Upotreba CAD, BIM i VDC tehnologije u građevinarstvu
Iako je građevinarstvo poznato kao industrija koja posljednja prihvata digitalne tehnologije, ipak se može reći da su digitalne tehnologije značajno prisutne kako u projektovanju, tako i u izvođenju objekata. Ubrzan rast digitalnih tehnologija je doveo do stalne pojave novih softverskih rješenja i konstantnih inovacija. Ovo stvara dodatan pritisak na profesionalce iz oblasti arhitekture i građevinarstva da budu u toku sa promjenama i prilagode se novim digitalnim alatima.
Kako se tehnologije veoma brzo mijenjaju, postoji blaga konfuzija povodom toga koje softversko rješenje je najbolje za date potrebe. Ova dilema se najčešće javlja vezano za CAD, BIM i VDC tehnologiju. Ove tri tehnologije se značajno razlikuju i nalaze primjenu u različitim poljima.
CAD (Computer Aided Design)
CAD je najstarija metodologija i predstavlja softversko rješenje koje koristi kompjutersku tehnologiju za kreiranje preciznih modela sa jasno definisanim parametrima. Uglavnom se koristi za dizajn i inženjering kod kompleksnih projekata, od mobilnih telefona do aviona i objekata.
CAD podržava 2D i 3D crtanje i u arhitektonskoj i građevinskoj industriji je prisutan od devedesetih godina prošlog vijeka. Industriji je donio veliki napredak jer je omogućio značajno brži rad na kompleksnim projektima. Osim što je ubrzao rad, doveo je do veće efikasnosti. Njegovo usvajanje je u velikoj mjeri bilo uslovljeno konkurentnošću. Svaka firma koja nije koristila CAD tehnologiju, zaostajala bi za firmama koje su je koristile.
Dolazak BIM-a (Building Information Modeling)
Za razliku od CAD-a koji služi kao tehnološko sredstvo, BIM više predstavlja proces kolaboracije koji je omogućila najnovija tehnologija. BIM predstavlja platformu na kojoj različiti učesnici projekta mogu sarađivati i zajednički raditi na projektu. Osnovna razlika između CAD-a i BIM-a je to što je BIM model značajno bogatiji informacijama koje se tiču karakteristika, specifikacija i ostalih ne-fizičkih podataka vezanih za 3D model.
BIM omogućava arhitektama, inženjerima, klijentima i izvođačima da zajednički rade na istom 3D modelu. Na 3D modelu mogu radti naizmjenično i istovremeno. Ovo omogućava značajno bolju komunikaciju i sagledavanja problema koji se moraju riješiti prije početka izgradnje. Ovakav pristup dovodi do značajne uštede vremena i omogućava projektovanje veoma kompleksnih i zahtjevnih objekta.
BIM model sadrži sve geometrijske karakteristilke kao i funkcionalne sisteme kao što su vodovod, struja, termotehnika, vrata , prozori itd. Bitno je razumjeti da BIM nije sredstvo poput CAD-a i da je za ostvarenje punog potencijala potrebno učešće svih strana, uključujući i proizvođače materijala i sistema.
Šta je VDC (Virtual Design & Construction)
VDC tehnologiju je teško definisati jer ne postoji definicija koju bi svi prihvatili. VDC nije poput CAD tehnološko sredstvo ili tehnološki proces poput BIM-a, već predstavlja metodologiju menadžmenta koja koristi CAD ili BIM modele kako bi se digitalno isplanirali svi aspekti građevinskog projekta.
Rizik od ljudske greške je značajan kod kompleksnih građevinskih projekata. VDC tehnologija koristi virtuelni model kako bi pratila građevinske procese i omogućila njihovu optimizaciju. Ona obuhvata CAD i BIM tehnologiju kao integralne djelove ali ima veće polje djelovanja.
Ona omogućava različitim timovima da sarađuju u virtuelnom prostoru obezbjeđujući svima najsvježije informacije za date faze izgradnje. Vizuelizacijom i modelovanjem svake faze izgradnje unaprijad se lociraju potencijalni problemi i smanjuje se mogućnost pojave neplaniranih situacija. Ovakav pristup dovodi do smanjenja nepredviđenih troškova, povećanja preciznosti i efikasnosti izgradnje i bolje kolaboracije svih učesnika na projektu.
10.10.2022. Gradnja
# bim # cad # vdc