Neprekidni prostor pod ljuskom

Fotografija: Teshima Art Museum

Ujedinjujući kreativne vizije umjetnika Rei Naita i arhitekte Ryue Nishizawe, stvorile su Teshima Art Museum koji stoji na brdu na ostrvu Teshima s pogledom na unutrašnje more Seto. Muzej izgrađen 2010, koji podsjeća na kapljicu vode, nalazi se u uglu pirinčane terase koja je restaurirana u saradnji s lokalnim stanovništvom.

Fotografija: Teshima Art Museum

Konstruktivno, objekat se sastoji od betonske školjke, bez stubova, koja pokriva prostor veličine oko 40x60 metara i maksimalne visine 4,3 metra. Dva ovalna otvora u ljusci omogućavaju vjetar, zvukove i svjetlost vanjskog svijeta u ovaj organski prostor u kojem se priroda i arhitektura intimno povezuju. U unutrašnjem prostoru voda neprekidno izvire iz zemlje u jednodnevnom kretanju. Ovo okruženje, u kojem se priroda, umjetnost i arhitektura spajaju u tako neograničenom skladu, dočarava beskonačan niz utisaka s prolaskom godišnjih doba i protokom vremena.

Fotografija: Teshima Art Museum

Godine 2004. Nishizawa je, radeći sa priznatim građevinskim inženjerom Mutsuro Sasakijem, pozvan da predloži strukturu za lokaciju u obližnjoj Naoshimi, gdje je već postojalo nekoliko popularnih muzeja umjetnosti koje je projektovao Tadao Ando. Sasaki je ranije istraživao valovite konstrukcije u betonu u Nagaoka Lyric Hall 1996., projektovanom s Toyo Itom, putanjom koja se nastavila u nizu malih, zaobljenih betonskih konstrukcija koje su začinjavale Itov Island City Park iz 2005. i u elegantnoj Šumi meditacije iz 2006. godine.

Fotografija: Teshima Art Museum

Nishizavin početni prijedlog za izolirani muzej umjetnosti bio je hladno autonoman i sličan zaobljenom obliku kapljice vode koja lagano stoji na listu stakla. Malo je bilo vjerovatno da će kriva biti konstruisana sve dok inženjeri nisu bili u mogućnosti da fino podese formu u beskonačan broj analitičkih iteracija, a izvođači radova mogli precizno i ​​jeftino odrediti 3.500 tačaka za neobičan i neortogonalni profil.

Fotografija: Teshima Art Museum

Iako je prvobitna namjera muzeja bila stvaranje fleksibilnog prostora koji bi mogao primiti niz umjetničkih djela, na kraju je u njemu bila smještena jedna, uzvišeno suptilna instalacija umjetnice Rei Naito, inspirisana Nishizawinom arhitekturom. Kapi vode prodiru tu i tamo kroz rupice na podu, a zatim klize duž njegove neprimjetno nagnute površine. Kapljice upijaju kapljice, a lokve povećavaju brzinu, jureći na ovaj ili onaj način dok iznenada ne iskoče u drugu rupu.

Fotografija: Teshima Art Museum

Pejzaž takođe užasno oprašta. Dva nezastakljena ovalna otvora, oba prečnika oko 7m na dugoj osi, unose vjetar i kišu unutra. Oni su jedini izvor svjetlosti u neprekinutom prostoru od 1.958m2.

Minimalizam ponekad može biti strog, ali Nishizavina 250 mm debela ljuska od bijelog cementa iznad senzualnog, blago osvijetljenog prostora koji je pobjednički privlačan, iznenađuje u svojoj potcijenjenoj jednostavnosti i vrijedna je truda koji je potreban da se stigne do ovih zelenih padina koje gledaju na Unutrašnje more.

Crta Pročitajte još

  Složena kutija je muzej mehaničke muzike

  Muzej(om) od ulice do palate

  Javni trg je paviljon

  Trg iznad islamskog i hrišćanskog arheološkog nalazišta



25.10.2022. Gradnja


# beton # cement # japanska arhitektura # ljuska # muzej # priroda

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!