8 vodoinstalaterskih savjeta za starije objekte

Vodovod u starijim kućama često može biti prilično drugačiji od uređaja koji se danas postavlja u novijim objektima. Iako starije nekretnine imaju svoj šarm, to može prikriti mješavinu potencijalnih problema s vodovodom. Bilo kakav problem vezan za vodovod može biti vrlo problematičan jer se kasnije ispostavlja kao skupa investicija ili popravka.


Vodovod starijih kuća se smatra onaj koji je izgrađen prije više od 30 godina. Nekretnine poput ovih zahtijevaju pažljivu inspekciju kako bi se utvrdili koji su problemi prisutni i kako ih riješiti. Vrijedi napomenuti da s obzirom da se starije kuće obično renoviraju, vodovod bi se mogao zamijeniti i ažurirati. Posjedovanje starije nekretnine ne znači da je vodovod zastario.


Evo nekoliko vodoinstalaterskih savjeta za starije domove koji vlasnicima kuća mogu uštedjeti mnogo novca:

1. Pregled vodovoda


 Ako kupujete stariju kuću ili nikada niste pregledali postojeći dom, pažljivo pregledajte vodovodne instalacije ne samo radi eventualnih popravki, već i da vidite vrstu cijevi koju imate. Kuće izgrađene prije 1990-ih su u opasnosti da imaju zastarjele, “opasne” cijevi koje treba zamijeniti. Bilo koju vrstu olovne, pocinčane ili polibutilenske cijevi trebao bi analizirati profesionalni vodoinstalater kako bi odredio sljedeće korake.


2. Nemojte zanemariti znakove


Starija kuća može, ali ne mora, pokazivati ​​vidljive znakove problema sa vodovodom. Ako vidite znakove, nemojte ih zanemariti: promjena boje, mrlje od vode i iskrivljenje su znakovi oštećenja sistema. Takođe treba provjeriti sve vidljive cijevi za vodu.

Ako vidite bilo šta poput korozije, udubljenja ili ljuštenja, sve su to znakovi da treba pozvati vodoinstalatera da identifikuje izvor problema. Vodoinstalater može dati neke uvide o tome kako to popraviti.


3. Pregledajte kanalizacione cijevi


Kao što se može očekivati ​​kod starijih kuća, kanalizacione cijevi nisu toliko otporne usljed godina upotrebe. Nije neuobičajeno vidjeti kako se kanalizacijski vodovi pomjeraju ili su oštećeni zbog rasta korijena drveća. Zamjena ili ponovno oblaganje kanalizacijskog voda bez rova ​​je brza, efikasna i može biti potrebna u nekim slučajevima kako bi se riješio problem prije nego što postane nešto ozbiljnije.


4. Instalacije korodiraju i kvare se


Usljed habanja ili korozije, vodovodne instalacije mogu ograničiti protok vode, odlomiti se ili curiti. To može biti nezgodno i ne mora nužno biti nešto što treba hitno popraviti, ali može biti sasvim skupo i katastrofalno. Stvari kao što je zarđali ventil za vodu ispod sudopera treba riješiti prije nego što se pokvare i izazovu veliku štetu domu.


5. Cijevi usmjerene prema dolje (negativni nagib)


Kada su cijevi postavljene ispod doma, one se mogu pomijerati i kretati u skladu s kretanjem kuće sa tlom. Ako se pomjere prema dolje, to stvara negativan nagib. U nekim slučajevima to može ograničiti vodu i stvoriti bazene u obliku zastoja ili curenja, što zahtijeva pucanje cijevi. Ako imate problem s cijevima s negativnim nagibom, vodoinstalater bi trebao procijeniti ozbiljnost problema.

6. Pazite na “uradi sam” popravke


Recimo da ste kupili kuću staru 75 godina. Za to vrijeme vjerovatno je urađeno dosta popravki vodovoda, koji možda nisu najbolje urađeni. Neka vodoinstalaterska rješenja mogu biti sasvim neobična ili čudna. Možda ćete otkriti stvari kao što su neosigurane cijevi, sifoni za sudoper koji nisu pravilno postavljeni ili drugi opasni problemi. Na primjer, možete pronaći bojlere koji ne rade kako je predviđeno ili tuševe s nepropisnim nagibom


7. Nizak pritisak vode


Nije neuobičajeno da se pritisak vode razlikuje oko kuće, ovisno o tome koji se sediment nakupio unutar cijevi ili postoji li curenje. Ako je oduvijek bilo tako, vodoinstalater bi ipak trebao provjeriti stanje. Međutim, problem možda neće biti tako hitan u slučaju ako pritisak vode iznenada opadne. Treba biti oprezan na sve promjene u načinu na koji teče voda. Ako postoje novi zvukovi oko tekuće vode ili novi mirisi, to je pokazatelj da je došlo do kvara ili da je došlo do promjena u sistemu.


8. Radite preventivno održavanje


Najbolji način da se riješite habanja vodovoda u starijoj kući je redovno preventivno održavanje. Neka profesionalni vodoinstalater pregleda vaš dom jednom godišnje. Oni će identifikovati probleme kako se pojave.



Iako inspekciju možete obaviti sami, i dalje se preporučuje pomoć stručnjaka. Vodoinstalater ima resurse da pristupi problemima koji ne moraju nužno biti očigledni.

Crta Pročitajte još

  10 savjeta vodoinstalatera

  Dobar izbor slavine zlata vrijedi



07.07.2022. Gradnja


# instalacija # kanalizacioni odvodi # kuća # popravka # vodovod # vodovodna mreža

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!