Betonski podovi u enterijerima
Beton je čvrst materijal koji ima veoma široku primjenu u građevinarstvu pa nije čudno da se sve češće koristi za izradu podova. U zadnje vrijeme betonski podovi su dobili na popularnosti jer su sve češće izbor dizajnera enterijera. Prije nego su našli primjenu u enterijerima, betonski podovi su se koristili u skladištima, fabrikama, garažama i ostalim industrijskim objektima.
Beton nakon izlivanja i očvršćavanja nema veoma privlačan izgled. Kod većine betonskih elemenata to nije toliko bitno jer se uglavnom preko betona nanosi neki završni sloj. Međutim, kada se izvodi betonski pod onda je površinu betona potrebno dodatno obraditi, izbrusiti i ispolirati. Ovo podrazumijeva uklanjanje površinskog sloja betona kako bi se dobila glatka površina po kojoj će se hodati.
Nakon skidanja površinskog sloja, agregat koji se nalazi u betonu postaje vidljiv. Izborom različitih vrsta agregata mogu se dobiti razne boje i teksture betonskog poda. U beton se takođe mogu urezivati linije u raznim oblicima kako bi se stvorio jedinstven pod, a moguće se posebnim mašinama nanositi i štampu „štampani beton“. Joše jedan od načina ukrašavanja poda može biti posipanje dekorativnog agregata po površini tek izlivenog betona. Na ovaj se način dekorativni agregat pozicionira u gornjem sloju betona, a nakon brušenja i poliranja postaje vidljiv.
Da li se može polirati već postojeća betonska ploča
Postojeća betonska ploča na kojoj je već bila postavljena neka druga vrsta poda se može ispolirati, međutim treba voditi računa o nekoliko stvari. Ukoliko je betonska ploča ujedno i međuspratna tavanica trebalo bi izbjegnuti poliranje kako se ne bi tanjio zaštitni sloj armature i narušavala statička stabilnost tavanice.
Ukoliko je u pitanju ploča prizemlja koja je oslonjena svojom površinom na tlo, takozvana „mrtva ploča“, onda je poliranje betona moguće. U ovom slučaju treba samo provjeriti stanje u kojem se ploča nalazi i izbjegavati poliranje ukoliko ima veća oštećenja. Takođe treba imati na umu da izgled takvog betonskog poda može biti razočaravajući jer se u toku izgradnje nije vodilo računa o tipu agregata (veličini zrna, sastavu, boji...) koji se stavljao u betonsku mješavinu.
Poliranje betona
Poliranje betona se vrši sa mašinama koje imaju dijamantske noževe koji skidaju površinski sloj betona. Uglavnom se uklanja do 5mm površinskog sloja. Poliranje može biti suvi i mokri postupak. Kod suvog postupka je lakše očistiti prostor nakon poliranja ali se stvara velika količina prašine koje je opasna za udisanje. Kada se radi suvo poliranje potrebno je koristiti zaštitna odijela i maske. Kod mokrog postupka nema prašine ali nakon poliranje ostaje tečna smješa koju je potrebno očistiti i koja se ne smije jednostavno puštiti niz slivnik.
Grijanje poda
Podno grijanje je preporučljiv način grijanja kod betonskih podova. Razlog je to što je beton „hladan“ materijal tj. na istoj temperaturi imaćemo subjektivni osjećaj da je betonski pod hladniji od drvenog poda. Prilikom korišćenja podnog grijanja treba voditi računa da temperatura grijača ne bude preko 35 °C. Veće temperature bi mogle dovesti do pojave pukotina u betonu. Preporučuje se držanje podnog grijanja konstantno upaljenog na nižoj temperaturi, pogotovo tokom zimskih mjeseci.
Akustika
Betonski pod ima veliku sposobnost refleksije zvuka pa prostorije čini akustično „živahnim“. Posljedica ovoga je da su svi zvuci koji se javljaju u prostoriji pojačani i stvaraju veću nelagodnost nego inače. Ovo mnoge ljude koji imaju betonski pod tjera na korišćenje tepiha koji u ovom slučaju imaju ulogu apsorbera. Problem je što tepisi pokrivaju betonski pod i smanjuju efikasnost podnog grijanja.
Održavanje betonskog poda
Betonski pod je veoma praktičan za održavanje. Za čišćenje betonskog poda ne bi trebalo koristiti hemijska sredstva već samo sapun i vodu. Korišćenjem sapuna i vode se veoma lako može ukloniti većina mrlja sa poda.
Granitni podovi, prednosti i mane
Podjela agregata u gradjevinarstvu
Sve što treba da znate o podnom grijanju
Vrste podova i njihove glavne karakteristike
Podne konstrukcije
Kako karakteristike agregata utiču na kvalitet betona
Savjeti za spravljanje betona i betoniranje
Osobine betona
15.09.2021. Gradnja
# agregat # beton # betonski pod # poliranje