Da li je Max Compact – HPL održiv materijal?
Kad pomislimo na održivu gradnju, obično mislimo na obnovljive materijale. Prema Svetskom savetu zelene gradnje (World Green Building Council) – biti „održiv“ znači smanjiti ili eliminisati negativne uticaje na životnu sredinu i stvoriti pozitivne uticaje, uzimajući u obzir zaštitu životne sredine u toku projektovanja, konstruisanja i izvođenja radova. Jednostavno rečeno, održiva gradnja smanjuje ukupan uticaj industrije na sredinu, i to ne samo u toku gradnje, već i u toku celog životnog veka građevine.
Održiva arhitektura uključuje brojne međusobno zavisne koncepte, među njima i energetsku efikasnost, korišćenje materijala koji nisu štetni za okolinu, dizajniranje u skladu s prirodom i podsticanje održivog stila života krajnjih korisnika. U tom smislu, Fundermax je posvećen zaštiti životne sredine i podstiče održivu gradnju.
Uslovi za održivu gradnju:
- Koriste se obnovljivi i reciklažni materijali u izgradnji
- Koriste se etički dobijeni i netoksični materijali
- Smanjuje se udeo otpada materijala
- Koristi se adekvatna izolacija da bi se redukovao gubitak toplote
- Obezbeđuje se dobar kvalitet vazduha unutar objekta
- Primenjuju se mere protiv zagađenja i za smanjenje otpada
- Koriste se solarni paneli („zeleni“ izvori energije)
- Koriste se trajni materijali.
- nZEB-u i energetski efikasnim objektima možete da pogledate ovde
SASTAV nam govori da li je materijal održiv ili ne
Max Compact – HPL ploča za eksterijer sastoji se od 65% prirodnog vlakna koji potiče od FSC setrtifikovanih izvora (šuma) i 35% smole.
Podjednako je važno to što Max Compact HPL ne sadrži urea-formaldehide, halogena jedinjenja, ili ostale „problematične“ sastojke kao što su silikati, azbest, sumpor ili živa.
Sertifikati
Fundermax proizvodi imaju sertifikate kojima se proizvodi i procesi usklađuju sa određenim standardima i regulativama:
- EPD (Environmental Product Declarations) u skladu sa ISO 14025 – principi i procedure usklađivanja sa regulativama vezanim za zaštitu životne stredine
- HPD (Health Product Declaration) pokazuje sastojke i materijale u proizvodu i njihov uticaj na zdravlje. To je vodeći standard u građevinarstvu za prijavljivanje sastava građevinskih materijala i informacija o zdravlju.
- LEED standardi (Leadership in Energy and Environmental Design) je sistem za rangiranje koji pruža osnovu za zdrave, visoko efikasne, štedljive „zelene“ objekte i to su standardi koji se najčešće koriste u rangiranju zelenih objekata širom sveta. LEED sertifikacija je globalno prepoznata i važi za dostignuće u održivoj gradnji.
FSC sertifikacija
Forest Stewardship Council sertifikat zasniva se na globalnim standardima za upravljanje šumama. Sertifikat znači da proizvoid dolazi iz odgovorno upravljanih šuma koje obezbeđuje pozitivne efekte u sferi životne sredine, društva i ekonomije.
GREENGUARD sertifikacija: naučno dokazano da proizvod pomaže u smanjenju zagađenja u objektima i rizik od izlaganja hemijskim supstancama, tako što ispunjava neke od najrigoroznijih standarda propisanih od strane nezavisnih institucija, vezanih za oslobađanje hemijskih supstanci.
ISO SERTIFIKATI
- ISO 14001 – prakse kojima se redukuje uticaj na životnu sredinu
- ISON 45001 – odnosi se na zdravlje i bezbednost
- ISO 50001 – upravljanje energijom. Obezbeđuju ga kompanije koje su posvećene smanjenju uticaja na životnu sredinu, očuvanju resursa i unapređenju procesa kroz efikasno upravljenje energijom.
Zašto je važno koristiti održive materijale u gradnji?
Građevinska industrija danas neosporno u velikoj meri utiče na životnu sredinu. Naučna istraživanja pokazala su sledeće:
- Gotovo pola od ukupne emisije CO2 u Evropskoj uniji otpada na zgrade
- Gotovo polovina otpada na svetskim deponijama dolazi iz građevinskog sektora
- Građevinska industrija generiše četvrtinu od ukupnog nivoa zagađenja vazduha i 40% zagađenja pitke vode
- Globalna građevinska industrija troši 40% svetskih zaliha energije.
Korišćenjem održivih materijala u gradnji redukuje se negativni uticaj na životnu sredinu
Doprinos smanjenju negativnog uticaja građevinske industrije moguće je ostvariti:
- Korišćenjem materijala iz obnovljivioh izvora
- Smanjenjem otpada korišćenjem visokoproduktivnih i trajnih materijala
- Korišćenjem materijala koji promovišu energetsku efikasnost i imaju smanjenu emisiju CO2
Dugoročna isplativost
Mnoge od performansi koje smanjuju uticaj na životnu sredinu takođe pružaju i uštedu. Trajnost materijala smanjuje troškove, kao i energetska efikasnost, koja se postiže upotrebom ovakvog vida izolacije.
Održivost je faktor koji čini razliku kod buduće prodaje objekta. Potražnja klijenata za ovakvim objektima, trajnost, i energetrska efikasnost vodi povećanju vrednosti. Tu treba uzeti u obzir i povećanje cene energenata, pa se adekvatnom izolacijom koja može da smanji troškove grejanja i za do 30%, dodatno dobija na vrednosti.
Zato je važno da se Compact HPL ploče nabavljaju od sertifikovanog poroizvođača koji je posvećen održivosti. Fundermax je dokaz da održivost i premium dizajn nisu međusobno isključivi. Naprotiv! Max Compact – HPL ploče, osim što ispunjavaju najviše standarde u pogledu efikasnosti, pružaju mogućnost kreativnog, inovativnog dizajna.
https://gocontractor.com/blog/how-does-construction-impact-the-environment/
https://www.fundermax.at/en/downloads/certificates.html
08.10.2021. Gradnja
# lamex # max compact HPL