Zašto su cijene građevinskog materijala dostigle rekordnu visinu
Cijene građevinskog materijala su dostigle rekordnu visinu koja nije zabilježena u posljednjih 40 godina. Kombinacija različitih faktora kao što su problemi sa logistikom i globalno povećana potražnja za materijalom su doveli do nestašica i kašnjenja, što je rezultiralo povećanjem cijene.
Povećane cijene građevinskog materijala utičnu na kompletnu građevinsku industriju i sve učesnike, investitore, izvođače i distributere. Mnogi investitori razmatraju da li treba početi sa novom investicijom ili je bolje čekati stabilizaciju cijena materijala. Ovo za posljedicu ima usporavanje ekonomskog razvoja i podizanje cijena nekretnina što nije scenario koji bilo ko priželjkuje.
U nastavku navodimo faktore koji su uticali na povećanje cijena materijala u prethodnih dvije godine.
Problemi sa nabavkom
Problemi sa nabavkom građevinskog materijala su primarno doveli do povećanja njegove cijene. Poremećen lanac nabavke građevinskih materijala, kovid pandemija, smanjenje broja radnika u lukama i nedostatak transportnih kontejnera su doveli do povećanog vremena nabavke materijala što je uslovilo povećanje cijene.
Zemlja koja je imala najveći uticaj na destabilizaciju lanca nabavke građevinskog materijala je Kina koja je u jeku pandemije zatvarala autoputeve i luke. Kako je ona jedna od najvećih izvoznika građevinskog materijala, čitav svijet je osjetio posljedice.
Inflacija
U trenutku kada je pandemija prijetila da ozbiljno ugrozi svjetsku ekonomiju, većina država je počela upumpavati novac u svoju ekonomiju, između ostalog ulaganjem u infrastrukturne objekte. Ovo je na već postojeće probleme sa logistikom stvorilo još veći pritisak jer se povećala potražnja za građevinskim materijalima. Sa povećanom potražnjom i već postojećim problemima sa nabavkom, cijena građevinskog materijala je dostigla rekordne visine.
Povećani troškovi proizvodnje
Na povećanje cijena građeviskog materijala uticali su i povećani troškovi proizvodnje materijala koji su se javili zbog povećanja cijene nafte i gasa kao i ostalih sirovina. Na ovakve prilike je posebno uticao rat između Rusije i Ukrajine zbog kojeg je skočila cijena gasa i nafte. Osim povećane cijene nafte i gasa, povećala se cijena i nekih drugih sirovina jer su zbog sukoba mnoge fabrike u Ukrajini prestale sa radom ili su smanjile kapacitete. Sa druge strane, zbog uvedenih sankcija, Rusija takođe nije izvozila sirovine i građevinske materijale na Evropsko tržište što je uticalo na određene grupe proizvoda.
Kada će se cijene građevinskog materijala stabilizovati
Stabilizacija cijena građevinskog materijala je izvjesna ali niko ne može predvidjeti kada će početi i koliko će trajati. Cijena određenih sirovina je već počela da opada mada se ne može sa sigurnošću reći da li je efekat kratkotrajan ili će se trend spuštanja cijena nastaviti. Vrlo je vjerovatno da ćemo još neko vrijeme imati veoma nestabilno tržište građevinskih materijala jer pandemija još uvijek nije završena i rat još uvijek traje.
10.08.2022. Gradnja
# cijena # građevinarstvo # građevinski materijal