Drvena jedanaestospratnica otporna na potrese i požare

Port Plus je 44 metra visoka poslovn--hotelska zgrada sa 11 spratova koju je izgradila korporacija Obayashi. Svi nadzemni stubovi i grede sastoje se od troslojnog drveta. Zgrada je izgrađena da izdrži potres koji proizvodi nivo seizmičkog intenziteta (shindo) od 7, što predstavlja maksimalni intenzitet u seizmičkoj skali koju koristi japanska seiymološka agencija. Drvo je, takođe, premazano slojem otpornim na vodu i vatru.

Drvene zgrade mogu rezultirati smanjenjem emisije ugljenika u odnosu na betonske zgrade. Izgradnja ove zgrade proizvela je emisiju ugljenika koji je samo četvrtina od one koja bi bila da je zgrada bila standardna armiranobetonska konstrukcija. Otprilike 72% drveta korištenog u izgradnji je japanskog porijekla, dok je 26% uvezeno iz Rusije.

Ovaj projekat se razlikuje od hibridnih zgrada sa drvenim i čeličnim okvirima koje su se pojavile širom Japana posljednjih godina. Za razliku od hibridne zgrade, ova se u potpunosti oslanja na drvo za strukturalne komponente.

Kako bi se osigurala visoka krutost i čvrstoća, kompanija je razvila čvrstu spojnu jedinicu koja ne koristi metalne komponente. Objekat ima jednu suterensku etažu i 11 nadzemnih spratova, ukupne površine oko 3.600 kvadratnih metara. Podrum je od armiranobetonske konstrukcije, a nadzemni spratovi su od drveta. 

Oko 2.000 kubnih metara drvne građe bilo je utrošeno za okvire i unutrašnje materijale. Jedinica krutog spoja je troslojna struktura koja kombinuje "GIR spoj", koji koristi šipke i ljepila za spajanje drvene građe, i strukturu za probijanje. Osigurava krutost, čvrstoću i žilavost spojeva između stubova i greda. Tehnologija drveta otpornog na vatru kompanije pod nazivom Omega Wood koristila se za strukturalne okvire, a trosatna vatrootporna specifikacija je usvojena za stubove prvog sprata po prvi put u zemlji. Kompanija je takođe razvila unakrsno lamelirani drveni pod sa poboljšanim performansama zvučne izolacije.




Fotografija: toshy

Crta Pročitajte još

  Lijepljeno lamelirano drvo

  Unakrsno lamelirano drvo (VIDEO)

  Šta je lijepljena furnir drvna gradja



11.08.2022. Gradnja


# japanska arhitektura # lijepjeno lamelirano drvo # održiva gradnja # održivost # unakrsno lamelirano drvo # zemljotres

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!