- Polica osiguranja za podni odvod
- Brtvi prijelaz
- 600 certificiranih kombinacija
- Sigurno projektiranje i obrada
Polica osiguranja za podni odvod
Norme ne mogu lako održavati korak s tehničkim razvojima: tako je i kod podnih odvoda u kupaonicama i sanitarnim prostorima. Uspjeh tuš kanalice trajno je utjecao na gradnju kupaonica – te je omogućio pobjedu odvoda u ravnini s podom kod popločenih podova. Istovremeno se posljednjih godina nametnulo polaganje pločica tankoslojnim postupkom polaganja.
Točka. Linija. Zabrtvljeno!
Industrija kućne tehnike i građevinska kemija u praksi isporučuju individualno ispitane proizvode. Ali kada se na gradilištu istovremeno na podu nađu kompozitna brtva i tuš kanalica, iznenada se otvara praznina u normama, jer je ponuda velika, a ne postoji zajednička normizacijska osnova. Postavlja se pitanje: je li to onda dobro zabrtvljeno? I što ako nije?
Seal System se hvata u koštac s ovim problemom – i nudi rješenje: na temelju opsežnih kombiniranih ispitivanja vodećih proizvoda na tržištu tuš kanalica, točkastih odvoda i najrazličitijih kompozitnih brtvi, projektanti i izvoditelji sada su sigurni: „Zabrtvljeno je!“
Most između normi:
Više od 600 certifikata daju sigurnost
Spojni element između kompozitne brtve i kućne tehnike je posebna Seal System brtveća traka odnosno Seal System brtveća manšeta. Ovi brtveći elementi su standardizirano sučelje za mnoge uobičajene podne odvode – bez obzira radi li se o točkastoj ili linijskoj odvodnji. Od početka postoji 600 certifikata koji potvrđuju uzajamno funkcioniranje kombinacija proizvoda odvod/kompozitna brtva.
Široko pokriveno tržište:
U kombinaciji je 17 proizvođača brtvi i devet marki kućne tehnike
Seal System kombinira proizvode 17 poznatih proizvođača robnih marki brtvećih sustava s devet robnih marki profesionalne kućne tehnike. Kod proizvoda za brtvljenje zastupljene su polimerne disperzije, jednokomponentne i dvokomponentne kombinacije plastika-cement-mort, brtveće trake i tekuće umjetne mase. Kod tuš kanalica radi se o kanalicama od nehrđajućeg čelika sa i bez vidljivog ruba, kanalicama za prirodni kamen, ravnim i kutnim kanalicama, kanalicama za suhu ugradnju, kanalicama za ugradnju izravno na zid ili u prostor, super tankim tuš kanalicama za renovacije te također o kanalicama s posebno velikim učinkom odvodnje i odvodnim vodom DN70.
Kompozitna brtva – jednostavno nanovo promišljena
Kompozitna brtva se nametnula na mnogim područjima primjene u sanitarnim prostorijama. To nije čudno, jer ona pruža mogućnost brzog i jednostavnog brtvljenja. Ali: tržište kompozitnih brtvi je nepregledno, a ponuda je široka. Kombiniranim ispitivanjem različitih proizvoda za brtvljenje Seal System je certificirao prijelaz ka podnom odvodu – Točka, linija – zabrtvljeno!
Ispitivanje ispod vode:
Iz prakse - za praksu
Seal System ispitivanje i certificiranje provela je tvrtka Kiwa TBU GmbH, Greven. To je služba za ispitivanje autorizirana od strane Njemačkog instituta za građevinsku tehniku (DIBt). Ispitivanje je provedeno prema načelima ispitivanja za dodjelu općih građevno-nadzornih svjedodžbi za brtvljenje u kombinaciji s oblogama od pločica i ploča (AIV). Pri tome je vodonepropusnost dokazana ispitivanjem u bazenu. U ispitnom bazenu ugrađene su različite tuš kanalice odnosno točkasti odvodi te su onda kombinirani s brtvećom trakom odnosno brtvećom manšetom i odgovarajućom kompozitnom brtvom. Odvodi, brtveći element i kompozitna brtva nekoliko su tjedana opterećivani vodenim stupom visine 20 centimetara.
Novi ZDB-naputak za vezano brtvljenje:
Obrana za Seal System
Novi ZDB-naputak propisuje uporabu brtvećih traka, brtvećih manšeta ili tkanina između podnog odvoda i kompozitne brtve. Kod lijepljenja brtvećih traka na objektu dopuštene su reakcijske smole i dvokomponentne kombinacije umjetna masa-cement-mort. Do sada uobičajene jednokomponentne kombinacije umjetna masa-cement-mort i polimerne disperzije moraju najprije biti ispitane i odobrene. Seal System već danas daje na raspolaganje ta odobrenja: među više od 600 certificiranih kombinacija kompozitnih brtvi i proizvoda za odvodnju, osim 2K-MDS također se nalaze i 1K-MDS, polimerna disperzija i brtveće trake. Točne informacije o tome daje priručnik „Točka. Linija. Zabrtvljeno!“.
