Mala kuća velikih ideja

Fotografija: IAAC

Izgrađena u Valldaura Labs, imanju iz XIX vijeka, mala kuća predstavlja različita inkluzivna, inovativna i samostalna rješenja koja dramatično smanjuju ekološki uticaj procesa stanovanja, a koji su u vezi sa arhitektonskim zanatima koji su se razvijali kako bi smanjili ekološki otisak zgrada na okolinu usred klimatskih promjena. Mala kuća izgrađena u Barseloni je jedna takva ekološki prihvatljiva struktura. Prototip Male kuće V01 je kolektivni završni projekat Instituta za naprednu arhitekturu Katalonije (IAAC) 2018-2019 Master programa naprednih ekoloških zgrada (MAEB).

Fotografija: Adrià Goula/Chelsea Sherman

MAEB je impresivno iskustvo učenja kroz život u kojem studenti učestvuju u kompletnom sezonskom ciklusu kao stanari 11 mjeseci u Valldaura Labs. U inauguracijskom izdanju programa za 2018. – 2019. godinu, 19 učesnika iz 10 različitih zemalja provelo je 14 sedmica projektujući, proizvodeći i sklapajući prototip Ekokuće V01 uz podršku, smjernice i tehničku pomoć sponzora, stručnjaka, konsultanata i instruktora. Integrativni dizajn kué uključuje potpuno uočljivu osnovnu strukturu, koja je u potpunosti izrađena od bora ubranog iz šume Valldaura. Lokalno sakupljeni, obrađeni i interno proizvedeni komadi drveta su lijepi i stvaraju zadivljujući strukturalni element.

Fotografija: Adrià Goula/Chelsea Sherman

Mala kuća koja predlaže velike ideje, demonstrira sveobuhvatan skup tehnika ekološke gradnje uključujući:

  • fotonaponski električni sistem;
  • sistem vode za prikupljanje kišnice i reciklažu otpadne vode;
  • toalet za kompostiranje koji koristi kultivisani mikrobiom za detoksikaciju otpada;
  • strategije pasivnog grijanja i hlađenja; izolacije i membra anvelope od lokalno ubranog bora i hrasta koji se obrađuju na licu mjesta pomoću digitalno upravljanih alata i pričvršćuju se na temelje od prirodnog kvarcita.


Svaki drveni element primarne strukture se može pratiti jer su obilježeni QR kodom koji prenosi lokaciju obližnjeg drveta iz kojeg su elementi izrezani, kao i njegovu utjelovljenu energiju i izdvojeni ugljenik. Ekokuća V01 Prototip postiže svoj visok standard van mreže u roku do 14 dana bez ponovnog snabdijevanja vodom i do 4 dana bez sunca, dok aktivno pomjera svijest stanovnika o njihovom odnosu prema širem okruženju.

Metabolički sistem uključuje vodu, energiju i informacije u jedan integrisani sistem koji služi cjelokupnom dizajnu. Metabolička oprema se nalazi između anvelope i strukture, ostavljajući više prostora u unutrašnjosti za život. Trenutni prototip je projektovan za rad van mreže sa fotonaponskom instalacijom od 1200 vati. Dovoljno moćan da napuni baterije male kuće za skladištenje viška energije, a zatim se koristi tri dana bez sunca.

Fotografija: Adrià Goula/Chelsea Sherman

Kuća sarži suvi toalet koji kompostira otpad uz kultivisani mikrobiom, dok ugrađeni rezervoar od 10.000 litara sakuplja kišnicu i ponovo koristi otpadnu vodu za navodnjavanje malog vrta, što zahtijeva punjenje svakih 14 dana. Prosječna dnevna dnevna potrošnja Katalonca je 150 litara vode. Sa preusmjeravajućim suvim toaletom za kompostiranje, ovaj se broj smanjuje na 62 litra dnevno. Toalet kompostira na licu mjesta uz pomoć kišnih glista. Konačni kompostirani materijal poznat i kao crno zlato je bogato đubrivo koje se ekstrahuje svake tri godine. Urin se miješa s vodom kako bi se nadoknadio nivo azota i kiseonika. Ova mješavina teče u sistem otpadne vode i tretira se u vrtu prije nego što se ispusti u tlo. Sistem za vodu je dimenzionisan za 14 dana samoodrživosti prije nego što je potrebno dopuniti rezervoare za vodu. Sakupljanje kišnice nudi se kao dodatna opcija u zavisnosti od količine vode koja se može zahvatiti. Sve ove karakteristike čine ga prikladnim za samostalan život, a istovremeno smanjuju njegov otisak zahvaljujući materijalima iz lokalnog izvora.

Fotografija: Adrià Goula/Chelsea Sherman

Ventilisani prednji dio kuće pruža obilje prirodnog svjetla i klimatizacije, pružajući oduška za recikliranu pamučnu izolaciju, reciklirani papir i membrane od gume. Unutrašnjost kuće ima krevet u potkrovlju, prostor za kuvanje i jelo, te neke pametne opcije za odlaganje stvari.

Ova prekrasna građevina podignuta je nakon tri mjeseca istraživanja i dizajna za budžet od 20.000 eura. Cilj je bio pružiti stanarima bolje mjesto stanovanja i povezivanja sa okruženjem uz istovremeno smanjenje ekološkog otiska. 

Fotografija: Adrià Goula/Chelsea Sherman

Svaki centimetar Prototip Ekokuće proizvodi informacije koje se mogu analizirati i od kojih se može imati koristi. Cijeli dom je projektovan tako da korisnik uči i povezuje se sa svojim mjestom stanovanja i okolinom.

Fotografija: Adrià Goula/Chelsea Sherman

Fotografija: Adrià Goula/Chelsea Sherman

Fotografija: Adrià Goula/Chelsea Sherman

Fotografija: Adrià Goula/Chelsea Sherman

Fotografija: Adrià Goula/Chelsea Sherman

Fotografija: Adrià Goula/Chelsea Sherman

Crta Pročitajte još

  Dom koji sabira lokalne materijale

  Škola u kojoj je struktura ornament

  Ugodna doza privremenosti

  Riješiti sa lakoćom

  Dom od jele



19.05.2022. Gradnja


# bor # ekološki materijali # mala kuća # održiva gradnja # održivi razvoj # održivost # šindra # ventilacija

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!