Kako obojiti zid od opeke

Bojanje zida od opeke je dobar način transformisanja unutrašnjih prostorija ili fasada. Iako je prirodni izgled opeke nešto što nikog ne ostavlja ravnodušnim, katkad imamo potrebu za promjenama. Bojanje zida od opeke nije komplikovan proces ali zahtijeva više pažnje i vremena nego bojanje omalterisanih zidova. U nastavku saznajte više o kompletnom procesu. 

1. Čišćenje zida

Da bi se obezbijedilo dobro prijanjanje boje za površinu opeke potrebno je očistiti zid od prašine i svih ostalih naslaga. Za čišćenje se preporučuje korišćenje čelične četke sa kojom se laganim kružnim i pravolinijskim pokretima ukljanjaju slojevi nečistoće. Alternativno se može koristiti i voda pod pritiskom.

2. Pranje zida

Nakon što je uklanjanje nečistoće sa čeličnom četkom završeno, zid je potrebno oprati sa sapunjavom vodom. Vodi se može dodati običan deterdžent za suđe kako bi se dobila sapunjava voda. Za ispiranje zida se može koristiti čelična četka ili odgovarajuća vrsta sunđera. Na kraju ribanja potrebno je isprati ostatke deterdženta sa zida koristeći čistu vlažnu krpu. Za pranje ne bi trebali koristiti deterdžente koji sadrže kisjeline jer oni mogu kasnije oštetiti boju. Pranje se takođe može odraditi sa vodom pod pritiskom. 

3. Ostaviti zid da se suši 24 sata

Nanošenje prajmera ili boje na vlažni zid neće donijeti dobre rezultate. Potrebno je sačekati bar 24 sata da se zid u potpunosti osuši. Ukoliko nije izložen suncu ili nije obezbijeđena dobra ventilacija, preporučuje se i duže čekanje. 


4. Zaptivanje pukotina

Ukoliko postoje pukotine u zidu, potrebno ih je sanirati korišćenjem odgovarajućeg zaptivnog materijala kao što je akrilni kit. U zavisnosti od vremenskih uslova, toga da li je zid unutrašnji ili spoljašnji, potrebno je izabrati odgovarajući zaptivni materijal. Ukoliko su pukotine ozbiljnije potrebno je konsultovati građevinskog inženjera i provjeriti stabilnost zida. 

5. Zaštita površina

Prije nanošenja prajmera krep trakom treba zaštititi sve površine koje ne želimo premazivati. Pod i ostale veće predmete treba zaštititi molerskim najlonom, kartonom ili nekim drugim materijalom.


6. Premazivanje zida prajmerom

Uluga prajmera je obezbjeđivanje dobrog prijanjanja boje za podlogu. Prajmer zaptiva mikropukotine i kreira zaptivenu površinu na koju se kasnije nanosi boja. Prajmer se nanosi četkom ili valjkom, a površinu je potrebno ravnomjerno premazati. Vrsta prajmera zavisi od boje koju namjeravate koristiti. Ukoliko ste se odlučili za latex boju, onda je potrebno upotrijebiti prajmer na vodenoj bazi. Uljanoj boji odgovara prajmer na uljanoj bazi. Ukoliko mislite da je potrebno nanijeti još jedan sloj prajmera, potrebno je sačekati minimum 24 sata da se prvi sloj osuši. 

7. Nanošenje boje

U zavisnosti od vrste zida potrebno je odabrati odgovarajuću boju. Ukoliko je zid kamina potrebno je izabrati boju koja je vatrootporna kako se ne bi stvarali mjehurići usljed prekomjerne toplote. Ukoliko je zid spoljašnji potrebno je izabrati vodoperivu boju koje je namijenjena za spolja. Boju je potrebno ravnomjerno nanijeti na zid korišćenjem valjka ili četke. Ukoliko ste zadovoljni sa izgledom zida nakon nanošenja jednog sloja boje, vaš posao je završen. Međutim, ukoliko mislite da je potrebno nanijeti još jedan sloj, sačekajte 24 sata prije nanošenja. 

Crta Pročitajte još

  Glazirana opeka, karakteristike, prednosti i mane

  Istorija opeke kao građevinskog materijala

  Osnovne vrste opeke

  Najčešći tipovi slogova kod zidanih zidova od opeke



25.07.2022. Gradnja


# boja # opeka # prajmer # zid

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!