Istorija i luksuz su usko povezani s jednom od najpoznatijih zgrada na slovenačkoj obali, a to je Hotel Kempinski Palace. Građevinski radovi, na bazi arhitektonskih planova koje je uradio Austrijanac Johann Eustacchio, počeli su 1908. za vreme Austro-Ugarske i završeni su 1912. Tokom tog perioda grad Portorož je bio jedno od najvažnijih odmarališta i banja na "Austrijskoj rivijeri" a hotel je smatran za turističku atrakciju najvišeg kvaliteta.
Od tada je ugostio mnoge poznate ličnosti i događaje. U 1983. godini zgrada je postala spomenik kulturnog nasleđa a park ispred hotela spomenik prirode. Nažalost, hotel je zatvoren 1990. i polako je propadao sve do dvehiljaditih kada je kompanija Istrabenz Hoteli Portorož potpisala ugovor sa lancem hotela Kempinski da upravlja hotelom najmanje 20 godina.
Rekonstrukcija hotela je predstavljala pravi izazov, pošto je bilo neophodno sačuvati karakteristike postojeće arhitekture i istorijski značaj zgrade, a istovremeno je moderno i luksuzno nadograditi. Dominantna uloga i dalje pripada postojećoj palati, dok novo proširenje zajedno sa okolinom i starom zgradom formira urbanu i skladnu celinu.
Želja projektanata je bila da posetioci steknu utisak skladnog suživota i poštovanja duhovnih vrednosti, bez obzira na činjenicu da su objekti nastali u različitim periodima i tokom različitih stilova. Cena renoviranja je prešla 70 miliona eura, a hotel je konačno otvoren u 2008. i do danas je ostao jedna od najistaknutijih zgrada na slovenačkoj obali.
Osnovni zahtevi pri rekonstrukciji Hotela Kempinski Palace bili su veća transparentnost i preglednost, kako bi do izraza došla veličina hotela s pet zvezdica, uz istovremeno poštovanje pravila za renoviranje istorijskih objekata. Objekat nije imao gotovo nikakvu mogućnost za instaliranje sistema aktivne zaštite od požara (npr. sprinklera), pa je dosta brige i pažnje posvećeno planiranju pasivne zaštite od požara.
Još jednom do izražaja dolaze Promatova rešenja i stručnost. Zgrada je pažljivo podeljena u brojne požarne sektore - hodnike, stepeništa, liftovska okna, šahtove, ...itd. Sektori su međusobno odvojeni sistemima protivpožarnih zastakljenja bez okvira i uskim SR protipožarnim vratima.
Korišćenje Promat®-SYSTEMGLAS 30 protivpožarnog laminiranog sigurnosnog stakla, omogućilo je optimalno propuštanje svetlosti i transparentnost. Takođe su ugrađena i horizontalna protivpožarna zastakljenja (prohodni tip). Da bi se sprečilo prenošenje vatre i dima između sektora, bilo je neophodno zaštititi i prodore instalacija.
Za protivpožarnu zaštitu prodora kablova i kablovskih snopova upotrebljen je PROMASTOP®-CC, protivpožarni premaz na vodenoj bazi, dok je za protivpožarno zaptivanje prodora gorivih i negorivih cevi s gorivom izolacijom kroz zidove i podove korišćena PROMASTOP®-U protivpožarna obujmica. Celokupan sistem protivpožarnog zaptivanja obezbeđuje otpornost na požar od minimalno 90 minuta. Tamo gde je bilo potrebe, montirani su ventilacioni kanali napravljeni od protivpožarnih ploča PROMATECT®-AD
Tip
Razonoda
Projekat
Staklo, Kanali, Zaptivke
Marke
PromatConstruction
Arhitekta
API ARHITEKTI D.O.O.