Betonske kuće sa PVC oplatom na naduvavanje
Iako se 3D štampanje stambenih objekata smatra sljedećom generacijom tehnologije izgradnje objekata, konstantno se javljaju nove ekonomične metode koje imaju jednako dobar potencijal. Tako postoje kuće na rasklapanje koje se transportuju na mjesto ugradnje i sklapaju kao IKEA namještaj, prefabrikovane kuće napravljene od gotovih panela, a od skoro je jedan ambiciozni startap predstavio „kuće na naduvavanje“.
Firma Automatic Construction je predstavila koncept kuća na naduvavanje koje su u suštini kuće koje se dobijaju pumpanjem betona u prethodno napumpanu PVC oplatu. Za sada se kuće prave samo od betona, a osnivači planiraju inkorporaciju armature i čeličnih kablova koji bi ojačali beton i koji bi bili prethodno ugrađeni u oplatu.
Svoj izum su nazvali Fleksibilna Fabrička Oplata na Naduvavanje i ušli su u proceduru dobijanja patenta. Proces dobijanja kuće od balona je prilično jednostavan.
- PVC oplata se doprema u rolnama na gradilište.
- Postavlja se u željeni položaj na prethodno napravljenom temelju.
- Oplata se pumpa vazduhom.
- Napumpana oplata se puni betonom koji ima specijalan miks i lakši je od klasičnog betona.
Pumpanje oplate betonom je proces sličan 3D štampanju betona ali se za razliku od ovog procesa gdje se beton ispumpava u slojevima, ovdje beton pumpa u jednom mahu. Ovakav način pumpanja betona je brži nego je to slučaj sa 3D štampom betona. Za kuću površine 18 kvadrata potrebno je 10 minuta za pumpanje PVC oplate i samo sat ipo za pumpanje betona.
Nakon što beton očvrsne, PVC oplata ostaje na svom mjestu da bi služila kao voodnepropusna barijera. Sljedeći korak u izgradnji kuće je izrada vrata, prozora, fasade, pregradnih zidova, vodovodnih i kanalizacionih instalacija itd. Osim što je ovakav način izgradnje brz, prema riječima osnivača, smanjuje potrebu za radnom snagom čak pet puta, a gradilište nema otpada.
Pitanje je da li će ovakva metodologija izgradnje kuća dobiti na značaju i da li će biti prihvaćena od strane građevinske industrije. Kako startap postoji tek dvije godine još uvijek je rano praviti predviđanja. Sudeći po izjavama osnivača, napravili su kontakte sa nekim od najvećih građevinskih kompanija na svijetu i zadovoljni su prvim reakcijama.
12.10.2022. Gradnja
# beton # inovacija # oplata