Prirodna zaštita drveta sa lanenim uljem

Prirodna ulja smatraju se najboljom zaštitom drveta, iako nisu trajna zaštita poput lakova ili industrijskih premaza. Drvo je potrebno češće tretirati, prirodni premazi (ulja i voskovi) sigurna su i zdrava zaštita za drvene konstrukcije i namještaj. Prirodna biljna ulja oksidiraju i stvaraju zaštitni sloj na podlozi na koju se nanose, pri čemu omogućavaju potpunu zaštitu. Postoje ulja koja se suše i ona koja se ne suše. Laneno ulje je najpoznatije ulje koje se suši i najstarije sredstvo za površinsku zaštitu drveta. Laneno ulje štiti drvo od gotovo svih elementarnih nepogoda: kiše, snijega, vjetra ili jakog sunca. Nisu samo vremenski uslovi razlog zbog kojeg je dobro koristiti laneno ulje pri zaštiti drveta. Možete ga koristiti i za premazivanje kućanskih elemenata kako bi ih zaštitili od vlage.

Priprema površine za premazivanje uljem

Prije premazivanja, drvo mora biti suvo, pravilno obrađeno, bez prašine, masnoće, voska i drugih nečistoća. Kvalitetno ravnomjerno brušenje drvene površine od ključnog je značaja u postizanju završne glatkoće, a time i zadovoljavajućeg konačnog izgleda premazanog elementa.

Neravnomjerno brušenje izaziva razlike u upijanju ulja, a posljedica toga je šarenilo i neujednačeni stepen sjaja površine. Zato se, za tvrdo drvo, kao što su hrast i tikovina, preporučuje brušenje s brusnim papirom granulacije 220, za bukovo drvo od 280 do 320, a za mekše vrste drveta, kao što su topola i smreka, dovoljna je granulacija 180. Prije nanošenja drvo mora biti suvo jer u suprotnom neće upiti ulje i zaštita neće biti odgovarajuća.

Nanošenje ulja

Ulje se na površinu koju želimo zaštititi nanosi četkama, krpama ili uranjenjem manjih komada direktno u ulje. Kod premazivanja i utrljavanja ulja na drvo, ono se mora ravnomjerno rasporediti po podlozi i mora ga biti dosta, kako se ne bi odmah upilo i kako bi ostalo na površini. Ulje ostaviti da odstoji od 5 do 20 minuta, u zavisnosti od vrste ulja i drveta. Nakon toga sav višak ulja ukloniti čistom, suvom, upijajućom krpom ili papirom i obrisati ili ispolirati površinu. Za ostranjivanje viška ulja koriste se uglavnom meke tkanine, poput filca, koje istovremeno s uklanjanjem viška ulja poliraju površinu.

Kod nanošenja potapanjem, drveni element u potpunosti potopiti u ulje, a nakon 10-60 sekundi postaviti ga tako da ulje može oteći. Čak i u ovom slučaju, poslije 5-20 minuta treba obrisati ostatak ulja i ispolirati površinu.

Drvo je dobro zaštićeno kada više ne upija ulje. Za kvalitetnu zaštitu i trajnost drveta, preporučuje se da se bar jednom ponovi proces 24 sata poslije prvog nanošenja. Kod poroznijih površina ili mekših vrsta drveta, preporučuje se nekoliko nanošenja ulja u 24-satnim intervalima.

Ulje se nanosi u temperaturnom intervalu od 15°C do 25°C i pri relativnoj vlažnosti vazduha od 40-70%. Ne preporučuje se nanošenje ulja na temperaturama nižim od 15°C i pri relativnoj vlažnosti vazduha većoj od 75%.

U normalnim uslovima (T = 20°C, relativna vlažnost vazduha od 65%), nanos ulja se osuši u roku od 24 sata. Na nižim temperaturama i/ili većoj vlažnosti vazduha vrijeme sušenja može biti produženo. Površine su do kraja osušene nakon 7 dana.

Dok se ulje suši oslobađa se toplota, pa na krpama, sunđerima i papirima, koje su se koristile za nanošenje i brisanje ulja, može doći do pretjeranog zagrijevanja pa i do samozapaljenja. Natopljene krpe i druge porozne radne alatke odmah nakon upotrebe treba očistiti, odnosno namočiti u vodi ili spaliti, jer može doći do njihovog samozapaljenja.


23.09.2019. Gradnja


# arhitektura # gradjevinarstvo # inspiracija # materijali # savjeti # zaštita drveta # zelena gradnja

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!