Solarni samodrživi staklenik za brzi uzgoj hrane

Fotografija: Adrià Goula

U parku prirode Collserola na periferiji Barcelone, studenti zajedno sa predavačima i stručnjacima istražuju samodovoljne životne prostore i održive koncepte i metode izgradnje. Kampus sa istraživačkim prostorijama postavljen je posebno za projekat, nazvan Valldaura Self-sufficient Labs, koji se nudi kao dio master programa Napredne ekološke zgrade i biociEes (MAEBB) na Institutu za naprednu arhitekturu Katalonije (IAAC). Eksperimentalno orijentisanim istraživačkim radom već je nastala minijaturna kuća – prototip ( o kojoj smo već pisali) za koji je, između ostalog, korišteno drvo iz okolne šume kao građevinski materijal.

Fotografija: Adrià Goula

Drugi IAAC projekat je Solarni staklenikstaklenik u kojem se istraživačka grupa prvenstveno bavi istraživanjem tehnologija uzgoja za samoodrživost, uz održivu gradnju i samodovoljnu proizvodnju energije. Ovo je korak ka suzbijanju nestašice hrane i energetskog siromaštva. Tim čine direktori master programa Daniel Ibáñez i Vicente Guallart, kao i stručnjaci Miguel Urrestarazu, Oscar Aceves i Jochen Scheerer i arhitekte Elena Orte i Guillermo Sevillanos.

Fotografija: Adrià Goula

Dvospratna mini zgrada od drveta i stakla izgrađena je na tlocrtu u obliku dijamanta kako bi se sunčeva svjetlost optimalno iskoristila za rast biljaka kao i za solarne ćelije. Kako bi se ispunila pretpostavka "nultog otpada" i što je više moguće smanjio ekološki otisak, za izgradnju malog staklenika korišteni su i održivi materijali iz okoline. Na primjer, tim je koristio borovo drvo za osnovnu strukturu, koje je sakupljeno i prerađeno u oblasti Valldaura.

Fotografija: Adrià Goula

Sadnice uspijevaju u prizemlju, dok biljke rastu na spratu do berbe. Ovdje se koristi takozvana hidroponika, u kojoj se biljke ne ukorjenjuju u zemlju, već se opskrbljuju hranjivim tvarima i kiseonikom u posudama napunjenim vodom. Kao rezultat toga, rastu brže, što čini uzgoj efikasnijim. U Solarnom stakleniku, takozvani supstrat u sadilicama takođe se sastoji od reciklirane piljevine, otpadnog proizvoda Green Fab Labs-a, još jedne laboratorije IAAC-a. Voda koja se koristi za hipoponiku takođe dolazi iz neposredne blizine. Biljke se snabdjevaju hranljivim materijama preko rezervoara za skladištenje i sistema cijevi. Osim toga, crne LED trake produžavaju ciklus rasta. Prototip staklenika bi trebao biti pogodan i za ruralna i za urbana područja.

Fotografija: Adrià Goula

Fotografija: Adrià Goula

Fotografija: Adrià Goula

Fotografija: Adrià Goula

Fotografija: Adrià Goula

Fotografija: Adrià Goula

Fotografija: Adrià Goula

Fotografija: Adrià Goula

IAAC

Crta Pročitajte još

  Mala kuća velikih ideja

  Holistička vizija zgrade



26.05.2022. Gradnja


# biljka # bor # dijamant # domaci proizvodi # hrana # led trake # održiva gradnja # održivi razvoj # održivost # park # solarni panel # staklenik # voda

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!