Princip funkcionisanja prirodnih bazena, prednosti i mane
Trend izgradnje prirodnih bazena je u Evropi počeo prije nekoliko decenija. Od tada njihova popularnost raste, posebno u oblastima sa toplijom klimom. Kada se kaže prirodni bazen misli se na bazen koji se filtrira i održava organskim putem, bez upotrebe hemikalija.
Princip funkcionisanja prirodnih bazena
Prvo pitanje koje se nameće je kako održavati vodu čistom i prozirnom bez upotrebe hemikalija koje se koriste u standardnim bazenima. Odgovor leži u konstantnom kretanju i filtriranju vode biološim putem. Biofilteri se sastoje od vodenih biljaka, kamenja i šljunka koji služe kao prečišćivači vode. Zona u kojoj se smještaju biljke, kamenje i šljunak se naziva zona regeneracije i ona je posebna zona bazena koja je odvojena od zone koja služi za plivanje. Biljke koje se nalaze u zoni regeneracije apsorbuju bakterije, fosfate i uklanjaju nečistoću iz vode. Uklanjanje fosfata iz vode je veoma btno jer su oni glavna hrana algama.
Voda se iz zone za plivanje pumpom pumpa u zonu regeneracije gdje dolazi do filtracije i čišćenja, nakon čega se pod dejstvom gravitacije ponovo vraća nazad. Drugi način je da voda gravitacionim putem ide do zone regeneracije, filtira se, a onda se pomoću pumpe pumpa nazad u zonu za plivanje. Površina zone regeneracije bi trebala biti ista kao površina zone za plivanje kako bi se obezbijedilo efektno filtriranje vode, međutim ovaj odnos zavisi od tipa bazena, klima u kojoj se nalazi i tipa sistema za filtriranje. Ukoliko nije moguće izgraditi dovoljno veliku zonu filtracije ili ona ne zadovoljava potrebe, moguće je ugraditi biološke filtere u zidove i pod zone za plivanje. Uglavnom se kao biološki filter koristi ekspandirani škriljac koji prirodno upija fosfate i pročišćava vodu.
Prednosti prirodnih bazena
- Prirodni bazeni mogu biti različitih formi i oblika, a mogu se izgraditi tako da podsjećaju na prirodno jezero. Oni se mogu izgraditi i tako da u potpunosti izgledaju kao tradicionalni bazeni što ih čini veoma prilagodljivim namjeni i ukusu vlasnika.
- Za održavanje prirodnih bazena se ne koristi hemija pa ih to čini održivijim rješenjem koje manje šteti životnoj sredini.
- Zahtijevaju manje održavanja nego tradicionalni bazeni jer nije potrebno konstantno dosipati hlor i balansirati pH vrijednost. Takođe ih nije potrebno prazniti preko zime.
Mane prirodnih bazena
- Jedna od najvećih mana izgradnje prirodnog bazena je veće inicijalno ulaganje. Razlog veće cijene izgradnje je potreba za zonom regeneracije koja u usštini predstavlja još jedan bazen iste površine kao bazen koji se koristi za plivanje.
- Potreba za zonom regeneracije pored bazena zatijeva dodatan prostor koji nije uvijek dostupan u manjim dvorištima.
- Iako je voda u prirodnom bazenu čista, ona nikada nema perfektnu čistoću i izgled vode koja se održava hemikalijama što nekim ljudima može predstavljati problem.
29.08.2022. Gradnja
# bazen # prirodni bazeni