Betonsko stablo iz kojeg drveće raste
Struktura u obliku drveta koja stvara trodimenzionalni vrt na svojoj fasadi pojavila se usred oblasti Omotesando u Tokiju. Zgrada koja je izgrađena 2014. godine, projektovana je od od firme Sou Fujimoto Architects sa sjedištem u Tokiju za Tokyo Ooya Net. Omotesando predstavlja ekskluzivni trgovački kvart Tokija koji je postao stjecište modnim i drugim svjetskim brendovima za koje su projektovali Toyo Ito (Tod’s), SANAA (Dior), Herzog & de Meuro (Prada). Ova kolekcija jedinstvenih građevina miješa se sa zelenilom drveća i biljaka među kojima je izgrađen višenamjenski četvorospratni objekat koji sadrži maloprodajni i kancelarijski prostor i rezidencijalni dio. Izgrađen na maloj lokaciji od samo 162 kvadratna metra, Omotesando Branches je značajan primjer savremene japanske arhitekture.
Izvor: whenin.tokyo
Inspirisana okruženjem, zgrada je zamišljena kao spoj arhitekture i prirode. Koristi konvencionalni čvrsti betonski okvir koji odgovara susjetsvu, varira u skladu sa zahtjevima interijera, a zatim počinje da se grana sa drvećem postavljenim na krajevima betonskog okvira. Zbog toga izgleda kao da prirodna stabla niču iz ogromnog vještačkog stabla, a sama zgrada izgleda kao dio zemlje ili trodimenzionalni produžetak tla. Osim što blokira sunčevu svjetlost i kontroliče temperaturu, ova fasada je u harmoniji s okolnim prostorom kroz fuziju vještačkih i prirodnih elemenata.
Ključni element Fujimoto "Omotesando Branches" je njegova vanjština razvijena u saradnji s ARUP inženjerima, koja utjelovljuje ne samo nosivu strukturu već i snažan vizualni koncept. Kako je izgrađena od armiranog betona, kao završni sloj je premaz od prozirnog vodoodbojnog materijala. Zatim, slično drvetu koje rasteže svoje grane, ova građevina dodatno proširuje svoju strukturu, pretvarajući se u saksije u kojima je zasađena vegetacija.
Ukupno 16 posuda, svaka dimenzija oko 50 x 50 cm, daju dovoljnu zapreminu za sadnju japanskog javora, lisunca, grifitovog jasena i bobica safira. Kroz svoju jednostavnost i otvorenost, ovaj sistem je prijedlog za novi oblik arhitekture. Hibrid rešetkastog okvira i drveća može se proširiti od male kuće do ogromne visoke zgrade.
Izvor: whenin.tokyo
Izvor: whenin.tokyo
Fotografija: Takahiro Yanai
Preteča organskih zgrada
Za svoje pare
Žardinjerama oko kule
Prva vertikalna bašta Barselone
Poslovna zgrada zlata vrijedna
Atmosfera umjesto mašine
21.06.2022. Gradnja
# armirani beton # biljka # japanska arhitektura # poslovna zgrada