Istina o brtvama:
7 najčešćih zabluda kada je u pitanju tuš kanalica i sekundarna odvodnja
Zabluda #1:
Pločice imaju funkcionalnu zadaću te svojim padom odvode vodu u odvod. Ali presudna razina brtvljenja nalazi se ispod pločica.
Točno je:
Opis današnje kompozitne brtve u normi glasi: „Brtva u kombinaciji s pločicama i pločama“. Već je iz ovoga vidljivo da je površina pločica prema definiciji površina razine brtvljenja. Mišljenje o sekundarnoj odvodnji potječe iz vremena kada su se za brtvljenje koristile bitumenske brtveće trake ispod estriha. Sloj morta između pločica i kompozitne brtve ne može i ne mora imati odvodnjavanje u području tuša.
Zabluda #2:
Kada fuge prestanu brtviti, voda će prodrijeti. To će također oštetiti i ljepilo za pločice – pločice će se odlijepiti.
Točno je:
Količine vode koje ovdje prodru u rangu su homeopatskih doza. Kvaliteta današnjih materijala za fuge pouzdano sprječava prodiranje vlage. Ako fuge ili pločice puknu, vlaga koja je prodrla isparava kroz ulazni otvor. Sva uobičajena ljepila za pločice također su prikladna i za polaganje pločica na dnu bazena ili na terasama. Za razliku od tuševa, one su ovdje uvijek mokre. Ako se npr. odlijepe pločice na terasi, uzrok je najčešće smrzavanje.
Zabluda #3:
Ako se ispod pločica nakuplja procjedna voda, potrebno ju je odvesti putem dodatne razine odvodnjavanja.
Točno je:
Istina, kroz oštećene fuge voda teoretski može prodrijeti – ali može li ona zbog toga odmah prodrijeti ispod pločica? Ne baš. Također nema ni definiranog puta odvodnjavanja: Dovoljan je jedan jedini poprečni sloj pločica i voda više ne može naći put u odvod. Odvodnjavanje procjedne vode pretpostavlja kanale ispod pločica koji, međutim, u praksi ne postoje.
Zabluda #4:
Odvodnjavanje procjedne vode čini tuš kanalice sigurnijima.
Točno je:
Upravo suprotno. Za razliku od zatvorenog tijela kanalica bez fuga, koje seže do ruba pločica (slike na desnoj strani), otvori za odvodnjavanje procjedne vode kriju opasnost od taloženja peruti, ostataka sapuna i kose, koji se uslijed kapilarnog djelovanja mogu čak i zalijepiti u šupljine (slike na lijevoj strani). Tuš kanalica se puni tijekom tuširanja, otvori za procjednu vodu su u kontaktu s vodom od tuširanja u kanalici – s gore opisanim negativnim posljedicama. Kod kanalica koje su iz optičkih razloga izvedene bez ruba pločice, područje između tijela kanalice i pločice potrebno je trajno zabrtviti.
Zabluda #5:
Procjedna voda uzrokuje cvjetanje ili promjenu boje kod prirodnog kamena.
Točno je:
Kada se kod prirodnog kamena pojave cvjetanja ili promjene boje, tu pojavu nije prouzročila voda, već u većini slučajeva neodgovarajući materijal posteljice, fuga ili prirodnog kamena. Pravih iscvjetavanja, kao što se mogu pojaviti u vanjskom području uslijed vremenskih utjecaja, kod tuševa nema.
Zabluda #6:
Otvori za procjednu vodu potrebni su kao otvori za ventilaciju, kako bi se upravo kod pločica velikog formata moglo sušiti ljepilo.
Točno je:
Ljepilo za pločice suši na cementnoj bazi. Ova kemijska reakcija također funkcionira i ako nema opskrbe zrakom. Ako bi otvori procjedne vode uistinu bili potrebni za ventiliranje sloja morta, tada bi se pločice velikog formata smjele polagati samo duž tuš kanalica.
Zabluda #7:
Tuš kanalice se teško čiste i stvaraju neugodne mirise.
Točno je:
Zatvorena tijela kanalica od nehrđajućeg čelika, bez fuga, kakve u ponudi ima TECE, lako se čiste i nemaju nedostupne kutove ni šupljine, kao ni vijke ili dijelove navoja na kojima se može nataložiti mulj. A upravo ponekad traženo odvodnjavanje procjedne vode ima takve problematične zone: Uslijed mikrobiološkog raspadanja organskog materijala u takvim tuš kanalicama može doći do stvaranja neugodnih mirisa, što u najgorem slučaju zahtijeva skupu sanaciju.
Kontakt za Crnu Goru
Alen Špika
Prodajni savjetnik
M: +385 91 283 2315
E: alen.spika@tece.hr
Centrala
TECE d.o.o.
Fallerovo šetalište 16
10000 Zagreb
Hrvatska
T: +385 1 3079 000
E: info@tece.hr