Javni trg je paviljon

Poluvanjska praznina u Atsugiju (Japan) formira javni trg za uživanje studenata Kanagawa instituta za tehnologiju, univerzitetskog centra koji je bez oklijevanja dodijelio projekat arhitekti Junya Ishigamiju, a koji je završio neke blistave objekte u istom kampusu. Kontinuirana tapiserija se nježno prilagođava nepravilnom terenu i poziva posjetioce da zauzmu prostor po želji. Valoviti krov se prostire nedaleko od njih, zatežući odnos poda i plafona.

Dovodeći definiciju svestranosti do ekstrema, krov se proteže bez unutrašnjih potpora preko velikih raspona, čime se štiti neprekidan prostor koji se osjeća kao na otvorenom zahvaljujući ogromnim pravougaonim perforacijama iznad. Izrađen sa zavarenim čeličnim pločama debljine jedva 12 milimetara, ova vrsta velarijuma se širi i skuplja u skladu s temperaturom i otvara se prema nebu koje intenzivira korisnikovo promjenjivo prostorno iskustvo.

„Padine“ i „doline“ poda pozivaju korisnike da ih prisvoje na svoj način. Učenici mogu sjediti na zemlji da ručaju, upoznaju prijatelje, odrijemaju. Koriste ga kao zaštićeni prostor za bavljenje sportom u kišnim danima, a takođe postavljaju privremene štandove za vrijeme festivala u kampusu i prikazivanje teza na izložbama na kraju godine. Unutrašnjost je potpuno bez stubova, čineći valovite podne i krovne ploče još impresivnijim.

Minimalistička struktura paviljona zaštićena je od vremenskih nepogoda svojim prostranim krovom, ali ostaje vidljivo otvorena, bez zida ili staklenog okna na vidiku. Paviljon treba da izrazi i odražava karakteristike postojećeg okruženja, a zatim da ih dopuni arhitektonskim elementima.

Crta Pročitajte još

  Mali paviljon u službi tradiconalnih seoskih vrijednosti

  Šuma u paviljonu, paviljon u šumi

  Arhitektonska luckastost je prvi gest dobrodošlice

  Tiha gradska soba



04.10.2022. Gradnja


# dnevna svjetlost # minimalizam # paviljon # trg # velarijum

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!