Simulacija projektovanja u BIM-u
Građevinska industrija je u posljednih 70 godina zabilježila rast produktivnosti od samo 6%, dok je, na primjer, taj rast u mašinstvu 760%, a u poljoprivrednoj industriji čak 1.510%.
Objašnjenje za ovu poražajuću statistiku leži u činjenici da je prodor digitalizacije u građevinski sektor praktično zanemarljiv. BIM je tu da to konačno promijeni!
Nove dimenzije
Za razliku od klasičnog crtanja u dvije dimenzije, u programima kao što je AutoCAD, BIM (Building Information Modeling) ne samo da uvodi treću dimenziju u projekat već uvodi i dodatne dimenzije, poput vremena (4D), troškova (5D), održivosti i potrošnje energije (6D) kao i upravljanja i održavanja objekta (7D).
U videu predstavljenom na BIM danu u Novom Sadu vidjeli smo napredna rješenja poput Bexel Managera koji u 3D animaciji prikazuje tok građenja objekta. U isto vrijeme, za svaki karakterističan momenat u datom trenutku, prikazuje tok raspodjele novca po svakoj ugrađenoj stavci ponaosob.
Softver je otišao toliko daleko da BIM može pospiješiti cirkularnu ekonomiju, odnosno, ekonomiju u kojoj nema otpada. CinderCEMB – Cinderela može pomoći u tome da vaša buduća zgrada može lako da se rastavi, kao i da se pojedini elementi ponovo upotrijebe na nekom drugom objektu. Ovakav princip projektovanja preporučuje, na primer, što pravilnije grede sa što manje otvora kako bi se one lakše ponovo upotrijebile na nekom drugom gradilištu.
Izvor: www.gradnja.rs
25.06.2019. Gradnja
# arhitektura # bim # softver # tehnologija