Sve što treba da znate o podnom grijanju

Podno grijanje je sistem grijanja koji se još uvijek smatra luksuzom. Najčešće se može naći u luksuznim kućama i hotelima. Međutim, njegova upotreba raste jer je danas nabavka i ugradnja znatno jeftinija nego što je to ranije bio slučaj. U nastavku saznajte više o podnom grijanju, njegovoj istoriji, načinu na koji funkcioniše i prednostima i manama. 

Istorija podnog grijanja 

Još prije 2000 godina, Rimljani su koristili jedan vid podnog grijanja. Oni su ispod sobe u kojoj su boravili smještali peći koje su ložili na drva i na taj način je oslobođeni topli vazduh grijao gornju prostoriju. Toplota se prenosila preko međuspratne ploče i poda po kojem su, ovi koji borave gore, mogli hodati bosi. U tom vremenu je ovo bio nevjerovatan luksuz koji su mogli priuštiti samo najbogatiji. Ovo podno grijanje je bilo daleko od efikasnog: temperatura nije mogla biti kontrolisana, utrošak drva je bio ogroman jer je bilo teško zagrijati međuspratnu ploču koja je bila velike debljine i gubici su bili značajni. Kako god, Rimljani se smatraju izumiteljima podnog grijanja.


Šta je podno grijanje

Podno grijanje je sistem površinskog grijanja. Za razliku od radijatora koji su samostojeći ili se montiraju na zid, podno grijanje zagrijava kompletnu površinu poda. Zagrijan pod oslobađa toplotu koja se zatim kreće prema gore i zagrijava kompletnu prostoriju.


Tipovi podnog grijanja

Dva su osnovna tipa podnog grijanja, „mokro“ i „suvo“ podno grijanje. „Mokro“ podno grijanje podrazumijeva instalaciju cijevi sa vodom kroz koje cirkuliše topla voda, a kod „suvog“ podnog grijanja se ugrađuju grejne mreže ili kablovi koji se zagrijavaju pod dejstvom električne energije. „Mokro“ podno grijanje se smješta ispod cementne košuljice dok se „suvo“ podno grijanje može smjestiti iznad košuljice jer je prilično tanko i ne podiže visinu poda. Zbog ovoga se „mokro“ podno grijanje najčešće koristi u novogradnji dok se „suvo“ podno grijanje koristi kod renoviranja jer je u tim uslovima najčešće komplikovano i skupo mijenjati cementnu košuljicu. Uglavnom je ugradnja „mokrog“ podnog grijanja skuplja, ali su troškovi energije tokom eksploatacije manji. 

"Suvo" podno grijanje

"Mokro" podno grijanje

Koje vrste podova su pogodne za ugradnju podnog grijanja

Skoro da nema ograničenja. Podno grijanje se može koristiti sa svim prirodnim materijalima kao što su: keramika, kamen, drvo, pluta kao i sa laminatom i pvc podovima. Posebno pogodni materijali za podno grijanje su oni koji imaju visoku toplotnu provodljivost i veliki kapacitet skladištenja toplote kao što su kamen i keramika. Drvo nije baš najbolji izbor jer ima nisku toplotnu provodljivost i mali kapacitet skladištenja toplote.


Prednosti podnog grijanja

  • Estetski je veoma prihvatljivo jer nema vidljivih instalacija i ne zauzima korisni prostor.
  • Omogućava veći komfort jer nam omogućava da hodamo bosi po kući ili stanu.
  • Ravnomjerno zagrijava prostoriju
  • Za razliku od radijatora koji predstavljaju koncentrisani izvor toplote, podno grijanje zahtijeva manju količinu toplote pa je energetski efikasnije rješenje.


Mane podnog grijanja

  • Iako se cijena podnog grijanja vremenom smanjuje, ugradnja pri renoviranju može biti prilično skupa.
  • Ukoliko dođe do kvara ili curenja vode, popravka nije jeftina i jednostavna operacija.
  • Podno grijanje zagrijava kompletnu površinu poda pa je potrebno malo duže vremena da bi se prostorija zagrijala. 
Crta Pročitajte još

  Prednosti i nedostaci sistema centralnog grijanja

  Najčešći problemi s pećima tokom zimskih mjeseci

  Pravilno dimenzionisanje zidanog dimnjaka



30.09.2020. Gradnja


# pod # podno grijanje

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!