Podignuti podovi, karakteristike, prednosti i mane

Podignuti ili dupli pod je sistem koji podrazumijeva podnu oblogu koja je uzdignuta iznad međuspratne, u najvećem broju slučajeva betonske ploče. Ovakva vrsta poda se najčešće predviđa u novoprojektovanim ili postojećim zgradama koje zahtijevaju specijalnu informacionu infrastrukturu ili imaju napredne protivpožarne sisteme. Oni se takođe preporučuju kod kulturno-istorijskih zgrada kod kojih bi tradicionalna izrada podova narušila konstrukciju ili određene karakterne istorijske djelove.

Prostor koji se dobija između podignutog poda i betonske ploče se koristi za smještanje raznih instalacija kao što su:

  • Elektro kablovi
  • Telekomunikacioni kablovi
  • Vodovodne instalacije
  • Ventilacione instalacije
  • Instalacije za grijanje i hlađenje
  • Protivpožarne instalacije...


Od čega se sastoje podignuti podovi

Podignuti podovi se sastoje od montažno-demontažnih panela koji se postavljaju na prethodno napravljenoj potkonstrukciji  koja se sastoji od vertikalnih nožica (distancera) koje su u nekim slučajevima povezane horizontalnim nosačima. Nožice su noseći elementi koji prenose opterećenje sa podignutog poda na betonsku ploču i mogu se podešavati na željenu visinu. Prije postavljanja panela, nožicama se pojedinačno podešava visina kako bi se nivelisale sve neravnine betonskog poda i obezbijedila ravna površina za polaganje panela. Nožice se za betonsku ploču fiksiraju korišćenjem epoksidnog lijepka Ili mehaničkim putem. Visina podignutih podova se obično kreće između 20 mm i 1500 mm, sve u zavisnosti od instalacija koje moraju biti smještene unutra.

Ploče koje se postavljaju na potkonstrukciju mogu biti napravljene od različitih materijala i mogu imati različite debljine. Međutim, najčešće se ploče sastoje od tvrdo presovane iverice koja je obložena čeličnim limom. Ploče su uglavnom dimenzija 60 x 60 cm ili 60 x 120 cm.

Tipovi podignutih podova

Podignuti podovi se mogu grupisati u četiri kategorije: podovi za malo opterećenjem, podovi za srednje opterećenje, podovi za veće opterećenje i podovi za ekstremno opterećenjem.


Podovi sa malim opterećenjem su uglavnom podignuti podovi u standardnim poslovnim zgradama koji nisu opterećeni teškom opremom. Podovi sa srednjim opterećenjem su namijenjena za prostore u kojima ima teških štampača, plotera ili ormara sa dokumentacijom. Podovi za teško opterećenje su namijenjeni prostorima koji imaju veliku prohodnost i veoma tešku opremu. Podovi za ekstremno opterećenje se konstruišu za specijalne namjene u odnosu na zahtjev objekta.


Podovi u izrazito seizmičkim zonama bi se trebali dodatno ojačati kako ne bi došlo do njihovog urušavanja prilikom potresa. Ovo se postiže korišćenjem posebnih, čvršćih, nosača ili ojačavanjem standardne konstrukcije sa dijagonalnim nosačima koji povezuju nožice.


Prednosti podignutih podova

  • Suv postupak kojim se postiže slobodan čist izgled prostora
  • Mogućnost smještanja instalacija kojima je omogućen lak pristup
  • Mogućnost lake zamjene instalacija ili promjene njihovog rasporeda


Nedostaci podignutih podova

  • Smanjena spratna visina
  • Visoka cijena
  • U zavisnosti od instalacija, postoji mogućnost potrebe za dodatno protivpožarnom zaštitom sa unutrašnje strane

16.11.2022. Gradnja


# podignuti pod

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!