Savremena kuća od nabijene zemlje

Fotografija: Xavier d’Arquer

Savremenu kuću od nabijene zemlje koja nalazi se u Ayerbeu, malom selu u španskim Pirinejima, projektovali su Edra arquitectura km0. Ruralne migracije sredinom 20. vijeka koje su se desile u ovom regionu dovele su do nestanka tradicionalnih tehnika gradnje. Ovom kućom su arhitekte pokušale probuditi interes zajednice i znatiželju za ovu vrstu održivih objekata koje su snažno vezane za podneblje. Projekat je inspirisan starim lokalnim zemljanim građevinama u pogledu njihove orijentacije, morfologije i upotrebe lokalnih materijala.

Fotografija: Xavier d’Arquer

Tehnička poboljšanja, kao što je dodavanje slame u mješavinu, primijenjena su na tradicionalnu tehniku gradnje ​​nabijenom zemljom. Primjena niskoemisionih i niskoenergetskih materijala poput zemlje, kamena i slame, je uticala na smanjenje emisije ugljendioksida za 50%.

Kuća se nalazi u gradu, pravougaonog je oblika sa dugom stranom okrenutom prema sjeveru. Okolni objekti koriste jednu ili drugu tehniku ​​gradnje zemljom (čerpiča, nabijena zemlja i tehnika građenja od miješanog kamena). Kuća se prilagođava nivou ulice i izgrađena je na tri etaže.

Fotografija: Xavier d’Arquer

Prateći tradicionalnu organizaciju kuća, terasa je pozicionirana na jugu. Pasivni solarni dizajn, koji kombinuje velike prozore na južnoj strani, male na sjeveru i krovne prozore sa zemljanim zidovima, obezbjeđuje toplotnu udobnost, prirodnu svjetlost i poprečnu ventilaciju. Ovi principi pasivnog dizajna maksimiziraju pristup sunčevoj svjetlosti kroz južnu fasadu poboljšavajući svojstva toplotne mase zemljanih zidova. Strategija se sastoji u pasivnom “zarobljavanju” energije i njenom akumuliranju kako bi se zadovoljile potrebe komfora unutar kuće.

Zimi, tokom dana, se toplota skladišti u zemljanim zidovima i prenosi u unutrašnje prostore tokom noći. U ljetnjim mjesecima nadstrešnice, drvene škure onemogućavaju prodor svjetlosti unutar kuće.

Fotografija: Xavier d’Arquer

Gornje etaže su izgrađene od zemljanih zidova debljine 45 cm, dok je međuspratna konstrukcija drvena. Izbor zemlje je bio testiran je u laboratoriji. Urađeni su test diskontinualne sedimentacije i skrining test kako bi se saznali udjeli kreča, pijeska i šljunka. Takođe je napravljen karbonatni test za kvantifikovanje proporcija karbonata sadržanih u uzorku. Smjesi je dodana slama kako bi se poboljšala termička svojstva. Primjenjeni krečni malter rađen je narodnom tehnikom calicostrado. Proces izgradnje je mehanizovan radi poboljšanja izvedbe i ekonomičnosti. Smjesa i izlivanje napravljeni su pomoću jedne mašine. Smjesa je kompresovana ručno električnim kompresorom.

Fotografija: Xavier d’Arquer

Obloge unutrašnjih pregrada rađene su lokalnim glinenim malterima. Krov je izolovan sa 20cm ovčje vune kako bi se izbjegli toplotni gubici tokom zime i pregrijavanje ljeti. Unutrašnji drveni podovi su izolovani prirodnim plutenim pločama.

Fotografija: Xavier d’Arquer

Borova stolarija ima duplo staklo sa unutrašnjom vazdušnom komorom. Prozori otvoreni prema sjevernoj i zapadnoj fasadi imaju unutrašnje drvene kapke. Južni prozori imaju teške unutrašnje zavjese i rolo vanjske drvene kapke. Obje strategije su tradicionalne, prilagođene lokalnoj klimi.


Ispod terase je ukopana cistijerna za ponovno korištenje kišnice. Kotao za grijanje na biomasu grije kuću i proizvodi potrebnu toplu vodu. Ova moderna zemljana kuća slijedi principe vernakularne arhitekture i pomaže da se čovjek ponovo poveže s prirodom i da se izgradi održivija arhitektura.

Fotografija: Xavier d’Arquer

Fotografija: Xavier d’Arquer

Fotografija: Xavier d’Arquer

Crta Pročitajte još

  Tamjan, džez i kafa u kutiji od zemlje (video)

  Pravoslavna crkva Svetog Đorđa napravljena od zemlje

  Da li je ovčja vuna izolacija budućnosti?

  Kuća u omotaču od plute

  Zajednica ispod plutajućeg krova

  Drevna tehnika građenja nabijenom zemljom ponovo aktuelna



26.07.2022. Gradnja


# nabijena zemlja # ovcija vuna # pasivna kuća # pasivni solarni dizajn # pluta

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!