Konopljin beton, karakteristike i primjena

Konopljin beton je biokompozitni materijal koji se sastoji od drvenih vlakana jezgra stabljike konoplje, krečnog veziva i vode. Drvena vlakna jezgra stabljike konoplje imaju visok sadržaj silicijuma što im daje mogućnost stvaranja jake veze sa krečom. Materijal koji se dobija je ekološka alternativa betonu sa dobrim izolacionim karakteristikama i težinom manjom osam puta. 

Konoplja se vjekovima unazad koristila kao građevinski materijal. Još prije 2000 godina je koristilo pleme Gala, a takođe je bila popularna u Japanu, Indiji i Kini. U Japanu postoji kuća od konoplje koja je sagrađena 1698. godine i još uvijek je u dobrom stanju. Ovo je dokaz izuzetne postojanosti konoplje koji daje nadu da će njena primjena uzimati većeg maha u modernom graditeljstvu. 

Kuća od konoplje u Japanu

Konopljin beton je prvi put napravljen krajem osamdesetih godina u Francuskoj. Prvobitna namjena je bila napraviti materijal koji će poboljšati termičke performanse srednjovjekovnih kuća od drveta. U Evropi uzgajanje konoplje nikada nije bilo zabranjeno zbog čega je upravo tu iskorišćen potencijal ovog održivog i ekološki prihvatljivog građevinskog materijala. U SAD-u je uzgajanje konoplje zabranjeno tridesetih godina, međutim, u zadnje vrijeme se u mnogim državama legalizuje. 


Područja primjene konopljinog betona


Malter

Konopljin beton se može koristiti kao malter i nanositi na unutrašnje ili spoljašnje površine, a takođe se može koristiti i za sanaciju pukotina.


Ispuna zidova

Kada se gradi kuća sa drvenom građom, konopljin beton se može koristiti za ispunjavanje prostora između grvenih zidnih nosača.


Izrada blokova

Konopljin beton se može oblikovati u blokove raznih dimenzija za potrebe građevinskog projekta. Blokovi su laki i lako se mogu rezati prema potrebi.


Izolacija

Kada se koristi kao ispuna pri izgradnji kuća od drveta, konopljin beton služi i kao zid i kao izolacija. Često se koristi u projektima rekonstrukcija i restauracije kulturno-istorijskih zgrada jer je paropropustan i sa njim se zid može oblikovati u proizvoljne oblike. 


Karakteristike konopljinog betona


Vatrootporan

Vatrootporan je što znači da se ne topi. Umjesto toga, on se rastavlja na komponente. Da bi došlo do rastavljanja, potrebno ga je izložiti temperaturi od 900 °C.


Dobar je izolator.

Apsorbuje toplotu tokom toplog dana i kasnije je ispušta. Iako nije dobar kao neki sintetički izolacioni materijali, pristupačniji je, ekološki i traje duže.


Otporan na buđ.

Osim što narušava izgled objekta, buđ često dovodi do raznih oštećenja pa je konstantno potrebno vršiti popravke. Iako apsorbuje vlagu, konopljin beton je otporna na buđ zbog visokog sadržaja kreča pa je posebno pogodan za upotrebu u vlažnim predjelima. 

Otporan na štetočine

Zboh visoke ph vrijednosti, otporan je na štetočine kao što su glodari, bubašvabe i termiti pa ne zahtijeva zaštitu hemikalijama.


Dobar zvučni izolator

Konopljin beton je prilično porozan. Kada se koristi na zidovima, apsorbuje zvučne talase što poboljšava zvučni komfor prostorije.


Održiv materijal

Za uzgajanje konoplje nisu potrebni pesticidi ili herbiciti što je je čini veoma pogodnom za životnu sredinu. Konoplja se može ubirati na svakih 6 mjeseci pa zahtijeva manje zemljišta i pravi manji ekološki otisak.

 

Crta Pročitajte još

  Armatura od industrijske konoplje kao nekorozivna alternativa čeličnoj armaturi



06.06.2022. Gradnja


# ekološka izolacija # ekološki beton # konoplja # konopljin beton # održiva gradnja

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!