilo zatim mora biti fiksirano sa dva sloja laka.


Boja: Većina podnih boja jesu poliuretanske smole i sasvim odgovaraju bojenju parketa. Prvi sloj nanesite valjkom. Da bi se dobila porozna podloga, boju treba razrijediti sa 10 odsto razrjeđivača na bazi špiritusa. Poslije sušenja od 8 do 12 sati, parket temeljno očistite od prašine i nanesite drugi sloj nerazrijeđene boje. Ako sjaj boje nije ujednačen, možete premazati pod i treći put. Ostavite da se suši 48 sati prije korišćenja prostorije. Zaštitni sloj konačno očvršćava tek poslije tri-četiri dana.

5. Voskanje parketa

Vosak i voštani preparati su se tradicionalno koristili za završnu obradu i zaštitu parketa od punog drveta. Smatralo se da je lak potpuno potisnuo vosak, ali su njegova ekološka svojstva uvijek imala svoje pobornike. Imajte ipak na umu da su vosak i lak potpuno nespojivi.

Najpraktičnije je koristiti tečni vosak, razrijeđen sa 10 odsto terpentina. On se lako nanosi čak i kada se upotrijebi malo više ovog proizvoda.


Savjetuje se uz to da se na svježe hoblovan parket, kao prvi sloj, nanese tvrda podloga. Ona zatvara pore drveta, što omogućava manju potrošnju voska dajući pri tom blistavu dubinu. Rastvoreni vosak nanosite četkom u tankim slojevima, ostavite ga da prodire i suši se 12 sati. Drugi sloj nanesite četkom ili električnom prskalicom. Uglačajte površinu čistom i suvom krpom.

6. Lakiranje parketa

Lakiranje parketa je jednostavan, ali dug postupak. Njegova svrha jeste da zaštiti parket od oštećenja, povećavajući otpornost površine i da omogući lako i ekonomično održavanje. Lakirani parket je dovoljno prebrisati sunđerom.


Glavna teškoća je u tome što se radi bez naglih pokreta, širokim kretnjama i bez vraćanja, tako da se sredstvo nanosi jednobrazno.

Lak dostiže 80 odsto tvrdoće za dva dana: tada se može lagano hodati po parketu, mada do konačnog sušenja dolazi tek osam dana kasnije. Sačekajte dakle nedelju dana prije nego što vratite namještaj na mjesto, a dvije ili tri nedjelje do prostiranja tepiha.

Izvor: www.kucica.net


12.06.2019. Gradnja


# hoblovanje # parket # pod # savjeti # uradi sam

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!