Prvi 3D printani most od čelika u svijetu

Startup MX3D iz Amsterdama stvorio je inteligentni softver koji pretvara robota i aparat za zavarivanje u štampač velikih razmjera, omogućavajući 3D ispis metala u arhitektonskim razmjerima. Ova nova tehnika pruža nove mogućnosti za arhitekte i inženjere i ima ogroman potencijal da smanji količinu materijala potrebnog za izradu velikih konstrukcija.

MX3D je upravo službeno predstavio prvi na svijetu 3D odštampani most od nerđajućeg čelika. Projektovao ga je Joris Laarman Lab, napravljen je od potpuno nove vrste čelika, dug 12,5 metara, a biće postavljen u De Wallen, najvećoj i najpoznatijoj Red-light četvrti u centru Amsterdama, da premosti jedan od najstarijih i najpoznatijih kanala Oudezijds Achterburgwal.

Projekt je dostigao veliku prekretnicu sa 3D robotski ispisanim rasponom mosta dovršenim i otkrivenim javnosti. Bila su potrebna četiri robota, gotovo 4.500 kilograma nerđajućeg čelika, oko 1.100 kilometara žice i šest mjeseci štampanja da bi se izgradila vijugava, valovita struktura, hrapave površine, koja izgleda kao da je iz naučno-fantastičnog filma.

U 2015. godini Laarman Lab je udružio razne kompanije i organizacije, pored Joris Laarman Lab, tu je Arup vodeći građevinski inženjer, ArcelorMittal pruža metaluršku stručnost, Autodesk pomaže svojim znanjem o alatima za digitalnu proizvodnju, Heijmans je njihov stručnjak za izgradnju, Lenovo ih podržava s računarskim hardverom, ABB je specijalista za robotiku, Air Liquide i Oerlikon znaju sve o zavarivanju i na kraju, Plymovent štiti vazduh zaposlenih na izradi mosta, dok AMS i TU Delft rade neprocjenjiva istraživanja. 

Novooštampani most upravo se vratio u radionicu MX3D na sjeveru Amsterdama iz većeg objekta izvan grada. Tamo će tim dizajnera i inženjera koji godinama rade na projektu testirati integritet mosta i dodati neke završne detalje, uključujući prozirni sloj koji će zaštititi rumeni čelični spoljašnji dio od elemenata i čeličnu pokrivku - što je u osnovi samo ogromna ploča od tradicionalnog čelika - koja će služiti kao šetalište. Posljednja faza uključivaće instalaciju niza pametnih senzora koji će nadgledati stanje mosta i izvršiti mnoštvo mjerenja u stvarnom vremenu, uključujući kvalitet vazduha i disperziju težine, tako da će most zapravo znati koliko ljudi hoda po njemu i kako se brzo kreću. Podaci senzora takođe će se prenositi na "digitalni dvostruki" model mosta koji će pomoći inženjerima da shvate kako se most ponaša s vremenom i u skladu s tim prilagoditi buduće projekte.

Naučnici iz Istraživačke grupe za čelične konstrukcije na Imperial College u Londonu vodili su istraživanje kako bi provjeli strukturna ispitivanja na 3D štampanom čeliku.

Komentarišući uspješno testiranje, profesor Leroy Gardner rekao je:

„U nedostatku odredbi o strukturnom dizajnu za 3D štampani čelik, fizička ispitivanja važan su dio osiguranja sigurnosti konstrukcije. Nedavna ispitivanja potvrdila su ne samo da most može podnijeti podložno opterećenje, već i da je numerička simulacija mosta koju je razvila Istraživačka grupa za čelične konstrukcije pružila tačan prikaz ponašanja uočenog u praksi. "

Sigurnost je ključni dio svih ovih testova i senzorske mreže koja će uslijediti. S obzirom na činjenicu da 3D odštampani most poput ovog nikada nije postojao, MX3D je sa gradom uspostavio jedinstveni, novi sigurnosni standard, kao i plan ispitivanja kako bi se osigurao trajni integritet mosta. Mreža senzora takođe će omogućiti inženjerima da nadgledaju i rešavaju sigurnosne probleme s takvom tačnošću da bi 3D otisnuti mogao biti najsigurniji most u gradu.

Geneza 3D printanog mosta bila je nekonvencionalna. 2004. godine Joris Laarman osnovao je laboratoriju za projektovanje u Amsterdamu i počeo eksperimentisati s različitim materijalima i aplikacijama za razne tehnologije. Velik dio Laarmanovog rada inspiraciju je tražio u prirodi, ali sve veće zanimanje za tehnologiju dovelo je do razvoja šestoosovinskog robota koji bi mogao da vrši 3D štampu u slobodnom obliku i osnivanje MX3D. Dok se tradicionalno 3D štampanje odvija unutar mašine, ova nova vrsta tehnologije može štampati izvana, bez konvencionalnih ograničenja.

Usluge 3D laserskog skeniranja u Crnoj Gori obezbjedjuje Paten Studio.

Crta Pročitajte još

  Kuća sa dva datuma u Bokeškoj ulici

  Šta je 3D skeniranje i kakvu primjenu ima u gradjevinarstvu

  (Video) 3D štampana kuća od biorazgradivih materijala

  Šta je 3D art

  Autonomno eko-naselje budućnosti

  Pješački most kao urbana znamenitost

  Kako se mostovi dijele po tipu noseće konstrukcije



20.07.2021. Gradnja


# 3D skener # 3d štampa # čelik # most # pjesacki most

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!