Prednosti i mane 3 tipa temelja kod kuća

Snažan temelj određuje trajnost kuće naspram sila prirode i pruža sigurnost za život njenih stanara. Vrste temelja razlikuju se od podneblja i zavise od vrste zemljišta i tipa zgrade. Ovo su prednosti i nedostaci različitih vrsta temelja koji se koriste u izgradnji kuća. Ova podjela se odnosi na nivo izgradnje podne ploče prizemlja kod kuća koji utiče na dubinu fundiranja temelja.  

Foto: RBerteig

Kao što ime sugeriše, izdignuto prizemlje bez podrumske prostorije sadrži plitki otvoreni kanal između poda prizemlja kuće i tla na kom se gradi pri čemu je temelj, uglavnom, armiranobetonski i koji nosi cijelu strukturu kuće. Često se gradi na zemljištu gdje iskop nije zahtjevan kao što su djelimično ravni tereni u usporedbi s lokacijom na brdu. Iskop je dubok 0,8-1,2 metra, a betonski temelj je pozicioniran ispod vertikalnih konstruktivnih elemenata kuće.

Prednosti

Prednost temelja kod kuća sa izdignutim prizemljem bez podrumske prostorije je u njegovoj izdržljivosti u područjima sa visokim nivoom podzemne vode. Prostor između temelja štiti kuću  tokom jakih kiša. Ovaj prostor je nenasut pri čemu se omogućava vazdušni prostor ispod kuće što pomaže da kuća ostane hladna ljeti. Otvori za poplavu mogu se dodati u temelje ovog tipa za zaštitu objekta tokom poplava. Takođe prostor između tla i poda prizemlja se može koristiti za odlaganje predmeta.

Mane

Vazdušni prostor ispod kuće može učiniti kuću hladnom zimi. Pored toga što je prostor ispod poda prizemlja moguć samo za skladištenja, ovaj prostor se može nastaniti štetočinama i plijesnima. Nepravilna ventilacija i izolacija ovakvog prostora takođe može rezultirati nehigijenskim materijama i prašinom kao i neprijatnim mirisom stajaće vode. Oni često mogu izazvati ozbiljne prijetnje zdravlju stanara.

Foto: Christian Delbert

Podrumski temelj je jednostavno razvijenija verzija prethodnog tipa temelja koji se koristi kako za život tako i za skladištenje. Podrumski temelj ima sličan princip temeljenja kao I temelj kod kuća sa izdignutim prizemljem bez podrumske prostorije koji podržavaju konstrukciju zgrade s razlikom u dubini temeljenja. Podrumski temelj se obično kopa na minimalnoj dubini od 2,4 metra ispod kote prizemlja. 

Prednosti

Podrumi pružaju prirodan vazdušni prostor ispod kuće koji pomaže u efikasnom hlađenju tokom ljeta. Kako se prostor često koristi za stanovanje a i vlasnici kuća ga pravilno održavaju, manje je vjerovatnoća da se nastani štetočinama i ugrozi higijenu stanovanja. Podrum takođe omogućava bolje korišćenje tako što daje dodatno mjesto za život ili skladištenje robe. Podrum takođe omogućava lak pristup u slučaju bilo kakvih popravnih radova poput curenja cijevi, razvoda različitih tipova instalacija itd.

Mane

Uprkos svojim prednostima, podrumski temelji mogu biti skupi uz to ako se ne održavaju pravilno, mogu biti još veće prebivalište plijesni i štetočina. U slučaju poplave i nepravilne drenaže, podrumi često mogu nanijeti štetu temeljima kuće.

Foto: Lev/Fotolia

Ploča na tlu

Temelj koji se najčešće koristi u gradnji kuća. Ploča je debljina otprilike 12-15 centimetara, a vodovodi i odvodni cijevi su položeni prije izlivanja betona. Jedna je od najpopularnijih vrsta temelja zbog svoje brze izgradnje i niskih troškova. 

Prednosti

Popularnost “ploče tlu” leži u njenoj niskoj cijeni. Iskopni radovi kod kuća sa izdignutim prizemljem bez podrumske prostorije i podrumski temelj koštaju mnogo više u usporedbi s temeljnom pločom na tlu. Zbog nedostatka vazdušnog prostora nema mjesta za štetočine ili plijesni pa je ovaj tip najčešći na mjestima s toplijom klimom gdje snijeg i odmrzavanje nisu problem.

Mane

Popravak oštećenih instalacija predstavlja problem jer su instalacije ugrađene u/ispod  betonske ploče. Kuće sa temeljnom pločom su osjetljive na zagrijavanje zbog nedostatka prostora za ventilaciju ispod nje. Niska nadmorska visina u odnosu na vanjski teren nudi lošu zaštitu od poplava, a naknadno pregrađivanje takođe može biti teško izvodljivo ili finansijski skupo. 


16.04.2020. Gradnja


# hlađenje # kuća # mane # podrum # prednosti # temelj # tlo

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!